Az elektronikus könyvek elterjedtsége az Egyesült Államokban meglehetősen magas; ez nem kis részben az ott nagyon népszerű Kindle-nek, az Amazon saját gyártású olvasójának köszönhető. A trendek alapján viszont a mostani számok csak felvezetik azt a felfutást, ami az elkövetkező öt évben várható. Ebben nagy szerep juthat az említett terméken kívül a folyamatosan érkező újabb e-olvasóknak, valamint azoknak a mobil eszközöknek, legyenek azok okostelefonok vagy táblagépek, melyeken egyre több fogyasztó számára válik hozzáférhetővé az elektronikus könyvolvasás élménye.
Háromszorosára duzzad ■ A Forrester előrejelzése az amerikai piac előttünk álló öt évére koncentrál, de az ottani trendek Európában is hasonlóan alakulnak majd. Az e-könyvekkel kapcsolatos bevételeket idén 966 millió dollárra teszi az elemzőcég az USA-ban. A közép távú előrejelzés szerint pedig 2015-re mindez megháromszorozódhat.
A Forrester szakértője arra hívta fel a figyelmet: az emberek olvasási szokását vizsgálva arra jutottak, hogy legtöbben, ha szeretnének elolvasni egy könyvet, kölcsön kérik azt ismerősüktől vagy egy könyvtárból veszik ki. Azaz a könyvpiac egy olyan terület, ahol az ingyenesség már jóval az internet és a digitális technika elterjedése előtt gyökeret vert.
Egyre többen fizetnek ■ Ennek ellenére az internetező felnőtt lakosság 7 százaléka hajlandó pénzt áldozni elektronikus könyvért Amerikában. Ez a szám ugyan nem tűnhet soknak, ám ők azok, akik általában véve is sokat olvasnak, és relatíve sokat költenek. A csoport tagjainál átlagban az összes könyvolvasás 41 százalékát az elektronikus formátum teszi ki. Mivel – ahogy fentebb említettünk – nem szükséges Kindle, vagy más e-olvasó az e-könyv „fogyasztásához”, így ezekben a számokban benne vannak azok, akik nem kifejezetten erre a célra tervezett mobil eszközökön is olvasni. Azok, akik rendelkeznek e-olvasóval, már köteteik kétharmadát e-könyv formában nézik.
A technológia elterjedése, olcsóbbá válása és az elektronikus változatban elérhető kötetek számának fokozatos emelkedése önmagában is garantálja azt, hogy ez a piac akkor is a háromszorosára duzzad néhány éven belül, ha semmilyen komoly technikai áttörés nem következik be, és a hagyományos kiadók többsége nem kíván élni az e-könyv adta üzleti lehetőséggel.
Utolsókból lesznek az elsők ■ Ha sikerül elérni a 3 milliárd dolláros szintet, akkor a könyvkiadás piaca végleg megváltozik. Már nem az lesz a kérdés, hogy elektronikus formában kiadjanak-e egy kötetet, hanem az, hogy támogassák-e az e-formátumot némi papíralapú megjelenéssel. És mivel ez a szektor, ellentétben például a tévével vagy a zeneiparral, nem áll több lábon a bevételi források tekintetében, a Forrester szerint a folyamat, amely során a teljes üzleti modell átalakul gyors lesz és drámai. Azaz könnyen előfordulhat, hogy a digitális forradalom hatásait legkésőbb megérző terület fejezi be leghamarabb az elektronikus átállást.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak