Drasztikus, 17 ezer főt érintő leépítési tervről döntött a telekommunikációs hálózati eszközöket szállító Nokia Siemens. Az elbocsátások mellett teljes struktúraváltásra is kényszerülnek a kínai árprés miatt.
Fájdalmas, de kényszerű lépésről döntöttek a Nokia Siemens Networksnél (NSN), a Nokia és a Siemens hálózati eszközöket gyártó közös vállalatánál.
A jelenleg 74 ezer munkavállalót alkalmazó cég a tervek szerint 2013-ig 17 ezer dolgozótól köszön el, miközben azokra a területekre teszi át a hangsúlyt, ahol még versenyelőnyt, és így elfogadható mértékű profitot remél.
Kínai invázió ■ A 2006-ban alakított NSN-t azzal a céllal hozták létre az anyavállalatok, hogy közösen hatékonyabban tudnak fellépni az egyre élesebb piaci környezetben. Ez főként az utóbbi években Európában is látványosan előretörő kínai cégeknek, különösen a Huaweinek "köszönhetően" nem sikerült. A távol-keleti szállító ráadásul már nem csupán a rendkívül alacsony árak, de az egyre jobb minőség miatt is komoly eséllyel tud megrendeléseket elhalászni az európai piacon.
Az NSN megalakulása óta nemigen tudott profitot felmutatni, miközben a Nokia és a Siemens kénytelen volt pénzt pumpálni a működés fenntartására. A hírek szerint idén nyáron egymilliárd eurót raktak a közös vállalatba, és az átalakítás és elbocsátások miatt a közeljövőben várhatóan újabb 500-500 milliót kell költeni a közös gyermekre.
1 milliárd eurót
spórolnának meg az átszervezéssel.
Átépítés alatt ■ 2013 végére a tervek szerint egymilliárd euróval csökkenek a működési költségek, de ez önmagában valószínűleg nem lenne elég. A stratégiai irányváltás szükségességét az NSN-nél is felismerték, és úgy szervezik át a vállalatot, hogy a későbbiekben kifejezetten olyan területekre tudjanak koncentrálni, ahol konkurálhatnak mind a kínaiakkal, mind a szintén jó erőben lévő svéd Ericssonnal.
A mobil hálózati eszközök egyrészt garantáltan dinamikusan fejlődő globális piac lesz az elkövetkező esztendőkben (és nagyobb tortából még a kisebb szelet is jólesik), másrészt az ezekhez kapcsolódó szolgáltatások profitrátája kellemesen magas ahhoz, hogy ezek elnyerésére koncentráljon az NSN.
Hoppon maradtak ■ Még nem tudni, hogy a leépítésekből "mennyi jut" a cég hazai leányvállalatára, amely mintegy 850 főt foglalkoztat, és jelentős
kutatási-fejlesztési bázissal rendelkezik hazánkban. Az NSN helyzete itthon sem alakult túl jól az elmúlt időszakban, hiszen a
Telenor a ZTE-t, a
Vodafone a Huaweit, míg a
Magyar Telekom az Ericssont választotta partneréül a hálózatfejlesztéshez.