A kockázati tőkealap-kezelő négy vállalat esetében több mint 1,2 milliárd forint értékű tőkekihelyezésről döntött a közelmúltban. A befektetés célpontjai között egy orvosi diagnosztikával foglalkozó cég mellett három informatikai vállalatot találunk.
Pénzügyi szemüvegen át ■ A mostani befektetési hullámban a Leonar3Do 400 millió tőkéhez jut. A céghez köthető a 2005-ben 3D-s szemüvegével több feltalálói díjat nyert Rátai Dániel által kifejlesztett, a közelmúltban kereskedelmi forgalomba került Leonar3Do virtuálisvalóság-modellező eszköz. Ezt többek között a Semmelweis Egyetem Kognitív Laborjában is használják már az orvosi oktatáshoz.
A videón Károly herceg próbálgatja a 3D-s technológiát
A Leonar3Do a világ első 3DVR (háromdimenziós virtuális valóság) desktop terméke. Lényege, hogy a közönséges számítógépek kétdimenziós munkakörnyezetét 3D konfigurációvá egészíti ki, amellyel virtuális teret tud létrehozni és három dimenzióban megjeleníteni a monitor előtti térben. A felhasználó a Leonar3Do 3D szemüvegének és a térbeli egérként szolgáló madárnak a segítségével, a kurzorral mozgatva, kiemeli a monitor síkjából az ott megjelenített objektumot. Azonban a Leonar3Do nemcsak a 3D megjelenítést teszi lehetővé, hanem a térbeli beavatkozást is, ami új területeket nyit meg a 3DVR-piacon a termék hasznosítására.
Mobilfizetés és ajánlórendszer ■ Szintén 400 millió forint tőkebefektetéshez jutott a Cellum Global Zrt. A Cellum csoport a biztonságos és könnyen használható mobiltelefonon keresztül történő vásárlásban érdekelt. Termékei a banki szférától a szolgáltatási és kereskedelmi területen át a kormányzati, egészségügyi és közigazgatási szektorig mindenkinek nyújtanak megoldásokat. A cégcsoport ma több mint havi egymillió biztonságos mobil tranzakciót kezel Magyarországon. A most szerzett forrásokat a kelet- és közép-európai régióban való terjeszkedésre szeretnék felhasználni.
A PortfoLion a Gravity R&D Kft.-vel 300 millió forintos tőkebefektetésről kötött megállapodást. A szűk két éve európai innovációs díjat nyerő cég internetes ajánlórendszerek fejlesztésével és üzemeltetésével foglalkozik. A Gravity készítette például a Groby.hu élelmiszer-áruház, a Randivonal.hu és a LiveJasmin.com egyedi ajánlórendszereit is. A befektetett összegből a társaság a nemzetközi terjeszkedést és sales tevékenységet kívánja finanszírozni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak