Egy hétfői ítéletével a Fővárosi Bíróság ideiglenesen megtiltotta a frekvencia-árverésen nyertes MPVI Mobil Zrt-nek, hogy éljen frekvenciahasználati jogával. A lépéssel az idei indulás kerülhet veszélybe.

A Népszabadság adott hírt róla elsőként, hogy a Fővárosi Bíróság ideiglenes intézkedésként megtiltotta 900 MHz-es árverésen nyertes állami konzorciumnak, az MPVI Mobil Zrt.-nek, hogy az gyakorolhassa a pályázaton elnyert jogait. Az intézkedés csak ideiglenes, és lehet, hogy csak a július 9-re kiírt újabb tárgyalási fordulóig lesz érvényben. Mindenesetre a mostani döntés értelmében a negyedik mobilszolgáltató egyelőre nem használhatja az elnyert frekvenciát és a piacon lévő szolgáltatókkal sem köthet megállapodást arról, hogy saját hálózatának kiépítéséig milyen feltételekkel használhatja a többike infrastruktúráját.

Meglepetések és tuti befutó  Az új frekvenciacsomag pályázatának története persze eddig sem volt meglepetésektől mentes. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Hivatala még tavaly nyáron hirdetett nemzetközi árverést a 900 megahertzes frekvenciasávon nyújtható rádiótávközlési szolgáltatáshoz kapcsolódó frekvenciahasználati jogosultságra, ami nagyon leegyszerűsítve a negyedik mobilszolgáltató belépésének lehetőségét jelentette. A meghosszabbított határidő lejártáig összesen hat jelentkezés futott be: a három meglévő telkócég mellett egy vietnami, egy román szolgáltató, valamint egy magyar állami konzorcium érdeklődött.

Ezt követően már lehetett sejteni, hogy a Magyar Posta, a Magyar Villamos Művek és az MFB Invest alkotta trió nem indul rossz helyzetből a versenyen. Az NMHH előbb a két külföldi új jelentkezőtől tagadta meg a licitálás jogát különböző formai és egyéb indokokra hivatkozva, majd idén januárban győztesnek hirdette ki az állami csoportot. Ezzel egy időben a három már piacon lévő szereplő is kapott frekvenciablokkokat, ám a Magyar Telekom, a Telenor és a Vodafone a frekvenciatartomány másik feléért együttvéve ennek több mint a háromszorosát fizette. A hatóság illetékesei szerint az aránytalanság tudatos volt az új szereplő piacra lépésének megkönnyítésére. Az állami konzorciumnak a januári döntés értelmében egy éven belül kell elkezdenie a hálózat építését, 2014 végére pedig már el kell érnie a harmincezer lakosúnál nagyobb hazai településeket.

Fel, támadunk!  A pályázat eredményét a három piaci versenytárs azonnal megtámadta, első körben magánál a médiahatóságnál, a hivatal azonban példás gyorsaságról téve tanubizonyságot, a napok alatt lefolytatott másodfokú eljárásban is ugyanarra az eredményre jutott. A Magyar Telekom a hírre azonnal reagálva jelentette be, hogy bírósághoz fordul jogorvoslatért, és így tett a Telenor is.

A szolgáltatók az kérték a beadványukban, hogy a bíróság függessze fel az árverés végrehajtását, mivel az eredmény a hatályos jogszabályokkal ellentétes eljárás alapján született. Első fokon ezt a bíróság elutasította, az NMHH pedig ezt követően kiadta a frekvenciahasználati engedélyt. A szolgáltatók fellebbeztek a döntés ellen, és a hétfői határozattal a bíróság úgy döntött, az állami cég ideiglenesen nem gyakorolhatja az árverésen elnyert jogait. Amennyiben a július 9-re kiírt tárgyalási napon is érvényben marad ez a döntés, az azt jelentené, hogy vélhetően szeptemberben lehet újabb fordulat az ügyben. Ez pedig nagyon kellemetlenül érintené az állami konzorciumot, amelynek a szerződés értelmében egy éven belül el kell indítania a szolgáltatást.

Megtámadták a frekvenciatender eredményét
Mihez kezdenek a mobilszolgáltatók az elnyert frekvenciákkal?
 

Az OpenAI kezdi elveszíteni a fonalat a saját szabályai között

A japán Studio Ghibli stílusában generált mémekkel nemcsak a generatív MI és annak fejlesztői gázolnak egyre mélyebbre az ízléstelenségben, hanem az is kiderült, hogy házon belül sem egyértelmű számukra a szerzői jogok kezelése.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.