Hogyan értékeli cégük helyzetét? Úgy tűnik, a Microsoft vállalat veszített rugalmasságából, csupán kullog a trendek után, és inkább csak a felpörgő üzletekbe száll be, mint most a felhő. Nem így van?
Érdekes, hogy így látják; szerintem az elmúlt 25 év során még soha nem voltunk ennyire innovatívak. Itt van például a Windows 7, amely a felhasználók szerint is az eddigi legjobb operációs rendszer, amit valaha piacra dobtunk. A magyar számítógépek 11 százalékán már rajta van, pedig csak nemrég jelent meg. A webes keresésben már évek óta csökkent a részesedésünk, ám amióta elindítottuk a Binget, 10 helyett már 13 százalék a miénk a tortából. Közben itt a Windows Phone 7, az Azure és a BPOS, sőt, júniusban jön az új Office csomag. A válság ellenére is jócskán megnöveltük a kutatás-fejlesztésre szánt összeget. Tavaly 9,4 milliárd dollárt költöttünk fejlesztésre; ennél többet senki sem fordított ilyen célra a világon.
És mennyit költenek erre Európában?
Tíz évvel ezelőtt még egy fillért sem költöttünk, ma pedig már évi 600 millió eurót fordítunk ilyen célokra, s 2 ezer fejlesztőnk dolgozik Európa-szerte. Négy innovációs centrumunk van a kontinensen. Most igyekszünk elmélyíteni a kapcsolatokat számos ország kormányával, hogy használják a felhőt az információs társadalom előmozdításának érdekében. Ez sokat segítene az EU-nak, hogy versenyképes lehessen Amerikával és Ázsiával szemben.
Tízéves időtávlatban mire számít, hányan fognak előfizetni a szoftverekre, mennyire lesz elterjedt a felhő használata?
Nagy váltás lesz most az ágazatban, de az, hogy a felhasználók átálljanak a felhőre és havidíjas szolgáltatásként fizessenek az alkalmazások használatáért, várhatóan csak több mint egy évtized múlva terjed majd el igen széles körben. Ezzel együtt, az IDC kutatócég szerint a következő öt esztendőben a cégek informatikai kiadásainak 25 százaléka felhő alapú projektre megy majd. Ez hatalmas összeg.
A Microsoft óriási potenciált lát a számítási felhőben. Mégis, miben jobb cégük megoldása a nyolc éve létező Amazon Web Servicesnél vagy a két éve hozzáférhető Goggle App Engine-nél?
Mi már 15 éve dolgozunk a számítási felhőn. Így működik például az MSN, a Hotmail, a Windows Live Mail vagy a Bing keresőprogram is, ezeket milliárdnyi ember használja naponta. Amióta Steve Ballmer a cég vezetője, fejlesztő csoportjaink nagy részét a számítási felhő tökéletesítésére állítottuk rá. Óriási tapasztalatunk, és a számítási felhő mögött álló közel 30 ezer fős szakembergárdánk önmagáért beszél. Mi képesek vagyunk olyan igényeknek is megfelelni, amilyeneket például a magyar Cason Mérnöki Zrt. támaszt felénk. Az ő rendszerük valós időben képes mutatni a különböző közművek – víz, gáz, áram – felhasználását, amihez másodpercenként 5 millió adatot használnak fel. Ehhez a felhő adatbázis-kapacitását használják, ami zavartalanul és megbízhatóan üzemel. Azon vagyunk, hogy a fő üzleti alkalmazások, mint az Exchange Online, a Share Point Online, és az Office mind benne legyenek a felhőben. Nincs még egy olyan konkurensünk, aki mindezt tudja. És ez nem a jövő, hanem a jelen.
A számítási felhőben minden adatot a Microsoft szerverei tárolnak, több ezer kilométerre a felhasználóktól. Hogyan győzné meg a cégeket a felhő biztonságáról?
Ügyfelünk például az Aviva biztosító – egy olyan cég, amelynek aztán tényleg fontos a biztonság –, továbbá nagy gyógyszergyárak is, mint például a Novartis vagy a GlaxoSmithKline. Nekik olyan széleskörű hozzáférést adunk a rendszerhez, hogy bármikor bármit maguk is leellenőrizhetnek. A felhő lényegesen több mint egy technológiai mérföldkő: bizalmi mérföldkő is.
A recesszió drámaian hatott a hagyományos szoftverpiacra. Nem éppen ezért fordul most a Microsoft is a felhő felé?
Nem tartom most fontosnak a szoftverpiaci számokat, mivel azok a cégek, amelyek most még megveszik a szoftvereket, a közeljövőben már a havi előfizetési rendszerű BPOS-t használják majd. A negyedéves eredményeknél így most sokkal lényegesebbnek tartom a felhőért fizető ügyfelek számának alakulását, az pedig több mint biztató – jóllehet, Európába még csak most jövünk. Itt mintegy 20 millió kisvállalkozás van. Nekik nincs informatikai stábjuk és szakértelmük ahhoz, hogy szervert vegyenek és üzemeltessenek.
A Microsoftnak a Facebookban is van részesedése, ám az oldal ellen éppen vizsgálatot folytat az Európai Unió versenyhivatala. Nem tartja furcsának, hogy bármibe is fognak, az azonnal felkelti az EU versenyhivatalának érdeklődését?
Igen, partnerségben vagyunk az említett ismeretségi hálózattal, mert óriási lehetőséget látunk benne. De a Facebook az a Facebook, a Microsoft pedig a Microsoft. Természetesen mindkettőnknek meg kell felelnünk a jogszabályoknak, és tisztában vagyunk az ezzel kapcsolatos felelősségünkkel.
A többi versenyhivatali kérdésben is ennyire szűkszavú? Mit szól az EU mostani versenysemlegességet szolgáló döntéséhez, miszerint kötelező egy olyan kiegészítést adni a Windows operációs rendszerekhez, amely szabad választást biztosít az netböngészők terén?
Közel egy évtizede töltöm be ezt a posztot, azóta folytatom a párbeszédet Brüsszellel. Pozitívumnak tartom, hogy ma már lezártnak tekinthetjük ezt a fejezetet. Rengeteget tanultunk az utóbbi tíz évben az ilyen ügyek kapcsán.
Értjük a célzást, nem feszegetjük tovább a jogi kérdéseket. Inkább beszéljünk arról, hogyan ítéli meg ma a Yahoo!-akvizíciót.
Nemrégiben kötöttük meg a végső megállapodásunkat a Yahoo!-val, eddig tartott, amíg lezajlott a jogi procedúra. Szeretnénk alternatívát kínálni a piacon a mostani első számú keresővel szemben, azon vagyunk, hogy a Bing technológiáját alapul véve létrehozzuk a legjobb keresőt. A tervünk az, hogy a két különböző üzletet – a keresést és az óriási potenciállal rendelkező online hirdetést – a következő pár hónapban még jobban összekössük egymással.
Mi a helyzet a mobil eszközökkel? A pletykák szerint a francia telefontársaság és a Yahoo! együtt fejleszt a Microsofttal. Van ennek valami köze a Pink Phone projekthez?
Sajnálom, de nem beszélhetek a Pinkről, ez ma még szigorúan titkos.
Kíváncsian várjuk a fejleményeket. Gondolja, hogy a játékpiacon sikerülhet növelni a részesedésüket olyan ellenfelekkel szemben, mint a Sony vagy a Nintendo?
Az Xbox folyamatosan növekvő pályán van, amióta csak piacra dobtuk; stabil második a világpiacon, sőt Magyarországon 45 százalékos részesedésével az első. Az eladott játékok egy konzolra jutó arányában egyébként a mi megoldásunk vezet. Több mint 20 millió Xbox Live felhasználó van ma, akik online játszhatnak egymással. Ez is egy remek példa egyébként, mi mindenre jó a felhő.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak