Amikor egy ügyfél szervert vásárol, legtöbb esetben nem is tudja, hogy lehetősége lenne külső forrásokból alkatrészek beépítésére, amelyek akár hatékonyságnövelést vagy épp költségcsökkentést eredményezhetnek. A szervergyártók persze igyekeznek is mindent megtenni ez ellen, ezért a függetlenek dolga kifejezetten nehéz.
Bár tíz-húsz éve, első asztali számítógépeiket még sokan különálló alkatrészekből állították össze, egyenként beszerezve alaplapot, processzort, memóriát, merevlemezt és minden egyebet, azóta változtak a trendek, és nem csak az asztali gépek piacán. Ahogy PC-ből is egyre több "gyári" fogy, főként a notebookok hatalomátvételének köszönhetően, úgy vált a szerverpiac is egy-egy gyártótól származó, alapoktól a legutolsó csavarig egybeépített megoldások tárházává. Egy ilyen környezet viszont jelentősen megnehezíti azoknak a komponensgyártóknak a helyzetét, amelyek igyekeznek függetlenként megmaradni a nagy játékosok között.

Biztos alapokon A független megközelítés egyik jeles képviselője a napokban 25. születésnapját ünneplő Kingston, amely megalapítása, a személyi számítógépek hőskora óta igyekszik kezdeti alapelveihez ragaszkodni. A legnagyobb független memóriagyártóként sokféle nagy név OEM beszállítója, notebookoktól a világ legfontosabb adatközpontjainak szervereiig mindenfelé találkozhatunk az általuk készített komponensekkel, saját név alatt forgalmazott termékeikkel azonban vastag falakat kell áttörniük.



Stephane Rizzetto, a vállalat DRAM modulok fejlesztéséért felelős európai vezetője szerint termékeik műszaki tekintetben nem csak elérik, de sok esetben meg is haladják a nagy szervergyártók memóriáinak színvonalát. A modulok és kitek tervezése során nem általánosan használt megoldásokat, inkább kifejezetten az adott szerverekbe illő, azokkal legjobb hatékonyságot elérő komponenseket terveznek. A modulokat saját, szigorú szabványok alapján tesztelik, akár három hónapon át használják őket éles körülmények között, gyakran túlcsavart hőfokon, vagy épp megnövelt árammal "sokkolva" őket. A nagy feladat azonban épp ezután következik, az értékesítés és szerviz fázisaiban.

Csakazértis Amikor egy szervergyártó viszonteladója vagy rendszerintegrátora új szervert ajánl ügyfeleinek, az esetek túlnyomó többségében a gyártó saját konfigurációs segédletének, konfiguráló-szoftverének felhasználásával állítja össze a kiszolgálót. Az ilyen módszerek – a gyártó szempontjából teljesen érthető módon – nem tartalmaznak külső gyártó által kínált megoldásokat, és egyes szállítók esetében ráadásul nincs is lehetőség bizonyos alkatrészek hiányában rendelni szervereket.



Ha egy viszonteladó mégis meggyőződik a külső gyártó komponenseinek előnyeiről, és beépíti azokat az eladott szerverekbe, máris lehetőséget ad egy érdekes, és esetenként igen kellemetlen jogi anomália felbukkanására. Ha ugyanis a szerver meghibásodik, egyértelműen annak hivatalos szervize száll ki a helyszínre a garanciaszerződés alapján, ha pedig egyértelműen a "kívülről" beépített komponens romlik el, annak szervizpartnere felel a javításért vagy cseréért. A legtöbb esetben azonban nem látszik elsőre, a szerverházon belül mivel van probléma, így először a szerverhez tartozó partnert hívják a helyszínre. Ha ő azt állapítja meg, hogy a memória okozza a hibát, máris érkezik a kiszállás árát tartalmazó számla. Hiába jön másodjára a memóriához tartozó szervizes, aki ingyen javít vagy cserél, ezt a köztes összeget máris az ügyfélnek kell lenyelnie...

A hazai képviselet vezetője, Kaszál Norbert szerint a megoldás mindenképpen az, hogy a hazi viszonteladók és szervizpartnerek között is el kell terjeszteni az ingyenes KingstonCare partnerség lehetőségét, amely többek között helyszíni cserét, ingyenes javítást, de akár a hibák miatti közvetlen pénzvisszafizetés lehetőségét is felkínálja. Ebben az esetben a helyszínre érkező szervizes kolléga egyszerre nyújthatna garanciális szolgáltatásokat a szerver és a memóriák hibája esetén. A gyártó piac-meggyőzési stratégiájának része az ingyenes KingstonConsult szolgáltatás is, amelyben teljes szerver-tervezési tanácsadással, helyszíni felméréssel, előzetes jelentésel elkészítésével vázolják fel, a vevő működési gyakorlatát milyen szerver-memória kombináció szolgálná a leghatékonyabban. Emellett műszaki és üzleti döntéshozóknak szánt oktatásokkal, közvetlen technikai segítségnyújtással igyekeznek bebizonyítani, hogy a független komponensek használata minden szinten előnyökkel járhat.

Okossá fejlődtek a tároló megoldások
Visszaestek az eladások az átalakuló szerverpiacon
A függetlenség ereje: exkluzív interjú a Kingston elnökével


A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.