A Lenovo és az Intel összefogásából megszületett a fejlődő országoknak szánt gyerek-netbook, a Classmate+. Nem erőmű, de nem is ez a célja: azt viszont még nem árulták el, pontosan mennyire is olcsó.
Igaz, mostanában már a netbookok is épp kikopnak a divatból, de talán még páran emlékeznek, hogy a pár évnyi rivaldafény előtt valami teljesen más célból kezdték fejleszteni az olcsó szubnoteszeket. Most két nagyágyú támasztaná fel az eredeti koncepciót.

Nem nehéz az iskolatáska Az Intel és a Lenovo bejelentése szerint a Classmate+ sorozattal az a tervük, hogy kifejezetten olcsó, ultrahordozható és könnyen kezelhető PC-t adhassanak olyan leendő felhasználók kezébe is, akik egyébként nem engedhetnék meg maguknak számítógép megvásárlását.


Természetesen ennek tükrében a Classmate+ messze nem egy erőmű: Intel Atom N455 processzorral és 1 illetve 2 gigabájt memóriával szállítják majd, operációs rendszere Windows 7 lesz. Kijelzője 10,1 hüvelyk átmérőjű, fölötte egy apró, 1,3 megapixeles kamerával, akkumulátora 3 vagy 6 cellás, az internethez pedig Wi-Fi segítségével csatlakozhat. Háttértár-opciói között a 8 és 16 gigabájtos SSD, valamint a 160 illetve 250 gigabájtos hagyományos merevlemez szerepel. A 3 cellás akkuval együtt 1,33, a 6 cellással pedig 1,54 kilogrammot nyom az összeállítás, amelynek kivitelezését apró aktatáska formájúra tervezték.

Most érdemes netbookot venni?
A tabletek megeszik a PC-piacot
Netbookok és 3D-s csúcslaptop a HP-től

Olcsó, de mennyire? Arról sajnos egyelőre mindkét résztvevő hallgat, mennyibe kerülnek majd a különböző modellek - az első reakciók szerint csodálnák, ha az említett konfigurációk bármelyike közel tudna kerülni az eredeti Classmate PC koncepcióban évekkel ezelőtt megfogalmazott 100 dolláros álomhatárhoz.

Annyi azonban már tudható, hogy közvetlen bolti forgalmazás nem várható, a gyártók közvetlenül oktatási intézményeknek, vagy ezeket ellátó szervezeteknek szállítják az apróságokat. A legelső szállítmányban 158 ezer ilyen mininotesz utazik, mégpedig argentin iskolásoknak: idén tavasszal egy latin-amerikai oktatási szervezet közbenjárására lett ez az első célpont.

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.