Ahogy egyre kevesebb "hagyományos" PC-t és notebookot keres a tabletekre átpártoló vásárlóközönség, a PC-piacra erősen támaszkodó gyártók mindegyike megbillen kisebb-nagyobb mértékben. Az Intelnek ráadásul az egyik legnagyobb pillére kezdett el emiatt repedezni.
Jó dolog egy egész piac királyának lenni, legalábbis akkor, ha egy feltétel mindenképpen adott: ez a piac működjön jól. Az Intelnek mindezidáig évtizedeken át jó dolga volt tehát, az asztali számítógépekbe és notebookokba szánt processzorok terén egyértelműen, sok-sok testhosszal vezetett. A legnagyobb rivális AMD csendben meghúzódott a piac alján, a valaha volt további versenytársak pedig valamilyen módon ki is kerültek a képből, pályát váltottak (mint a peremterületek felé orientálódó VIA), vagy rég befejezték (ahogy többek között az 1997-ben megszűnt Cyrix). Az Intel gondtalan napjainak azonban vége, és a veszedelem nem belülről támad, egyszerűen szép lassan letűnik a PC-piac aranykora.

A lótenyésztő se örült az autóiparnak Az Intel legfrissebb eredményei tökéletesen tükrözik a változó piaci viszonyokat. A legnagyobb chipgyártó teljes 2012-re vetített forgalma 53,3 milliárd dollárnál állt meg, amely 1,2 százalékos visszaesés 2011-hez képest, a 11 milliárdos profit viszont sokkal meredekebben, 15 százalékkal csúszott vissza. A negyedik negyedévre számolt 3 százalékos bevétel- és 26 százalékos profitcsökkenés ráadásul azt jelzi, hogy még a tavalyi éven belül is egyre komolyabbá vált a baj az idő előrehaladtával.


Paul Otellini, az Intel elnök-vezérigazgatója, és a Lenovo Yoga hibrid:
ehhez hasonló megoldások jelenthetik a kiutat a zuhanó PC-piacon.


Az Intel legnagyobb ellensége most egyértelműen a tabletpiac, amelynek utóbbi 3-4 éves felfutásában konkrétan nem játszott semmilyen szerepet. Az iPad utáni bankrobbantás egyértelmű nyertesei az ARM processzorokat gyártó vállalatok, jelesül a Qualcomm, az Nvidia és a Texas Instruments voltak. Az Android-piacra tavaly is szinte észrevétlenül merészkedett be az Intel, igazi kereskedelmi érték nélkül, a gyártó számára az első igazi lehetőség az új piacon a Windows 8 megjelenése volt... illetve lehetett volna.

A Microsoft ugyan igyekezik nagy számokkal dobálózni, amikor 60 millió licenc eddigi értékesítéséről beszél, ám ezek nagy része a kedvezményes upgrade során korábbi PC-kre került, és szintén jelentős a gyártók tavalyi notebookjára "gyárilag", vagy a viszonteladói raktárakban felkúszó Windows 8 aránya is. A tabletpiacon eleve későn és lassan induló Windows 8 ráadásul egy belső konkurenciát is kapott a Windows RT képében, amely az Intel szemszögéből nézve nem épp szerencsés, hiszen ez a rendszer is ARM chipre épülő gépeken fut.

Megváltó adatközpontok Az Intel egyik mentsvára most mindenképp a szerverekbe szánt processzorok, adatközponti megoldások területe: itt 6 százalékkal növelni is tudták bevételeiket, 10,7 milliárd dolláros éves szintre. A vállalati szerverek, a cloud megoldások iránti kereslet miatt folyamatosan nőtt az igény az x86 processzorokra 2012-ben, ráadásul a szerverpiacon eleve folyamatosan nő az x86 előnye a RISC-rendszerekkel szemben.

Ennek ellenére jól látható, hogy a szerver-biznisz csupán az Intel forgalmának ötödét teszi ki, az idei évben tehát erőteljes stratégiai változásokat várhatunk a gyártótól. Míg korábban elég volt kihozni egy még gyorsabb, még erősebb PC-processzort ahhoz, hogy a konkurencia tervezőmérnökei hüppögve szaladjanak vissza a tervezőasztalhoz, most már külső versenytársakkal kell megközdeni, akik más körülmények között, más feltételekkel játszanak. Az ARM chipek gyártói nem (csak) az izomtömeg növelésére törekednek, a tabletekben és egyéb mobil eszközökben legalább ilyen fontos az energiahatékonyság, vagy épp a kompakt méret.

Ehhez mérten máris nem tűnik furcsának az Inteltől szokatlan, más terméket felemlegető ígérgetése: Paul Otellini elnök-vezérigazgató szerint az idei első félévben megjelenő Haswell chipek például "az Intel történetének legnagyobb ugrását jelentik az energiafogyasztás terén". A vállalat megpróbálja meggyőzni a PC-gyártókat, hogy a tavalyi bizonytalankodás után minél nagyobb hangsúlyt fektessenek a tabletekkel versenyezni képes új notebookokra (főként az ultrabookokra és hibridekre), és az asztali gépek terén is igyekezzenek a divatos, kompakt és energiahatékony egybegépek felé tolni a hangsúlyt.

Kis étvágyú processzorok és nagyreményű ötletek a CES-en
A Gartner szerint is haldoklik a PC-piac
IDC: eltaktikázták magukat a PC-gyártók

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.