A kedden kihirdetett frekvenciaárverés közvetlenül egyelőre nem sok látható eredménnyel fog járni az felhasználók számára, mivel a Posta csak hónapok múlva kezdheti meg a tényleges szolgáltatást. Bár a piacon lévő szolgáltatók eddig is gőzerővel fejlesztették hálózatukat, idén jórészt a 3G-hálózatok további finomhangolása lesz terítéken; negyedik generációs szolgáltatást eddig csak a Magyar Telekom vezetett be.
Amint arról kedden mi is beszámoltunk, a Magyar Posta Zrt.-Magyar Villamosművek Zrt.-MFB Invest Zrt. konzorciuma lesz a negyedik mobilszolgáltató a magyar piacon, miután megnyerte a 900 megahertzes frekvenciablokkra kiíírt árverését. Az árverésen további blokkokat is értékesítettek, ezeket a Magyar Telekom Nyrt., a Telenor Magyarország Zrt. és a Vodafone Magyarország Zrt. nyerte. A  meghirdetett összesen 10,8 Mhz-nyi frekvencia 43 milliárd 875 millió 590 ezer forint plusz áfáért kelt el, az állam tényleges bevétele azonban ennél 10 milliárd forinttal kevesebb, ennyit kell ugyanis egyik zsebéből a másikba áttennie az állami szereplő által elnyert 5 Mhz-es frekvenciablokk fejében.

A három piaci szereplő a frekvenciatartomány másik feléért együttvéve ennek több mint a háromszorosát fizette, a hatóság illetékesei szerint az aránytalanság tudatos volt az új szereplő piacra lépésének megkönnyítésére. Az állami konzorciumnak egy éven belül kell elkezdenie a hálózat építését, 2014 végére pedig már el kell érnie a harmincezer lakosúnál nagyobb hazai településeket. A 15 éves időtartamra most elnyert frekvenciákat három éven belül nem adhatja el, arra azonban nincs érvényben tiltás, hogy a konzorcium tagjai cserélődjenek.

Visszafogott nyilatkozatok A már piacon lévő szolgáltatók az árverési kiírás alapján vállalták, hogy mindaddig, amíg az új szereplő ki nem építi a hálózatát, hozzáférést adnak neki a saját hálózatukhoz. A belföldi roaming megállapodást, beleértve a használati díjat is a hírközlési hatóság az érintett felekre bízza, csak akkor avatkozik be, ha nem tudnak megállapodni.

A szolgáltatók közül elsőként a Vodafone-nál kommentálták a fejleményeket: a Bitport megkeresésére a sajtóosztályon elmondták, hogy a tender hozzájárul a 2G és 3G hálózat finisben lévő megújításához. Ennek segítségével a Vodafone Magyarország a mobilszélessávot olyan településekre is ki tudja terjeszteni, ahol jelenleg semmiféle szélessávú internet nincs. Beck György, a Vodafone Magyarország elnöke a Bitport kérdésére korábban elmondta: a Vodafone-nál tavaszra várható a teljes hálózat megújulás. Szerinte jelenlegi felhasználói kör több, mint 90 százalékának elég a hazai mobilszolgáltatók által kínált 21-42 megabit/s sebesség, így a Vodafone a valós igények és a megfelelő eszközök tömeges megjelenésétől teszi függővé az LTE-fejlesztést.

A Telenor nemrég elkészült Hipernet hálózata és az 1800 MHz-es frekvenciatartományban lévő tartalékai révén erős piaci pozíciókkal rendelkezik. Ezért társaság a mostani árverésen a gazdaságilag ésszerűnek tartott áron vásárolt frekvenciát, mely lehetőséget biztosít a további fejlesztésekhez. Christopher Laska, a Telenor Magyarország Zrt. vezérigazgatója korábbi nyilatkozata alapján ebben az évben a hálózat finomhangolására összpontosítanak, javítják a beltéri lefedettséget és újabb területeket kapcsolnak be a 3G hálózatba.

A Magyar Posta az MTI-vel kedden azt közölte: "a piacra lépés lehetőségeiről addig nem áll módunkban nyilatkozni, míg a frekvenciaárverési határozat nem lép jogerőre".

Hatékonyabb működtetés A Magyar Telekom kommunikációs igazgatósága az alábbi tájékoztatást adta: a Magyar Telekom a 900 MHz-es frekvenciaárverés elsőfokú eredményére is tekintettel tovább vizsgálja, hogyan aknázhatók ki leghatékonyabban és az ügyfelek részére legelőnyösebben a rendelkezésére álló erőforrások és az új lehetőségek a Telekom mobilhálózatának 2011 tavaszán indított nagyszabású modernizációjában, különös tekintettel a valódi mobilszélessáv és a 4G/LTE mobilinternet szolgáltatások fejlesztésére és kiterjesztésére.

A nyilatkozatban nem említik, de a Magyar Telekom idén év elején a hazai szolgáltatók közül elsőként elkezdte a negyedik generációs (LTE) kereskedelmi mobilszolgáltatást, amelyre az első hetekben néhány tucat felhasználó fizetett elő. Maradi István, a Magyar Telekom műszaki vezérigazgató-helyettese a Bitportnak a napokban úgy nyilatkozott:  az LTE már annyira kellett, mint egy falat kenyér, mert a világon mindenhol korlátos erőforrásként rendelkezésre álló frekvenciákon az eddigi technológiákkal már képtelenség lenne hosszabb távon kezelni az egyre jobban növekvő adatforgalmat. A technológiaváltás költségszempontból is sokkal vonzóbb, mivel jóval hatékonyabb működtetést tesz lehetővé.

Kemény, de izgalmas esztendő elé néz a hazai távközlési piac
Maradi: Úgy kell az új generációs mobil, mint egy falat kenyér

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.