Az első idei negyedévben csökkenő bevételek társultak az enyhén emelkedő eladásokhoz. Ázsia és Nyugat-Európa visszaesett, a legnagyobb növekedést éppen a kelet-európai régió produkálta.
A globális szerverpiac 12,5 milliárd dollárt termelt az év első három hónapjában, földrajzilag nagyban eltérő változások, összességében pedig az eladott eszközök számának csökkenése mellett – jelentette a Gartner piackutató. A szállítások volumene Nyugat-Európában 6,4 százalékkal esett vissza, de a bevételek Ázsiában sem érték el a 2011-es szintet. Kelet-Európában viszont 16 százalékkal több szervert értékesítettek, Japánban pedig 10,6 százalékkal nőtt a forgalom; ez is magyarázza, hogy a legnagyobb gyártók közül egyedül a Fujitsu bevételei mozdultak el pozitív irányban. A legtöbb pénz most is az IBM-hez folyt be, míg darabszám tekintetében a HP vezeti a piacot.
Csak a blade-ek fogytak jól ■ A Gartner a szerény eredményeket elsősorban az IBM mainframe és általában a Unix-kiszolgálók (HP, Oracle) forgalmának erős visszaesésével magyarázza. A hagyományosan jól teljesítő x86-os szerverek ezzel szemben csak 1,7 százalékkal termeltek több bevételt a tavalyinál, ami a kedvezőtlen gazdasági környezet mellett annak is köszönhető, hogy az Intel Xeon E5 processzorok – illetve a rájuk épülő termékek – csak a vártnál később, a negyedév vége felé jelentek meg.
Az IDC adatai ugyanerről a tendenciáról, vagyis a bevételek 2,4 százalékos csökkenéséről és a piac volumenének 2,7 százalékos növekedéséről tanúskodnak 11,8 milliárd dolláros eladás mellett. A piackutató jelentése kiemeli a Linux-alapú gépek forgalmának figyelemreméltó, 16 százalékos növekedését, ami ezzel elérte a 2,4 milliárd dollárt, és meghaladta a Unix-rendszerekből származó, 2,2 milliárdos bevételt. Az IDC-nél egyébként ugyancsak hajszálnyival, de a HP vezeti a szerverpiacot. A Cisco félelmetes ütemű, 70 százalék körüli darabszám-növekedést követően akár be is kerülhetett volna az öt legnagyobb gyártó közé, ám termékeinek haszonkulcsa lényegesen alacsonyabb, mint közvetlen versenytársaié.