Sokan a piaci számokkal mit sem törődve PC-korszak végét hirdetik, mások pedig enyhe lemaradásban vannak, és még ma is múló divatnak tartják a mobil tableteket. Valószínűleg mindkét esetben tévedésről van szó.
A piackutatók már sokadszorra módosítják a PC-eladásokkal kapcsolatos előrejelzéseiket, méghozzá mindig a kedvezőtlenebb irányba. A
Gartner legutóbbi adatainak alapján úgy tűnik, hogy az idei évben mindössze 3,8 százalékkal több PC-t szállítanak majd a tavalyihoz képest, szemben a korábbi 15,9 illetve 9,3 százalékos becslésekkel - ez aktuálisan 364 millió eladott számítógépet jelent. Az IDC 3 százalék körüli növekedést vár, ami ennél is jobban elmarad a korábbi várakozásoktól
A gyengülő értékesítés elsősorban a konzumer piac számlájára írható, ahol rohamosan terjednek a tabletek, és a pénztárcák még az iskolakezdéskor sem igazán nyíltak meg. A vállalati szektor valamivel többet költött a géppark frissítésére, mert a válság nyomán elhalasztott beszerzéseket sok cég az idén már nem halogathatta tovább.
Lassul a tempó ■ Ezzel együtt a táblagépek a vállalati felhasználásban is megjelentek, és az operációs rendszerek versenye is sötét jövőt jósol a PC-eladások szempontjából. Az asztali gépek nagy részén még Windows XP operációs rendszer fut, a közel sem kézenfekvő Windows 8-as migráció helyett pedig otthon és a vállalatoknál is sokan gondolkodnak majd el a menő (iOS) vagy olcsó (Android) megoldásokon. A nagy OEM gyártók is szinte kivétel nélkül alternatív operációs rendszerekben gondolkodnak, így nem csoda, hogy sokan már a PC-korszak végét hirdetik, sorra véve a közelmúltban tapasztalható piaci trendeket.
A HP személyi számítógépes üzletágának leválasztását sokan hasonlítják ahhoz, amikor 2004 végén az IBM eladta PC-gyártó részlegét a Lenovónak. A párhuzam annyiban sántít, hogy az IBM akkoriban már régen nem volt piacvezető pozícióban, és komoly veszteséget termelt. Az a tranzakció ráadásul nem egy homályos bejelentésre épült, a vásárlók pedig biztosak lehettek a termékvonalak és a támogatás folyamatosságában.
A HP mint a legmagasabb, 18 százalék fölötti részesedéssel rendelkező gyártó éppen
PC-üzletágának leválasztására készül, míg a második legnagyobb játékos, a Dell látványosan új irányokba terjeszkedik. Az Acer a legutóbbi pénzügyi negyedévet
már veszteségesen zárta, így kénytelen lesz rohamtempóban erősíteni a mobil eszközök és tabletek területén. A Lenovo elsősorban annak köszönheti stabil eredményeit, hogy Kína már a világ legnagyobb PC-piacává fejlődött.
Nincs itt probléma ■ Michael Dell a Financial Times interjújában fejtette ki, hogy vállalatának esze ágában sincs követni a HP példáját, sőt hatalmas lehetőséget lát a versenytárs ügyetlenkedésében, amit ki is akar használni. Szerinte a PC-ket még ostobaság volna eltemetni: jelenleg is másfél milliárd személyi számítógép működik világszerte, és lehet, hogy a Gartner itt-ott módosítgatja az előrejelzéseit, de 2014-re már kétmilliárd darabot jósol. A Dell 12-13 százalékos piaci részesedésével a második legnagyobb számítógépgyártó, így nem csak a hatalmas volumenű üzletben akar benne maradni, de profitál is ennek előnyeiből.
Vannak a PC-k, vannak az okostelefonok és a tabletek. De ezek a másfajta eszközök nem szükségszerűen helyettesítik a PC-ket, így nagyon is elkötelezettek vagyunk az üzletág mellett, ami egy átfogóbb, teljeskörű IT-megoldásszállító vállalat része.
Michael Dell, a Dell vezérigazgatója
A Dell vezetőjének egyik példája szerint a PC-üzletág leválasztásával a HP kiesne a világ legnagyobb memória-, processzor- vagy merevlemez-vásárlóinak köréből, ami megnöveli a szerverek vagy tárolómegoldások előállításának költségeit, így dupla öngólt jelentene. A Dell stratégiája mindenképpen életképesebbnek tűnik, hiszen stabil PC-piaci pozíciójának megőrzése mellett cloud infrastruktúrájának kiépítésébe is egymilliárd dollárt ölt, 100 ezer alkalmazottja közül már 45 ezer a szolgáltatások vonalán dolgozik, és a vállalat nem mellesleg arra készül, hogy jövőre elárassza a piacot a Windows 8-ra épülő táblagépekkel.
Minden laposodik ■ Michael Dell jóslatainak árfolyamát némileg rontja, hogy 1997-ben azt javasolta a küszködő Apple-nek: fizesse ki a részvényeseket, és zárja be a boltot. Az Apple későbbi karrierjét jól ismerjük, ráadásul a vállalat nem csak egymaga teremtette meg a semmiből PC-eladásokba durván belehasító táblagép-kategóriát, hanem ezzel párhuzamosan a MacBook Air vonalat is egyre sikeresebben futtatja. Utóbbira a PC-gyártók jövőre adhatnak érdemi választ, mivel az Intel nevével fémjelzett Ultrabook termékek idén még
nem teljesítik az összes elvárt specifikációt.
Annyi bizonyos, hogy a cloud szolgáltatások terjedésével a számítási kapacitás növelése öncélúvá válik, hiszen ennek a felhasználói eszközök helyett már a szerverek oldalán lesz jelentősége. Ugyanakkor ha a táblagépek ki is elégítik az átlagos felhasználó legtöbb igényét, számos feladatra még sokáig a hagyományos PC lesz a megfelelő eszköz. A teljes funkcionalitású Photoshop vagy CAD szoftvereket például nem a hétvégén fogják tabletekre alkalmazni.
Szerintünk azoknak lesz igaza, akik az újabban "PC plus"-nak nevezett időszakra készülnek: a hagyományos PC-platform sokat veszít jelentőségéből, sőt ma ismert formájában egy idő után el is tűnhet, azonban az átalakulás a forradalmi elvárásoknál sokkal lassabban és kevésbé látványosan zajlik majd.