Megszületett a végdső döntés a közösségi óriás tőzsdei debütálásának dátumáról, előtte viszont a Facebook vezetősége 11 napos befektetői roadshow segítségével igyekszik minden pénzembert meggyőzni.
Május 18-tól elméletileg bárki vásárolhat magának egy darabka Facebookot: a közösségi szolgáltatást üzemeltető vállalat részvényei ezen a napon kerülnek be a nyílt tőzsdei forgalomba. A február elsején beadott tőzsdefelügyeleti kérvényt követően a mostani "bevonulást" hatalmas várakozás előzi meg minden oldalról. A Facebook papírjainak akár első pár napos sikere vagy bukása nagyban meghatározhatja az internetes, közösségi szolgáltatások jövőjét. Egyszerűbben fogalmazva, most derül majd ki, vajon a befektetők szerint is van-e értelme bevásárolniuk magukat az iparágba, vagy mégiscsak túlfújt lufinak bizonyul a ma még divatos terület.
Vigyázat, jövünk! ■ Május 18-án az Egyesült Államok történetének egyik legnagyobb értékű tőzsdei nyitására készülhetünk, négy éve nem lépett ilyen nagyra értékelt vállalat az értékpapírpiacra. A Wall Street elemzői szerint 5 és 10 milliárd dollár között lehet a kibocsátott részvények összessége, amely a vállalatot akár 100 milliárdra értékelheti. Összehasonlításként a Google 1,7 milliárdos részvénykibocsátással lépett tőzsdére 2004-ben, a tízmilliárdos álomhatárt Amerikában is csak néhányan léphették át: név szerint a Visa, a General Motors és az AT&T Wireless. Az "FB" jelzésű részvények egyenkénti árazását 90 és 150 dollár között várják az elemzők.
A tőzsdei bevezetéshez szükséges, nyilvános pénzügyi jelentés szerint a 2011-es évet 3,7 milliárd dolláros összforgalommal zárta a Facebook, amely 47 százalékot ver az előző év eredményére. Ebből az összegből még a működési költségek levonása után is egymilliárd maradt a közösségi vállalkozás kasszájában. A belső statisztikák szerint havonta átlagosan 845 millió felhasználó látogatja az oldalt, ennek fele legalább naponta, és ugyancsak ennyi a mobil készülékről Facebookozók száma is.
Útra, kellünk! ■ A tőzsdei bevezetés előtt több támogató akcióba kezdett a közösségi vállalat. Egyrészt
megújult az oldal hirdetéselemző szolgáltatása, hogy még több reklámozó számára váljon vonzóvá a pénzköltés, valamint jogilag is "fedezte magát"
hatalmas értékű webes szabadalmak megvásárlásával. Másrészt hamarosan a Facebook szinte teljes vezérkara útra kel, hogy amerikai nagyvárosokban befektetők előtt tartsanak előadásokat. A legfontosabb állomásokon
Mark Zuckerberg is megjelenik, hogy eloszlassa a sokak számára (pénzügyi szempontból) sötét lónak számító versenyzővel kapcsolatos kételyeket, hiszen sokuk szerint
egyáltalán nem biztos a tech-cégek tőzsdei diadalmenete. A Facebook alapító-vezérigazgatója nyílt levelében is igyekszik hangsúlyozni, hogy az egyre hangosabb híresztelések ellenére a szolgáltatás
még nem ért a csúcsra, és nagy lehetőségeket kínál.
"A Facebookot eredetileg nem is vállalatnak szántuk. Azért kezdtünk
bele, hogy egy közösségi küldetést teljesítsünk, hogy nyitottabbá és
összekapcsoltabbá tehessük a világot. Úgy gondoljuk, hogy mindenkinek,
akinek szándékában áll befektetni a Facebookba, fontos megértenie,
milyen fontos számunkra ez a küldetés." (Mark Zuckerberg)
Zuckerberg jelenleg a Facebook 28 százalékát birtokolja, személyes tulajdonrésze a tőzsdei nyitást követően 20-25 milliárdra is rúghat a szakértők szerint. A vezető tavalyi keresete ehhez képest aprópénz, összesen 1 487 362 dollárt könyvelhetett el saját bankszámláján.