Az utóbbi három évben megindult lefelé a közép-európai térség távközlési szolgáltatási piaca, ami egyértelműen annak érettségét mutatja a PMR szerint. A brit-amerikai piackutató úgy látja, hogy a piac minden kulcsfontosságú szegmensében vége a dinamikus növekedésnek.
A közép-európai régió telekom piacának összértéke 2011-ben 23,6 milliárd euróra rúgott, ami 3,7 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban – állapítja meg a térség távközlési ágazatáról szóló felmérésében a PMR piackutató cég. A visszaesés mögött egyaránt kimutatható a globális gazdasági lassulás, az eurozóna problémáinak a hatása. A szolgáltatók bevételeit 2009-2011 között kedvezőtlenül befolyásolta a hatósági szabályozás is, amely jelentősen csökkentette a mobil végződtetési díjakat.

Euróban mérve az utóbbi három évben a legnagyobb arányú visszaesés 2009-ben volt megfigyelhető a régióban, csak abban az évben 13,2 százalékot zsugorodott a piac. A negatív trend fennmaradt a következő két évre is, igaz valamelyest szolidabb mértékben.  Az elemzők szerint az idén további 1,8 százalékos csökkenéssel lehet számolni. A piac összértéke megközelítőleg 23,2 milliárd euró lesz.



Majd mindent visz a mobil Az ágazat messze legnagyobb szegmensének ma már a mobil számít, ami tavaly a régió teljes távközlési szolgáltatói bevételének a kétharmadát képviselte. A vezetékes hangpiac részesedése ugyanakkor folyamatosan csökken, és ma már az adatátvitel és az az internetszolgáltatás is lekörözi. A térségre is jellemzőek a globális folyamatok, a hangpiac áttolódása a vezetékesről a mobilra, valamint a szélessáv előretörése mind a vezetékes, mind a mobil technológián. A régió szolgáltatóinál is meghatározó trend a szolgáltatások összecsomagolása, ahol a hang mellett a leginkább az internetre van igény.



A kedvezőtlen irányú folyamatok összességében azt jelzik, hogy a távközlési piac már a kelet-közép-európai térségben is eljutott az érettség szakaszába, ami árak erózióját okozza gyakorlatilag minden szolgáltatási területen. Az operátorok manapság már csak az adat-, illetve szélessávú netszolgáltatásokra építhetnek jobban, ezek részesedése még relatíve alacsony az ágazat teljes bevételében. Ugyanakkor a vezetékes széles sáv már a legtöbb uniós országban az érettség első jeleit mutatja – állapítja meg a jelentés.

Hatósági versenynyomás Számos közös vonás figyelhető meg az egyes országok távközlési stratégiájával kapcsolatban. Ezek egyike, hogy a helyi piacszabályozó hatóságok a verseny élezésére újabb szolgáltatókat próbálnak bevezetni a piacra, illetve tovább csökkentik a végződtetési díjakat. Mindkettő komoly kihatással van a percdíjak alakulására.


Az is jellemző ma már, hogy a SIM-kártyák penetrációja jóval meghaladja a 100 százalékot, vagyis egy ügyfélnek ma már többnyire több, mint egy SIM-kártyája, illetve mobil-előfizetése van. Évente nagyjából még mindig további 2 millió új SIM-kártyával bővül a régió mobil piaca, bár ez már közel sem éri el a korábbi évek dinamikáját, mivel a szaturáció első jelei már itt is megjelentek. Új előfizető gyűjtésére is az operátoroknak ma már inkább csak a versenytárs kárára nyílik lehetősége. 

A szélessávú internetben uralkodó technológia még mindig a hagyományos rézkábelalapú ADSL, ezt követi a kábeltévé-alapú összeköttetés. Egyre jobban előretör ugyanakkor az internetszolgáltatás piacán a mobiltechnológia, főleg mióta megjelentek az egyre többet tudó mobil eszközök, az okostelefonok és a táblagépek. Tavaly 3 millióval nőtt az internet- és egy millióval a széles sávú előfizetők száma Közép-Európában. Mindazonáltal 2008 óta mindkét területen már erősen lassult a növekedési ütem a magasabb penetráció miatt.



A régió távközlési piacának a mérete nagyban függ a lengyel ágazat teljesítményétől, ugyanis Lengyelországé  a teljes térségi bevétel 40 százaléka. A képzeletbeli dobogó második fokára Csehország állhat a maga 18 százalékával. Magyarország és Románia 15-15 százalékkal osztozik a harmadik helyen.

Indul az új távközlési honfoglalás
Távközlés: újabb kínai szállító terjeszkedne régiónkban


A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.