Amennyiben a Google a várakozásoknak megfelelő negyedéves számokkal kápráztatja el a befektetőket, könnyen a világ második legértékesebb IT vállalatává léphet elő.
Tavalyelőtt az
Apple, 2011-ben pedig
az IBM piaci kapitalizációja előzte meg a Microsoftét, igaz, a redmondi szoftveróriás azóta visszavette a második helyet a technológiai vállalatok elképzelt dobogóján. Legújabban már a negyedéves eredményeinek publikálására készülő Google-ről cikkeznek mindenfelé, mint a következő reménybeli ezüstérmesről, az észak-koreai diktátor halálakor pedig olyan összehasonlítás röppent fel, amely szerint a dél-koreai Samsung Electronics majdnem hatszor annyit ér, mint a kommunista szomszéd teljes éves GDP-je.
Számháború ■ A cégekről azonban nem árul el túl sok mindent, hogy a befektetők mennyire értékelik egy adott pillanatban. Gazdasági jelentőségükre például ugyancsak jellemző, hogy hány embert foglalkoztatnak regionálisan és világszerte, valós értéküket pedig nagyban meghatározza aktuális készpénzállományuk, ami esetenként a felvásárlások valódi célpontja lehet.
Persze abszolút indikátorokat itt sem találunk. Az Apple rövid időre a világ legértékesebb vállalataként
maga mögé utasíthatta az Exxon Mobil olajvállalatot, de gyakorlatilag az összes többi pénzügyi mutatót tekintve messze elmaradt mögötte. Tavaly nyáron az almás cég időlegesen nagyobb készpénzállományon trónolt, mint az amerikai államkincstár, ebből azonban mégsem lett volna érdemes merész következtetéseket levonni.
Az alábbiakban különféle szempontok szerint rangsoroltuk a legértékesebb IT vállalatokat, amiből kiderül, hogy nem létezik köztük abszolút sorrend: