Rekord bevétellel zárta mozgalmasra sikerült második negyedévét a Microsoft. A kiváló eredményeket nem igazán árnyékolja be sem táblagépek és az okostelefonok piacán tapasztalható késlekedés, sem az online szolgáltatások küszködése.
A Microsoft csütörtökön 19,95 milliárd dolláros rekord bevételt jelentett a december 31-én zárt második 2011-es pénzügyi negyedévre, ami 5 százalékos növekedést jelent az előző év megfelelő időszakához képest. A vállalat működési eredménye ezzel együtt 4 százalékkal 8,17 milliárd dollárra csökkent, amit az magyaráz, hogy 2009 végén, a Windows 7 bevezetésekor az operációs rendszer előzetes eladásaiból származó bevételeket 2010 második negyedévére halasztva könyvelték el. Ennek megfelelően reálisabb képet kapunk a vállalat mostani teljesítményéről, ha a szóban forgó 1,7 milliárd dollárt leszámítva is megvizsgáljuk az arányokat: így már a működési bevétel 20 százalékos éves növekedését tapasztalhatjuk.

A fejőstehenek tovább tejelnek A kedvezőtlen gazdasági környzet a szerverekért és fejlesztői eszközökért felelős üzletágra van a legkisebb hatással, amely bevéteteleinek felét a mennyiségi licencszerződésekből származtatja, és 10 százalékos stabil növekedést produkált. Az Office 2010 sikere ennél is nagyobbat lökött a cég üzleti divízióján, amelynek más termékei is igen jól teljesítettek, összességében 24 százalékos éves növekedést generálva. A Windows, a Microsoft zászlóshajójának eredményeit viszont nem csak a könyvelés sajátosságai, hanem a PC-piaci folyamatok is negatívan befolyásolták.

Ennek ellenére a vállalat már 300 millió Windows 7 licencet értékesített, és becslése szerint világszerte az internetkapcsolattal rendelkező PC-k ötödén a legfrissebb Windows rendszer fut, a vállalatok 90 százaléka pedig legalább formálisan már megkezdte a Windows 7-re való átállást. Ezzel szemben az operációs rendszer egyelőre erős lemaradásban van a táblagépek mezőnyében: a Gartner előrejelzése alapján 2010-ben majdnem 20 millió "médiatabletet" értékesítettek, amelyek között a Windows 7 elenyésző jelenléttel bír.


A Microsoft bevételei 2011 második negyedévében


Mozgalmas negyedév Valószínűleg ez a helyzet idén valamelyest változhat, mint ahogy az új Windows Phone 7 is növelheti részesedését. A legutóbbi negyedévben bemutatkozó mobil operációs rendszerrel szállított telefonokból eddig 2 millió példányt adták el, és 30 országban 60 mobilszolgáltatónál kaphatók Windows Phone 7-es mobilok.

A terméket gondozó Entertainment & Devices divízió másik újdonságából, a Kinect játékvezérlőből viszont 8 millió példányt kapkodtak el az ünnepi időszakban. Ez jóval meghaladta a Microsoft saját várakozásait is, és a Kinect az első 60 nap alatt minden idők leggyorsabban fogyó szórakoztatóelektronikai terméke lett. A Microsoft online szolgáltatásai 23 százalékkal nagyobb hirdetési bevételt hoztak, mint egy évvel korábban, azonban az idei második negyedévben az üzletág által termelt veszteség is növekedett.

Egy hónapig ingyen kipróbálható az Office for Mac 2011
Tények és pletykák: milyen lesz a Windows 8?
Tabletpiac: a Microsoft már megint lemarad valamiről

A vállalat előtt álló legfontosabb kihívások így továbbra is ugyanazok, mint korábban. A Google a keresőpiac mellett az okostelefonok mezőnyében is köröket ver a Microsoftra, az iPad táblagépek pedig a megjelenésüktől számított 9 hónap alatt majdnem 10 milliárd dollárt termeltek az Apple-nek. Az iPad-ek az iPhone-okkal és az iPod-okkal együtt már a cég bevételeinek közel kétharmadát adják, ami nem utolsó sorban azt jelenti, hogy az Apple sikeresen függetlenítette magát a Mac termékek teljesítményétől a Windows által uralt PC-piacon.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.