Bár a Consumer Electronic Show hivatalosan csak ma nyitja meg kapuit a látogatók előtt, már a nulladik napon is több fontos bejelentés érkezett Las Vegasból. Nem csak új eszközök, új technológiák is érkeztek.
A gyártók egy része minden évben úgy véli, marketing szempontból szerencsésebb, ha nem a kiállítás hangzavarában hangzanának el az első információk újdonságaikról. Ennek szellemében idén is több nagy név, illetve több nagy horderejű(nek szánt) bejelentés bukkant fel már a kapunyitás előtt. Természetesen a kiállítás jellegéből adódóan sok a konzumer, szórakoztató eszköz, ám komolyabb technológiai újítások és üzleti megoldások is felbukkantak.

Nagyokosok Okostelefon-szinten a Sony mutatta be az Xperia sorozat legújabb képviselőjét: az Xperia Z is a "még nagyobb kijelzős" trendet követi 5 hüvelykes képátlójával, bár az első beszámolók szerint nem kapott IPS panelt, ezért BRAVIA technológia ide vagy oda, nem a legszebb képet adó megoldás manapság. Azért van sok előnye a készüléknek: por- és vízálló, ráadásul a Snapdragon S4 Pro chipre épülő izmos hardver és a 13 megapixeles kamera akár óriás-felbontású sorozatképek, vagy HDR-videó készítésére is lehetőséget ad. A kifejezetten energiatakarékos készülék speciális üzemmódja pedig használaton kívül szinte alapfunkciókig minden mást kikapcsol, mi egy külön listában adhatjuk meg a kivételeket.



A Huawei még tovább merészkedik a telefon és tablet közötti határmezsgyén. Az Ascend Mate már igazi "phablet", 1280×720 képpontos felbontású kijelzője 6,1 hüvelykes. A gépházban a gyártó saját K3V3 HiSilicon chipje dolgozik, négy 1,5 gigahertzes maggal. Emellett 2 gigabájt RAM, 13 megapixeles kamera, 4050 mAh kapacitású óriás-akku jellemzi az erőművet, amelybe több extrát is beépítettek. Az óriási kijelzőn például a Samsung Galaxy Note tablethez hasonlóan egyszerre, osztott képernyőn is futtathatunk különféle alkalmazásokat, ám a Huawei telefonján lebegő, átméretezhető és átrendezhető ablakokban tehetjük mindezt. Emellett a Magic Touch Display technológia azt is lehetővé teszi, hogy ne csak közvetlenül ujjal, hanem például kesztyűben is vezérelhessük az érintőkijelzőt – a CES színpadán nyakkendővel demózták a funkciót.



Törpe tábla, óriás tábla A telefonok egyre nagyobbak, a tableteknél pedig divat a hét hüvelyk. Tegnap többek között az Acer szállt be ebbe a kategóriába egy belépő szintű hardverrel, de emellett kifejezetten padlóközeli árral rendelkező modell képében. Az Iconia B1 A71 kétmagos, 1,2 gigahertzes MediaTek chipre épül, és kijelzője is csak 1024×600 képpontos, ám ennek fejében az Android 4.2-vel szállított táblagép 45 ezer forint alatti összegért nyit a hírek szerint.



A másik oldalon a Lenovo hízókúrára fogta a tablet-koncepciót, az IdeaCentre Horizon egyenesen 27 hüvelykes. A családi szórakoztató központnak, illetve üzleti prezentációs eszköznek beharangozott óriás 7,7 kilót nyom, és ára sem épp kicsi, az alapkiépítés 1700 dollárba kerül. A több konfigurációban rendelhető gigatábla csúcsa a Core i7 processzorral, 8 gigabájt memóriával, GeForce grafikus kártyával, 1 terabájt HDD-vel szerelt modellje.



A kínai vállalat tavaly megkedvelhette a hibrideket, ugyanis idén is elindít egy újat. A ThinkPad Helix alapvetően üzleti felhasználásra készül, kijelzője azonban önállóan is életképes, illetve megfordítva is visszahelyezhető a billentyűzet fölötti foglalatba. A full-HD IPS panel alatt Core i7 processzor, és természetesen Windows 8 dolgozik.



Az Asus sem tétlenkedik a hibridek terén: a folyamatosan újító vállalat most épp asztali egybegéppel vegyíti a tabletet. A Transformer AiO tulajdonképpen egy olyan Windows 8-as egybegép, amelynek 18,4 hüvelykes kijelzőjében egy külön ARM processzor is dolgozik, így leválasztva egy androidos óriástabletet kapunk.



A tabletek távolabbi jövőjét egy Intel által összefogott fejlesztői szövetség mutatta be néhány prototípus formájában. A PaperTab tulajdonképpen hajlítható tabletet jelent, amely e-tinta kijelzőre épül. A processzor és más hardveregységek ez esetben különálló "dobozkában" kapnak helyet, a felhasználó perig csak egy papírvékony kijelzőt kezelhet, ahol az érintés mellett a hajlításnak is vezérlő szerepe van. A demón a "papír" szélének meghajtásával lapoztak egy dokumentumban, illetve a teljes kijelzőt középen meghajtva nyitottak meg új fájlt. Az ötlet még csupán koncepció szintjén létezik, ám az Intel szerint nem kell sok-sok évet várni, mire boltokba kerülhetnek az első ilyen jellegű eszközök.



Gyorsabban! Nagyobbat! Ha már az Nvidia egy nappal korábban ellőtte puskaporát a Tegra 4 rendszerchippel kapcsolatban, a Qualcomm is bemutatta új erőműveit. A Snapdragon 600 és 800 névre keresztelt rendszerchipek közül még a kisebb 600-as is 40 százalékkal gyorsabb a jelenlegi csúcsmodell S4 Pro-nál, az igazi faltörő viszont a Snapdragon 800 lesz: ebben négy, egyenként 2,3 gigahertzes Krait 400 mag dolgozik újrafaragott grafikus gyorsító kíséretében. A Qualcomm az Nvidiához hasonlóan 4K HD felbontású filmek lejátszását, HDR fotózást és videózást ígér a nyáron megjelenő első eszközökben, amelyek már az új csúcslapkákra épülnek.



Többen úgy tudták, az idei CES-en bejelentik a negyedik generációs USB szabványt is, ám egyelőre nem kell eszközcserén gondolkodni. A SuperSpeed USB tulajdonképpen továbbra is USB 3.0, mindössze továbbfejlesztett funkciókkal. A 10 Gbps-re felhúzott átviteli sebesség mellett hatékonyabb adattömörítést, jobb energiatakarékosságot ígér a szabványért felelős szövetség. A SuperSpeed USB eszközök ráadásul minden korábbi USB szabvánnyal kompatibilisek maradnak.

Apropó, USB: a Kingston bemutatta az USB meghajtók leggyorsabb és legnagyobb tárkapacitású tagját, a DataTraveler HyperX Predator 3.0 már 1 terabájtot képes eltárolni. A kis eszköz már SuperSpeed USB szabványt használ, így akár 240 MB/s olvasási és 160 MB/s írási sebességet is kihozhatunk belőle.



Mobilokkal és érintősökkel lesz tele a CES
Bemutatkozott 2013 leggyorsabb mobil chipje
Erőművek a zsebben: az okostelefon-piac 2013-ban


42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.