Pár nagyon fontos szabadalmi szabályozás változott meg az Egyesült Államokban, így egy hosszú jogvitában most a kalózok és telefon-függetlenítők javára billent a mérleg. Mostantól többek között legális a hírhedt jailbreak és az unlock.
A digitális szabadságjogokért küzdő Electronic Frontier Foundation (EFF) hatalmas eredményt ért el az Egyesült Államokban három olyan kérdésben, amellyel kapcsolatban a helyi szabadalmi szervek (mint ahogy a világ legnagyobb részének gyakorlata is) eddig kifejezetten vaskalaposnak bizonyultak. Mostantól legálisan függetleníthető például a hálózat egy iPhone, és a rá telepíthető programokat se korlátozhatja le senki.

Amit nem tilos, azt szabad | A telefongyártókat, és telefonos, valamint egyéb digitális szolgáltatókat ezidáig egy Digital Millennium Copyright Act nevű törvénycsomag védte: tavaly például az Apple is erre hivatkozott, amikor kijelentette: a hivatalos forgalomban szolgáltatókon keresztül elérhető iPhone-ok függetlenítése és egyéb módosítása tilos és illegális.

Az EFF honlapján mára egy "győzelmi üzenet" fogad, a szervezet ugyanis a fent emlegetett törvénycsomaggal kapcsolatban több nagyon fontos területen ért el eredményt. Mindegyik terület lényege, hogy a gyártó illetve szolgáltató által felállított korlátozások megszegőire eddig jogi következmények vártak, mostantól azonban semmilyen retorziótól nem kell tartania senkinek, aki a következőket "követi el":

- Unlock: a telefont hálózatfüggetlenné teszi, amely más szolgáltató SIM-kártyájával is használhatóvá válik, mint amelyik szolgáltatótól a telefont megvásárolták
- Jailbreak: a telefon gyártója által meghatározott szoftvereken kívül egyéb forrásból származó alkalmazások telepítését és futtatását teszi lehetővé

Bárki lehet remixer | A harmadik "szabadságjogi" kérdés már nem a telefonokhoz köthető, ám szintén vitás múlttal rendelkezik. A DVD-n vagy más hordozón megjelent filmek és videók elején mostantól hiába van ott, hogy az alkotás egyes részeit sem használhatjuk fel, vagy módosíthatjuk, az EFF beadványa alapján ugyanis ezt a megszorítást is eltörölte az Egyesült Államok Szabadalmi Hivatala.

Így tehát az sem illegális többé, ha valaki feltöri egy DVD vagy Blu-ray másolásvédelmét annak érdekében, hogy aztán egyes részeket kiollózzon a filmből és módosítva, összevágva saját célokra felhasználja, például feltöltse a YouTube-ra. Természetesen az engedély kizárólag amatőr, non-profit célú felhasználást tesz lehetővé.

Ezen kívül legálisan feltörhető számítógépes játékok illetve egyéb szoftverek másolásvédelme is abban az esetben, ha abban biztonsági veszélyek vannak, szintén feltörhetők azok a külső, jogszerű felhasználást igazoló eszközök (például egyes szoftverek által használt USB dongle megoldások), amelyek valamiért már nem működnek és cseréjük nem megoldható. A vakok és gyengénlátók számára pedig engedélyezett az e-könyvek másolásvédelmének feltörése annak érdekében, hogy azokat felolvasó-szoftverekkel tudják használni.

Indul a lavina | A szabványok és engedélyek kezelése Amerikában eddig inkább a tiltó vonalat követte, ezért máris sokan adnak hangot ellenérzéseiknek a módosítások hallatán. Az Apple sem volt rest, máris kiadott egy közleményt, mely szerint hiába legális a jailbreak, ha egyszer a telefon így elveszítheti stabilitását és megbízhatóságát.

Az EFF képviseletében Jennifer Stisa Granick szabadságjogi igazgató védte meg a változtatásokat: "Ha megvetted, akkor már a tiéd" - fogalmazta meg igen egyszerűen a lényeget, mely szerint ha valaki fizetett egy termékért, akkor jogában áll azt módosítani.

Természetesen most az várható, hogy a telefongyártók, szolgáltatók, filmvállalatok és egyéb digitális forgalmazók nagy része felszólal majd az ügyben, és egy kellemes méretű nyilatkozatcsata bontakozik ki, ám ettől függetlenül a változtatások mától életbe léptek, a következő lépés pedig az lehet, hogy a precedens-értékű szabályozást más országokban is igyekeznek majd elfogadtatni.

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.