Kétféle jelentés, egyértelmű eredmény: a PC-piac ismét megzuhant a harmadik negyedévben. A Gartner és az IDC csupán a trón tulajdonosában nem ért egyet, az IDC-nél még a HP a király, a Gartner szerint viszont már a Lenovo fején a korona.
Kaotikus gazdasági környezet, visszaesett vásárlási kedv, valamint a PC-k piacát harapdáló mobil eszközök okozzák az asztali számítógépek és notebookok eladásainak visszaesését mindkét piackutató szerint. A júliustól szeptemberig tartó három hónap alatt az IDC szerint 87,8 millió, a Gartner számai alapján 87,5 millió PC-t szállítottak: ez 8,6 illetve 8,3 százalékkal múlja alul a 2011-es harmadik negyedév eredményeit.

Tanácstalan vásárlók Érdekes módon nem az euróválság miatt tépelődő EMEA régió teljesített a legrosszabbul (itt épphogy 9 százalék alatt maradt a csökkenés), az Észak-Amerikai piacon csaknem 14 százalékot zuhantak az eladások. Dél-Amerikába 6 százalékkal, Kelet-Ázsiába pedig 5 százalékkal kevesebb PC jutott, mint tavaly ilyenkor.



Vállalati és lakossági szinten egyaránt komoly és egyértelmű okai vannak a visszaesésnek. A cégek világszerte bizonytalan gazdasági kilátásokkal küszködnek, ezért szinte válságszintű átcsoportosítások jellemzik a költségvetéseket, fontosabb az "életben maradás" mint az informatikai eszközök cseréje. Az egyéni felhasználóknak szintén kevesebb a pénze, és bár ők elvben hajlamosabbak ilyenkor is költeni műszaki cikkekre, de inkább a divatosabbnak számító okostelefonokra és tabletekre.

Igaz az is, hogy az extrém méretű zuhanáshoz a vihar előtti csend is hozzájárult: sokan eleve megvárják a Windows 8 érkezését, mielőtt új gépet vásárolnának, de a viszonteladók is igyekeztek inkább régi raktárkészleteiket kiárusítani, hogy helyet csináljanak az új operációs rendszerrel érkező friss szállítmányoknak. Igazából a negyedik negyedéven áll vagy bukik, hogy 11 év után újra csökken-e a PC-piac éves szintű forgalma, ezt csak a Windows 8-as hardverek kiemelkedő év végi hajrája tudja megakadályozni.

Na, ki a király? HP vagy Lenovo? Lenovo vagy HP? Bár az összecsapás régóta érlelődik, ebben a kérdésben nem teljesen ért egyet a két, eltérő módszertannal összesítő piackutató. Az IDC szerint 13,946 millió darabbal, 15,9 százalékos részesedéssel még a HP ül a PC-piac trónján, a Lenovo 13,824 millió leszállított eszközzel, 15,7 százalékos részesedéssel liheg a nyomában. A Gartner szerint azonban már túl vagyunk a trónfosztáson, 13,768 millió darabos forgalommal a kínai óriás megelőzte a 13,551 millió darabnál végző HP-t.



Egy biztos, az eddigi király mindkét elemzőcég szerint 16,4 százalékot bukott a tavalyi harmadik negyedévhez képest. A HP trónjára törő Lenovo azonban növelni is tudta a leszállított gépek számát: az IDC szerint 10,2, a Gartner számai alapján 9,8 százalékot növekedett a darabszám alapján számolt forgalom.

A két elemzésben megegyezik a további versenyzők állása: bronzérmes a Dell, amely dobogós eredménye ellenére 13,7-14 százalékot bukott tavaly óta. Az Acer 10 százalék körüli forgalomesés után a negyedik helyen áll, részesedése 9,6-9,9 százalék. Az ötödik helyen az ASUS-t találjuk, amely a Lenovón kívül az egyetlen szereplő a top 5-ben, amely növekedni tudott (10 illetve 11,8 százalékot).

A hazai IDC és Gartner képviseletek épp a magyarországi adatok összesítésén dolgoznak, ezért konkrét adatokat még nem kaptunk ezzel kapcsolatban, konkrét számok a hónap végén várhatóak, akkor megvizsgáljuk az itthoni rangsort és a számokat is.

Visszaestek az eladások az átalakuló szerverpicon
Egyre közelebb a PC-piac trónfosztása
Nehéz helyzetben is egységes marad az IT-szektor


A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.