A magyar székhelyű Bits of Proof olyan szervert fejlesztett, amely állítólag forradalmasítja a Bitcoin polgári felhasználását. De miért is lenne ez fontos? Összeszedtünk néhány fontos tudnivalót.
Közlemény kaptunk, amely arról tudósít, hogy vállalati környezetre szabott Bitcoin-szervert mutat be a San Jose-ban ma kezdődő Bitcoin Konferencián egy magyar vállalkozás, a Bits of Proof. (Csak zárójelben: a cég a fóti Futrinka utcába van bejegyezve, amiből először kacsára gyanakodtunk, ám a Google Maps igazolta a cím valódiságát, és a cég az elektronikus cégadatbázisban is szerepel.)

A fejlesztés mögött az az elképzelés áll, hogy a Bitcoin alapját adó rendszerre alkalmazásokat és szolgáltatásokat lehet építeni, ha megfelelő fejlesztői környezet is társul hozzá. A Bits of Proof most azt állítja közleményében, hogy BOP Enterprise Server nevű terméke pontosan ezt biztosítja: egyszerűbbé teszi a Bitcoin-protokoll vállalati környezetbe történő integrálását. „A BOP a Bitcoin történetében azt a változást fogja kiváltani, amit például a RedHat hozott a Linux számára” – idézi a közlemény Chris Farkas pénzügyi-gazdasági szakembert, a cég tanácsadóját.

Merész állítás. De mit is tudunk ma a Bitcoinról azon túl, hogy árfolyama meglehetősen hektikusan alakul?



Változékony árfolyam, bővülő ökoszisztéma Bár a 266 dolláros csúcsától mára messze távolodott a virtuális fizetőeszköz árfolyama, továbbra is nagyon nagy ingadozásokat produkál, manapság leginkább a 100-110 dolláros sáv körül mozog nagy kilengésekkel. Ingadozás ide vagy oda, körülötte egyre komolyabb ökoszisztéma kezd kialakulni – ezt példázza a magyar Bits of Proof fejlesztése is. Pedig az elektronikus kereskedelemben egyelőre az elfogadottsága alacsony, így részesedése is elenyésző. Ugyanakkor az Egyesült Államokban például komoly kockázati tőkét fektettek a Coinbase-be, amely több mint 100 ezer ügyfelét segíti a Bitcoinnal végrehajtandó ügyletekben.

De nézzük, miért is vonzó a Bitcoin.

1. Anonimitás: a Bitcoin ugyanazt a szisztémát követi, mint a peer-to-peer hálózatok. A tranzakciókban részt vevő személyeknek nincs olyan visszakövethető azonosítója, mint például ha a hitelkártyájukkal fizetnének. Azonosításukról számítógép által generált kódok gondoskodnak, a tranzakció adatai a hálózati csomópontokban tárolódnak.

2. Decentralizáltság: minden pénz valamilyen központi kormányzat felügyelete alatt áll. Ennek ellenére a pénz értékét a kereslet és a kínálat viszonya határozza meg. Leegyszerűsítve: amikor egy jegybank beindítja a pénznyomtatást, értelemszerűen csökken az adott pénznek az értéke, ha viszont kevés van belőle forgalomban, növekszik. Amikor a befektető úgy látja, hogy a pénz értéktelenedik, hajlamos új, értékálló befektetési formákat keresni (jól mutatta ezt például az elmúlt években az arany felértékelődése). A Bitcoin nem függ központi kormányzattól, és a mögötte álló, virtuális pénzt létrehozó algoritmus azt is biztosítja, hogy mindig 21 millió Bitcoin lesz, tehát a mennyiségének növekedése nem fenyegeti az értékét. Elvileg jobban is kellene tartania az értékét, mint a hagyományos pénzeknek. Ám mint látjuk, ez közel sincs így.

3. Virtuális: mint azt az első pontban írtuk, a peer-to-peer jelegből adódóan nincs központi tára, nincsenek visszakereshető bankszámlák, nincs semmiféle fizikai megvalósulása. Így nem lehet elkobozni, és nem lehet megadóztatni – elvileg. A közelmúltbeli ciprusi válság hatására valószínűleg ezért próbálták sokan Bitcoinban menekíteni a pénzüket. A kanadai adóhatóságok azonban tavasszal bejelentették: szerintük adókötelesek a Bitcoinnal végzett tranzakciók. Az amerikaiak a pénzmosási szabályozást akarják rá alkalmazni, és az egyik piaci szabályzó szervezetnek is szándékában áll megregulázni a virtuális pénzt.



A győztes átka Ha az egyes szervezetek próbálkoznak is a Bitcoin megregulázásával, látszólag minden amellett szól, hogy értékálló, megbízható és jól elrejthető befektetés legyen – elméletileg. Miért akkor ez az óriási ingadozás?

Egyes vélemények abban játékelméleti modellben keresnek rá magyarázatot, amelyet az „győztes átka” (winner's curse) kifejezés ír le. A klasszikus példa, hogy egy befőttes üvegben aprópénz van. A játék résztvevőinek licitálniuk kell az üveg aprópénzre anélkül, hogy bármilyen módon megmérhetnénk, mennyi van az üvegben. Az üveg apró azé, aki a legmagasabb licitet adja. Nagyon kicsi annak a valószínűsége, hogy az tudja megbecsülni legjobban, hogy mennyit is ér valójában az üveg, aki végül a győztes ajánlatot adja. Kellően nagy számosságot feltételezve az üveg valódi értéke ugyanis valahol az összes ajánlat átlagánál lesz, azaz aki a legtöbbet kínálja, nagy valószínűséggel veszít az üzleten. Így van ez minden olyan tranzakciónál, amikor a licitálók erősen hiányos információk birtokában licitálnak egy korlátozott számban létező dologra – esetünkben például a Bitcoinra.

Mivel értéke akár heteken belül éppúgy megduplázódhat, mint megfeleződhet, fizetőeszközként nem lehet használni. Mivel belső értéke sincs, ezért befektetésre sem igazán alkalmas. Mégsem tanulság és eredmény nélkül való a megjelenése. Ugyanúgy fontos lehet a jövőben a kriptográfia terén felmutatott eredménye, ahogy az is, hogy talán még új szemléletmódot is hozhat a gazdasági gondolkodásba.

Új népszerű célpont kiberbűnözőknek: Bitcoin
Tartalomhoz a formát – Megához a Bitcoint
Egyre több helyen fizethetünk Bitcoinnal

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.