A vállalat, amelynek kínai üzemeiben többek között az Apple is gyártatja iPhone-jait és iPadjeit, minden téren javulást ígért, miután a gyerekmunkásokról, megalázó és veszélyes munkakörülményekről kiszivárgó hírek bejárták a világsajtót. Egy friss riport szerint viszont továbbra sem öröm és boldogság ott a munkásélet.
A francia Envoyé Spécial tévés hírműsorban oknyomozó riportot sugároztak az egyik kínai Foxconn gyárról: a készítők rejtett kamerákkal járták be a Zhengzhou-i (Csengcsou) komplexumot, ahol főként a gyári munkások szálláshelyeiről készítettek felvételeket. Az ott látottak, valamint az anonim interjúalanyok beszámolói alapján úgy tűnik, sok területen még mindig embertelen állapotok között készülnek a modern világ csodái.

Retina kijelző és penészes matrac A hatalmas, egybefüggő panelkomplexumok egy részében úgy laknak munkások ezrei, hogy azokat még építik: a szobákban nincs villany és víz, a túlzsúfolt helyiségek fűtetlenek, dohosak. Egyes lakásokban még a szigetelési munkákat sem fejezték be, az ablakok sincsenek a helyükön - igaz, az öngyilkosságok megakadályozására szolgáló rácsok már a helyükön vannak.



Nem gyerekágyak, nem is börtönszoba: itt élnek a Foxconn-munkások

A francia forgatócsoport érdeklődésére több (természetesen neve elhallgatását, arca kitakarását kérő) helyi dolgozószámolt be a félkész épületekben terjedő betegségekről, alapvető higiéniai hiányosságokról: a nedves matracokon penészfoltok éktelenkednek, a csapok viszont csontszárazak, mivel még nincs kész a vízvezeték-rendszer.

A beszélgetések során olyan állítások is elhangzottak, melyek szerint az elégedetlen munkásokat zsarolják és fenyegetik. Azoknak, akikről úgy gondolják, kilépésen gondolkoznak, különféle retorziókat helyeznek kilátásba, például tanulmányaikat igazoló okmányaik elkobzását és megsemmisítését, hogy máshol még nehezebben kaphassanak munkát. A műsorban szó esik egy zsúfolt lakrészben bekövetkezett, azóta is kivizsgálatlan tűzesetről, ahol nyolcan haltak meg, de megszólalnak olyan munkások is, akik állításuk szerint fiatalkorúak.



Részlet a francia Envoyé Spécial Foxconn-nal foglalkozó adásából

Csak a látszat változik? Az idei év legelején robbant először a médiabomba, amikor egy helyszínen járt szemtanú beszámolóját követően a The New York Times írt részletes leleplező cikket a kínai Foxconn gyárak áldatlan állapotairól. Ezután nemzetközi bizottság is járt a helyszínen, amelynek vizsgálódásait többek között az Apple és egyéb bérgyártatók is szorgalmazták. A helyzetfelmérés azonban csak részlegesen igazolta a vádakat, egyesek szerint viszont csak annyi történt, hogy a gyártó a vizsgálatok előtt gondosan "megtisztította a terepet" a legkirívóbb szabálytalanságoktól.

Végül nyáron a Foxconn a feltárt kisebb szabálytalanságokat elismerve (ám a fontosabb, be nem bizonyított állításokat visszautasítva) hivatalosan is megfogalmazta elkötelezettségét a munkakörülmények javítása iránt. Akkori ígéretük szerint egy éven belül rendezik a problémákat, ám a friss francia riport szerint nem sok valódi intézkedés történt. A műsor után újra többen hangosan bírálták a kínai óriáson kívül az ott gyártató Apple-t is, bár furcsa, hogy rajtuk kívül az egyéb Foxconn-nal dolgoztató vállalatokat rendre kifelejtik. A Foxconn kínai gyáraiban ugyanis a PC-piac egyéb kicsi és nagy nevei készíttetik eszközeiket és alkatrészeiket az olcsó munkaerő és a kedvező adózási feltételek miatt.

Nem perli vissza az "alaptalanul" vádaskodókat a Foxconn
Gyerekmunkások készítik az iPhone-okat?


A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.