A tavalyihoz képest ötödével növekedtek a második negyedévben a globális PC-piaci szállítások. A fogyasztók különösen Kelet-Közép-Európában mutattak érdeklődést az olcsó laptopok iránt.
Az IDC piackutató szerdán tette közzé a PC-piac idei második negyedévéről szóló adatait. Eszerint a világon összesen 81,5 millió személyi számítógépet adtak el, ami 22,4 százalékos éves emelkedést jelent - az IDC annak ellenére is kiváló negyedévről beszél, hogy a növekedés mértéke elmaradt saját előrejelzésétől. Bár a felhasználók továbbra is vevők az alsó kategóriás laptopokra és a netbookokra, a vállalatok pedig a válság enyhülésével újra nekiláttak eszközállományuk frissítésének, az IDC szerint nem várható hasonló ütemű gyarapodás a piacon. Az egyre erősebb hardverek miatt a gépek cseréje egyre később válik esedékessé, a cégek pedig nem sietnek majd, hogy ok nélkül telezsúfolják az irodákat a legújabb technológiákkal.

Ugyancsak most látott napvilágot a Gartner jelentése is, amelyben némileg különböző adatokat találhatunk, hiszen a másik piackutató más módszerekkel követi a PC-szállításokat. A Gartner 82,9 millió darabos eladással számol, ami náluk a tavalyihoz képest 20,7 százalékos emelkedést jelent a negyedévben. A különbség a nagy piaci szereplők részesedésében is jelentkezik. Mindkét kutatócég szerint továbbra is a Hewlett-Packard a világ legnagyobb PC-gyártója, azonban amíg az IDC a Dellt teszi a második, az Acert pedig a harmadik helyre, addig a Gartner szerint ez csak az amerikai piacra igaz - globálisan az Acer követi a HP-t, a Dell pedig csak harmadik. Utánuk mindkét forrás alapján rendre a Lenovo, a Toshiba és az Asustek következik.

A Gartner a netbook-szegmenssel kapcsolatban megjegyzi, hogy a negyedévben produkált 20 százalékos növekedés eltörpül az előző negyedévekben tapasztalt, esetenként 70 százalékos bővüléssel. Ennek alapján a netbook-piac lassacskán eléri a saját korlátait, és egyre többen döntenek az újabb eszközök, például az Apple iPad beszerzése mellett ebben az árkategóriában.

Az Európát, a Közel-Keletet és Afrikát is magában foglaló EMEA régióban 24,1 millió PC fogyott 2010 második negyedévében, ami 21,6 százalékos éves növekedést jelent. A piackutatók szerint ez mindenképpen bíztató jel, hiszen az utóbbi időben számos tényező (például a mediterrán országok botladozása) hozott bizonytalanságot erre a piacra. A növekedés motorja a mobil eszközök iránti, rendkívül erős kereslet volt. Érdekesség, hogy a régión belül is Kelet-Közép-Európában tapasztalták a leggyorsabb gyarapodást, ahol pedig a netbook-piac csökkenéséről szóltak a korábbi előrejelzések. A felsőkategóriás PC-k szegmense egyelőre még nem igazán talált magára Európában, ám az év második felében már ezen a területen is tapasztalható lesz a felzárkózás - olvasható a Gartner jelentésében.


Az EMEA régió PC-piaca
(forrás: Gartner)

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.