Pár nagyon fontos szabadalmi szabályozás változott meg az Egyesült Államokban, így egy hosszú jogvitában most a kalózok és telefon-függetlenítők javára billent a mérleg. Mostantól többek között legális a hírhedt jailbreak és az unlock.
A digitális szabadságjogokért küzdő
Electronic Frontier Foundation (EFF) hatalmas eredményt ért el az Egyesült Államokban három olyan kérdésben, amellyel kapcsolatban a helyi szabadalmi szervek (mint ahogy a világ legnagyobb részének gyakorlata is) eddig kifejezetten vaskalaposnak bizonyultak. Mostantól legálisan függetleníthető például a hálózat egy iPhone, és a rá telepíthető programokat se korlátozhatja le senki.
Amit nem tilos, azt szabad | A telefongyártókat, és telefonos, valamint egyéb digitális szolgáltatókat ezidáig egy Digital Millennium Copyright Act nevű törvénycsomag védte: tavaly például az Apple is erre hivatkozott, amikor kijelentette: a hivatalos forgalomban szolgáltatókon keresztül elérhető iPhone-ok függetlenítése és egyéb módosítása tilos és illegális.
Az EFF honlapján mára egy "győzelmi üzenet" fogad, a szervezet ugyanis a fent emlegetett törvénycsomaggal kapcsolatban több nagyon fontos területen ért el eredményt. Mindegyik terület lényege, hogy a gyártó illetve szolgáltató által felállított korlátozások megszegőire eddig jogi következmények vártak, mostantól azonban semmilyen retorziótól nem kell tartania senkinek, aki a következőket "követi el":
- Unlock: a telefont hálózatfüggetlenné teszi, amely más szolgáltató SIM-kártyájával is használhatóvá válik, mint amelyik szolgáltatótól a telefont megvásárolták
- Jailbreak: a telefon gyártója által meghatározott szoftvereken kívül egyéb forrásból származó alkalmazások telepítését és futtatását teszi lehetővé
Bárki lehet remixer | A harmadik "szabadságjogi" kérdés már nem a telefonokhoz köthető, ám szintén vitás múlttal rendelkezik. A DVD-n vagy más hordozón megjelent filmek és videók elején mostantól hiába van ott, hogy az alkotás egyes részeit sem használhatjuk fel, vagy módosíthatjuk, az EFF beadványa alapján ugyanis ezt a megszorítást is eltörölte az Egyesült Államok Szabadalmi Hivatala.
Így tehát az sem illegális többé, ha valaki feltöri egy DVD vagy Blu-ray másolásvédelmét annak érdekében, hogy aztán egyes részeket kiollózzon a filmből és módosítva, összevágva saját célokra felhasználja, például feltöltse a YouTube-ra. Természetesen az engedély kizárólag amatőr, non-profit célú felhasználást tesz lehetővé.
Ezen kívül legálisan feltörhető számítógépes játékok illetve egyéb szoftverek másolásvédelme is abban az esetben, ha abban biztonsági veszélyek vannak, szintén feltörhetők azok a külső, jogszerű felhasználást igazoló eszközök (például egyes szoftverek által használt USB dongle megoldások), amelyek valamiért már nem működnek és cseréjük nem megoldható. A vakok és gyengénlátók számára pedig engedélyezett az e-könyvek másolásvédelmének feltörése annak érdekében, hogy azokat felolvasó-szoftverekkel tudják használni.
Indul a lavina | A szabványok és engedélyek kezelése Amerikában eddig inkább a tiltó vonalat követte, ezért máris sokan adnak hangot ellenérzéseiknek a módosítások hallatán. Az Apple sem volt rest, máris kiadott egy közleményt, mely szerint hiába legális a jailbreak, ha egyszer a telefon így elveszítheti stabilitását és megbízhatóságát.
Az EFF képviseletében
Jennifer Stisa Granick szabadságjogi igazgató védte meg a változtatásokat: "Ha megvetted, akkor már a tiéd" - fogalmazta meg igen egyszerűen a lényeget, mely szerint ha valaki fizetett egy termékért, akkor jogában áll azt módosítani.
Természetesen most az várható, hogy a telefongyártók, szolgáltatók, filmvállalatok és egyéb digitális forgalmazók nagy része felszólal majd az ügyben, és egy kellemes méretű nyilatkozatcsata bontakozik ki, ám ettől függetlenül a változtatások mától életbe léptek, a következő lépés pedig az lehet, hogy a precedens-értékű szabályozást más országokban is igyekeznek majd elfogadtatni.