A vállalat, amelynek kínai üzemeiben többek között az Apple is gyártatja iPhone-jait és iPadjeit, minden téren javulást ígért, miután a gyerekmunkásokról, megalázó és veszélyes munkakörülményekről kiszivárgó hírek bejárták a világsajtót. Egy friss riport szerint viszont továbbra sem öröm és boldogság ott a munkásélet.
A francia Envoyé Spécial tévés hírműsorban oknyomozó riportot sugároztak az egyik kínai Foxconn gyárról: a készítők rejtett kamerákkal járták be a Zhengzhou-i (Csengcsou) komplexumot, ahol főként a gyári munkások szálláshelyeiről készítettek felvételeket. Az ott látottak, valamint az anonim interjúalanyok beszámolói alapján úgy tűnik, sok területen még mindig embertelen állapotok között készülnek a modern világ csodái.
Retina kijelző és penészes matrac ■A hatalmas, egybefüggő panelkomplexumok egy részében úgy laknak munkások ezrei, hogy azokat még építik: a szobákban nincs villany és víz, a túlzsúfolt helyiségek fűtetlenek, dohosak. Egyes lakásokban még a szigetelési munkákat sem fejezték be, az ablakok sincsenek a helyükön - igaz, az öngyilkosságok megakadályozására szolgáló rácsok már a helyükön vannak.
Nem gyerekágyak, nem is börtönszoba: itt élnek a Foxconn-munkások
A francia forgatócsoport érdeklődésére több (természetesen neve elhallgatását, arca kitakarását kérő) helyi dolgozószámolt be a félkész épületekben terjedő betegségekről, alapvető higiéniai hiányosságokról: a nedves matracokon penészfoltok éktelenkednek, a csapok viszont csontszárazak, mivel még nincs kész a vízvezeték-rendszer.
A beszélgetések során olyan állítások is elhangzottak, melyek szerint az elégedetlen munkásokat zsarolják és fenyegetik. Azoknak, akikről úgy gondolják, kilépésen gondolkoznak, különféle retorziókat helyeznek kilátásba, például tanulmányaikat igazoló okmányaik elkobzását és megsemmisítését, hogy máshol még nehezebben kaphassanak munkát. A műsorban szó esik egy zsúfolt lakrészben bekövetkezett, azóta is kivizsgálatlan tűzesetről, ahol nyolcan haltak meg, de megszólalnak olyan munkások is, akik állításuk szerint fiatalkorúak.
Részlet a francia Envoyé Spécial Foxconn-nal foglalkozó adásából
Csak a látszat változik? ■Az idei év legelején robbant először a médiabomba, amikor egy helyszínen járt szemtanú beszámolóját követően a The New York Times írt részletes leleplező cikket a kínai Foxconn gyárak áldatlan állapotairól. Ezután nemzetközi bizottság is járt a helyszínen, amelynek vizsgálódásait többek között az Apple és egyéb bérgyártatók is szorgalmazták. A helyzetfelmérés azonban csak részlegesen igazolta a vádakat, egyesek szerint viszont csak annyi történt, hogy a gyártó a vizsgálatok előtt gondosan "megtisztította a terepet" a legkirívóbb szabálytalanságoktól.
Végül nyáron a Foxconn a feltárt kisebb szabálytalanságokat elismerve (ám a fontosabb, be nem bizonyított állításokat visszautasítva) hivatalosan is megfogalmazta elkötelezettségét a munkakörülmények javítása iránt. Akkori ígéretük szerint egy éven belül rendezik a problémákat, ám a friss francia riport szerint nem sok valódi intézkedés történt. A műsor után újra többen hangosan bírálták a kínai óriáson kívül az ott gyártató Apple-t is, bár furcsa, hogy rajtuk kívül az egyéb Foxconn-nal dolgoztató vállalatokat rendre kifelejtik. A Foxconn kínai gyáraiban ugyanis a PC-piac egyéb kicsi és nagy nevei készíttetik eszközeiket és alkatrészeiket az olcsó munkaerő és a kedvező adózási feltételek miatt.
A társaság meghatározó hajtóerőt képvisel az adatközpontok globális terjeszkedésében, ezért legújabb lépései figyelmeztetésként szolgálhatnak a mesterségesintelligencia-iparág egészére nézve.
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.
a melléklet támogatója a One Solutions
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.