Az első idei negyedévben csökkenő bevételek társultak az enyhén emelkedő eladásokhoz. Ázsia és Nyugat-Európa visszaesett, a legnagyobb növekedést éppen a kelet-európai régió produkálta.
A globális szerverpiac 12,5 milliárd dollárt termelt az év első három hónapjában, földrajzilag nagyban eltérő változások, összességében pedig az eladott eszközök számának csökkenése mellett – jelentette a Gartner piackutató. A szállítások volumene Nyugat-Európában 6,4 százalékkal esett vissza, de a bevételek Ázsiában sem érték el a 2011-es szintet. Kelet-Európában viszont 16 százalékkal több szervert értékesítettek, Japánban pedig 10,6 százalékkal nőtt a forgalom; ez is magyarázza, hogy a legnagyobb gyártók közül egyedül a Fujitsu bevételei mozdultak el pozitív irányban. A legtöbb pénz most is az IBM-hez folyt be, míg darabszám tekintetében a HP vezeti a piacot.

Csak a blade-ek fogytak jól  A Gartner a szerény eredményeket elsősorban az IBM mainframe és általában a Unix-kiszolgálók (HP, Oracle) forgalmának erős visszaesésével magyarázza. A hagyományosan jól teljesítő x86-os szerverek ezzel szemben csak 1,7 százalékkal termeltek több bevételt a tavalyinál, ami a kedvezőtlen gazdasági környezet mellett annak is köszönhető, hogy az Intel Xeon E5 processzorok – illetve a rájuk épülő termékek – csak a vártnál később, a negyedév vége felé jelentek meg.

Az IDC adatai ugyanerről a tendenciáról, vagyis a bevételek 2,4 százalékos csökkenéséről és a piac volumenének 2,7 százalékos növekedéséről tanúskodnak 11,8 milliárd dolláros eladás mellett. A piackutató jelentése kiemeli a Linux-alapú gépek forgalmának figyelemreméltó, 16 százalékos növekedését, ami ezzel elérte a 2,4 milliárd dollárt, és meghaladta a Unix-rendszerekből származó, 2,2 milliárdos bevételt. Az IDC-nél egyébként ugyancsak hajszálnyival, de a HP vezeti a szerverpiacot. A Cisco félelmetes ütemű, 70 százalék körüli darabszám-növekedést követően akár be is kerülhetett volna az öt legnagyobb gyártó közé, ám termékeinek haszonkulcsa lényegesen alacsonyabb, mint közvetlen versenytársaié.


 

Senki nem érti és senkinek nem kell, mégis öntik bele a pénzt – mi az?

A válasz természetesen a generatív mesterséges intelligencia, amire a Gartner szerint idén közel 650 milliárd dollárt költ a világ.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.