Több mint 4 milliárd forinttal több folyt be az idei első negyedévben a Magyar Telekom kasszájába, mint egy évvel korábban, ám a nettó profit így is 2 milliárddal kevesebb lett.

A Telenor után a hazai távközlési piac legjelentősebb szereplője is nyilvánosságra hozta 2012 első negyedévében elért üzleti mutatóit. A Magyar Telekomnál felemás eredmények születtek, hiszen az árbevétel egészséges mértékű növekedése mellett a jövedelmezőségi arány romlott.

Több is, meg nem is  A reggel kiadott gyorsjelentés alapján a januártól márciusig terjedő időszakban 146,6 milliárd forint összbevételt könyvelhetett el a cégcsoport, ami bő 4 milliárddal jobb, mint a 2011 első negyedévében produkált forgalom. A nettó profit azonban épp ellenkezőleg alakult: a mostani 13 milliárdos szint lényegesen elmarad a tavalyi 15,2 milliárdhoz képest.

Részleteiben tekintve az eredeményeket megállapítható, hogy a vezetékes bevételek trendszerű csökkenését most sem sikerült megállítani. Az 56,4 milliárdos árbevétel csak azért tudott mindössze 2 milliárddal rosszabb lenni az egy évvel korábbi adatnál, mert a tévés illetve internethez kötődő bevételek emelkedése nagyban enyhítette a hangalapú szolgáltatásoknál tapasztalható zsugorodást.

A mobil szegmens eredménye szinte forintra megegyezik az előző évben elért forgalommal. A 72,6 milliárd itt is két ellentétes mozgás eredőjeként állt elő: míg a hangalapú bevételek csökkentek, a terjedő mobil internet több pénzt hajtott a cég kasszájába. Ha csak a magyarországi piacot nézzük, ott a Magyar Telekom 4 millió 815 ezer mobil ügyféllel és 55 milliárdos bevétellel zárta a periódust. Előbbi leheletnyivel jobb, utóbbi közzel egymilliárd forinttal rosszab a 2011-es értékeknél.

IT és áram  Egyértelműen jól teljesített viszont a rendszerintegrációs és informatikai üzletág. A KFKI magasabb infrastruktúra és outsourcing bevételei 2012 első negyedévében az újonnan indult projekteknek köszönhetők, míg a Daten-Kontor bevételeinek bevonása 2011 márciusától szintén hozzájárult a növekedéshez. Ezen növekedéseket részben ellentételezték az IQSYS alacsonyabb alkalmazási bevételei, melynek oka a licensz értékesítés visszaesése, valamint a digitális táblák értékesítési bevételeinek elmaradása a tervezettől.

Az évek alatt immár valódi negyedik lábbá nőtte ki magát a cégcsoporton belül az energiaszolgáltatás. A még 2010-ben indult szegmens bevételei immár megközelítették a 6 milliárd forintot, miközben tavaly ilyenkor még csak 700 millió körüli forgalomról lehetett beszámolni. Az áramszolgáltatási helyek száma eléri a 32 500-at, míg a gázszolgáltatás esetében az ügyfelek száma több mint 29 ezerre emelkedett március végéig.

Összességében az egy előfizetőre jutó havi átlagos bevétel (ARPU) 2,6 százalékkal, 3344 forintra csökkent az időszakban, ami majdnem forintra egyezik a Telenor fentebb említett jelentésében szereplő 3342 forintos értékkel.

Jó idők, rossz napok  Gyorsjelentéshez fűzött kommentárjában a Magyar Telekom elnök-vezérigazgatója több pozitív fejleményt tudott megemlíteni az első negyedév tapasztalataira alapozva. Christopher Mattheisen szerint az eredmények kedvezőek a kiskereskedelmi piacon, a vezetékes hangügyfelek lemorzsolódása pedig az elmúlt évben a felére csökkent. A cégcsoport lső számú vezetője elégedett az áram és földgáz szolgáltatási helyek számának növekedésével, a gyors ütemben fejlődő vezetékes szélessávú és tv-előfizetői körrel.

A nettó profit szintjén megjelenő negatív fejleményeket az elnök-vezérigazgató a bevételi struktúra változásával magyarázta, ami kedvezőtlenül hat a jövedelmezőségre, és ezt csak részben tudták ellensúlyozni a költséggazdálkodási intézkedésekkel.

Mtelekom: a tévé és az okostelefon lehet a nyerő
T-Systems Magyarország névre vált a KFKI
A telefonadótól fél a felfelé kapaszkodó Telenor

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.