Megszületett a végdső döntés a közösségi óriás tőzsdei debütálásának dátumáról, előtte viszont a Facebook vezetősége 11 napos befektetői roadshow segítségével igyekszik minden pénzembert meggyőzni.
Május 18-tól elméletileg bárki vásárolhat magának egy darabka Facebookot: a közösségi szolgáltatást üzemeltető vállalat részvényei ezen a napon kerülnek be a nyílt tőzsdei forgalomba. A február elsején beadott tőzsdefelügyeleti kérvényt követően a mostani "bevonulást" hatalmas várakozás előzi meg minden oldalról. A Facebook papírjainak akár első pár napos sikere vagy bukása nagyban meghatározhatja az internetes, közösségi szolgáltatások jövőjét. Egyszerűbben fogalmazva, most derül majd ki, vajon a befektetők szerint is van-e értelme bevásárolniuk magukat az iparágba, vagy mégiscsak túlfújt lufinak bizonyul a ma még divatos terület.



Vigyázat, jövünk!  Május 18-án az Egyesült Államok történetének egyik legnagyobb értékű tőzsdei nyitására készülhetünk, négy éve nem lépett ilyen nagyra értékelt vállalat az értékpapírpiacra. A Wall Street elemzői szerint 5 és 10 milliárd dollár között lehet a kibocsátott részvények összessége, amely a vállalatot akár 100 milliárdra értékelheti. Összehasonlításként a Google 1,7 milliárdos részvénykibocsátással lépett tőzsdére 2004-ben, a tízmilliárdos álomhatárt Amerikában is csak néhányan léphették át: név szerint a Visa, a General Motors és az AT&T Wireless. Az "FB" jelzésű részvények egyenkénti árazását 90 és 150 dollár között várják az elemzők.

A tőzsdei bevezetéshez szükséges, nyilvános pénzügyi jelentés szerint a 2011-es évet 3,7 milliárd dolláros összforgalommal zárta a Facebook, amely 47 százalékot ver az előző év eredményére. Ebből az összegből még a működési költségek levonása után is egymilliárd maradt a közösségi vállalkozás kasszájában. A belső statisztikák szerint havonta átlagosan 845 millió felhasználó látogatja az oldalt, ennek fele legalább naponta, és ugyancsak ennyi a mobil készülékről Facebookozók száma is.

Útra, kellünk! A tőzsdei bevezetés előtt több támogató akcióba kezdett a közösségi vállalat. Egyrészt megújult az oldal hirdetéselemző szolgáltatása, hogy még több reklámozó számára váljon vonzóvá a pénzköltés, valamint jogilag is "fedezte magát" hatalmas értékű webes szabadalmak megvásárlásával. Másrészt hamarosan a Facebook szinte teljes vezérkara útra kel, hogy amerikai nagyvárosokban befektetők előtt tartsanak előadásokat. A legfontosabb állomásokon Mark Zuckerberg is megjelenik, hogy eloszlassa a sokak számára (pénzügyi szempontból) sötét lónak számító versenyzővel kapcsolatos kételyeket, hiszen sokuk szerint egyáltalán nem biztos a tech-cégek tőzsdei diadalmenete. A Facebook alapító-vezérigazgatója nyílt levelében is igyekszik hangsúlyozni, hogy az egyre hangosabb híresztelések ellenére a szolgáltatás még nem ért a csúcsra, és nagy lehetőségeket kínál.

"A Facebookot eredetileg nem is vállalatnak szántuk. Azért kezdtünk bele, hogy egy közösségi küldetést teljesítsünk, hogy nyitottabbá és összekapcsoltabbá tehessük a világot. Úgy gondoljuk, hogy mindenkinek, akinek szándékában áll befektetni a Facebookba, fontos megértenie, milyen fontos számunkra ez a küldetés." (Mark Zuckerberg)

Zuckerberg jelenleg a Facebook 28 százalékát birtokolja, személyes tulajdonrésze a tőzsdei nyitást követően 20-25 milliárdra is rúghat a szakértők szerint. A vezető tavalyi keresete ehhez képest aprópénz, összesen 1 487 362 dollárt könyvelhetett el saját bankszámláján.

Felturbózza hirdetéselemzőjét a Facebook
A Facebook zsebébe kerül az Instagram
Százmilliókat adhatott 750 szabadalomért a Facebook

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.