Az előrejelzések szerint a Microsoft július 16-át tette meg az Office 15 születésnapjának, tehát ma mutatkozhat be az irodai csomag, amely a redmondi vállalat legnagyobb bevételeit hozhatja... vagy bukhatja el.
A bemutatás persze még nem azt jelenti, hogy mindenki vadul elkezdhet frissíteni a legújabb Office-ra: a tervek szerint csak 2013 elején érkezhet az önálló Office 15, csupán
az októberre várt Windows RT, tehát az ARM processzoros tableteken futó Windows 8 változat tartalmazhat egy beépített "light" változatot. Ha viszont igaz a web minden szegletében megjelent mai bemutatási dátum, akkor az már akár holnapra kiderülhet, le tudja-e győzni egyik legnagyobb mumusát a Microsoft: név szerint az Office 2003-at.
Microsoft kontra Pató Pál ■ A legtöbb szakértő megegyezik abban, hogy az új Office-nak csak akkor lehet bármilyen esélye a komoly sikerre, ha az eddigi változatokhoz képest markáns újításokat, korábban nem elérhető funkciókat, vagy gyökeresen megváltoztatott felhasználói élményt kínál. Az utolsó egy-két Office verzió ugyanis nem tudta meggyőzni a felhasználók többségét a váltás szükségességéről: az Office 2003 óta funkcionalitás terén csupán nüansznyi változások, ráncfelvarrások, csinosítások történtek, ezért az Office 2003 tulajdonosok nagy többségének semmilyen nyomós oka nem volt újra pénzt költeni egy frissebb, de sokkal többet nem nyújtó verzióra.
A probléma kifejezetten hasonló a Windows XP nevű "kolonc" esetéhez, amelyet megjelenése óta (tehát már több mint egy évtizede) próbál leváltatni a Microsoft, és csak mostanában jutottunk el odáig, hogy
a Windows 7-ek száma már eléri az XP-két. Elemzők szerint az eset legfontosabb tanulsága, hogy operációs rendszer, vagy akár irodai programcsomag esetében is súlyos költségmegtakarítást jelent, ha a vállalatok kihagynak néhány köztes verziót. Frissíteni két esetben szoktak: ha lejár a meglévő változatra szóló támogatás, vagy ha az új verzióban valamilyen igazán nagyszabású újítás kap helyet.
Megváltozott versenypálya ■ A legfrissebb Office előtt már teljesen máshogy néz ki a meghódítandó piac. Ugyan az előző verzióban már megjelentek a limitált funkcionalitású webes kliensek is, a Google Docs és hasonló cloud alapú megoldások divatja egyre erősebb. Emellett viszont az eszközök is mások, mint néhány éve.
A tabletek, érintőképernyős eszközök térhódításával egy gyökeresen más stílusú felhasználási mód került előtérbe, ráadásul az okostelefonokon is egyre több irodai dokumentum fordul meg, amire
a konkurencia is erősen ráerősít. Az egérrel kattintgatott menük korszaka leáldozóban van, az új divat az érintés, és ezen belül is a multitouch, amikor közvetítő eszköz nélkül, több egyidejű ujjmozdulattal érhetjük el az alkalmazások funkcióit. A weben megjelent szakértői vélemények szerint tehát az új Office leginkább akkor varázsolhatja el a verzióváltással eddig váró ügyfeleket, ha azok új eszközeire szabott újszerű kezelőfelülettel jelentkezik.
A legvadabb elképzelések szerint az Office 15 (vagy Office 2013, hiszen a bejelentés előtt még a hivatalos név sem száz százalékig biztos) csak Windows 8 és Windows RT alapokon fut majd, az "engedékenyebbek" szerint a Windows 7 is támogatott platform lesz, de a Vista és XP tulajdonosok így kapnak újabb nógatást operációs rendszereik lecserélésére.
Frissítés: időközben valóban bemutatták az Office 15-öt, a részletekért
és az ingyenes próbaváltozat letöltő-hivatkozásáért kattintson ide!