A Google alkalmazásai egyre inkább a Chrome OS rendszerre épülnek, és úgy tűnik, a vállalatnak sikerült megállapodnia egy újabb hardvergyártóval is: jöhetnek a Sony VAIO Chromebookok.
A Google hivatalosan sohasem tett közzé eladási számokat a Chromebook PC-k eladásával kapcsolatban, de az biztos, hogy az eredmények messze elmaradnak a várakozásoktól. Az Acer és a Samsung tavaly júniusban dobta piacra saját modelljeit; előbbiekből július végéig alig 5 ezer darabot értékesítettek, míg  az utóbbiakból a DigiTimes értesülései szerint még ennél is kevesebb fogyott. A Google a maga részéről a vállalati piacot célozná meg a Chromebookokkal, ám azok iránt sem a gyártók, sem a felhasználók részéről nem mutatkozik különösebb érdeklődés.

Nehéz elhelyezni  A Chrome a Google 2008-ban bemutatott, nyílt forrású böngészője,amely egyúttal a Chrome OS operációs rendszer alapját képezi. A 2009 nyarán bejelentett Chrome OS szinte teljes mértékben a számítási felhőre (cloud) alapul, amely alatt a fájlkezelőként és médialejátszóként is működő webböngészőn kívül nem is futnak hagyományos értelemben vett alkalmazások. A Google hardvergyártó partnerei által szállított Chromebookok olyan specializált PC-k, amelyeket a Chrome OS rendszerrel szállítanak.



A legtöbb forrás a maga idejében arról számolt be, hogy a gépek gyorsak, stabilan működnek, sőt a Chrome OS a Google másik rendszerével, az Androiddal szemben sosem akadozik vagy omlik össze. Ennek ellenére a Chromebookok még 300 dollár körüli áron sem igen mennek el, nem utolsósorban azért, mert valamivel drágábban már iPad tabletet vehet, akinek másodlagos eszközre van szüksége. Aki pedig nem hozzátenni, hanem spórolni akar néhány dollárt, az számításba veheti mondjuk az Amazon Kindle Fire táblagépét.

Semmi pánik  A Chromebookot mégsem érdemes halott projektnek tekinteni. Segítségével a Google mindig is közvetetten akart profitot termelni, vagyis a webre koncentrálni az otthoni felhasználói aktivitást, és erősíteni szolgáltatásainak jelenlétét a vállalati felhasználók körében. A Google Chrome rendszeréért és a kapcsolódó alkalmazásokért felelős alelnöke, Sundar Pichai már többször felvázolta azt az útitervet, amely szerint az appok egyre erősebben építenek majd a Chrome-ra. Erre példa a Gmail vagy a Docs (Dokumentumok) offline funkcionalitása is, amely kizárólag a Chrome alatt érhető el.

2014-re elköltözünk a PC-kről
Dell: már nem vagyunk PC-gyártók!

A Laptop Reviews beszámolója szerint a Chromebookok más tekintetben is életjelet adtak: a blog értesülései szerint nemsokára a Sony is csatlakozik a Google partnereihez, és megjelenteti saját Chrome OS alapú VAIO PC-it, bár ezt a Google részéről még senki sem erősítette meg. Annyi biztos, hogy gyorsan fejlődő alkalmazások és bővülő hardveres választék nélkül a Chromebookok nemigen tölthetik be a piacról lassan kikopó netbook-kategória helyét. Az alacsony fogyasztású, kizárólag webes alkalmazásokat futtató, olcsó gépek viszont könnyen megvethetik a lábukat a piacon, ha végre olyan szintű szolgáltatásokat és integrációt kínálnak majd, ami akár a vállalati felhasználásban is megállja a helyét.

Már az emberek álmaiba is beszivárgott a mesterséges intelligencia

Tudtuk, hogy az MI az élet minden területén megjelenik, de így is elég vadul hangzik, ami az Amerisleep márciusi felmérésében olvasható.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.