A Symbian látványos bukása és a MeeGo mögüli kihátrálás után a Nokia a Windows Phone holdudvarához csapódott. Ezáltal viszont erősen csorbul a finn gyártó függetlensége, ezért dönthetett egy új, olcsó rendszer fejlesztéséről. Eközben hivatalossá vált, hogy az átszervezések több ezer állás megszűnését is jelentik.
A Wall Street Journal értesülései szerint a finn mobilgyártó egy Meltemi nevű operációs rendszer fejlesztésén ügyködik. A görög eredetű, száraz szelet jelentő szó az informátorok szerint egy Linux alapú megoldást takar, amely egyáltalán nem egy újabb iOS-Android szintű trónkövetelő akar lenni, ezeknél sokkal lejjebb céloz.
A hír nyilvánosságra kerülésével egy időben adta ki friss közleményét a Nokia arról, hogy a gyengélkedés megfékezésére folytatja belső átszervezését is, amelynek része egyes gyárak teljes vagy részleges bezárása, és dolgoók ezreinek elbocsátása is.
Stephen Elop sajnálja. 3500-an valószínűleg nála is jobban sajnálják...
A Nokia kisBadája ■ Miután a symbianes okostelefonokkal erős lejtmenetbe kezdő finn gyártó a felső- és középkategóriás készülékeivel kapcsolatban
beáldozta magát a Microsoftnak, a befektetők jó része nemtetszésének adott hangot. Szerintük nem tesz jót a függetlenség feladása még akkor sem, ha az addigi saját operációs rendszer fejlesztése egyértelműen rossz irányba fordult. Ráadásul az is látható, hogy az okos készülékek piacán elszenvedett folyamatos csapások mellett a "butatelefonok", avagy kulturáltabb angol forma szerint feature phone-ok terén még mindig jól állnak. Főképp a fejlődő országokban még mindig brutális mennyiségeket adnak el olyan készülékekből, amelyek csupán az alap telefonálási és üzenetküldési funkciókkal rendelkeznek, viszont olcsók és megbízhatóak.
A Nokia N9 az egyetlen olyan készülék a finn gyártótól, amely a Symbian^3 és a Windows Phone 7 közti időszakban a MeeGo operációs rendszerrel érkezik. A MeeGo azonban nem csak a Nokiánál tűnik el olyan gyorsan, ahogy érkezett: a szebb eredményekre hivatott rendszer eredeti formája mögül a Linux Foundation és Limo Foundation is kihátrált.
A Samsung és az Intel kezdeményezésére a Limo és a MeeGo operációs rendszerét Tizen néven összevonná egy új fejlesztésbe, amely 2012 első negyedévében mutatkozna be. Az első készülékekre sem kell sokáig várni, még az év nyarán megérkeznének a boltokba.
A szakértők szerint a Nokia az itteni erősebb bázis, valamint a versenytársak hasonló törekvései (például
a Samsung Bada rendszere, vagy az általuk nemrég bejelentett Tizen) által vezérelve döntött egy új saját rendszer létrehozásáról.
A Meltemi állítólag olyan telefonokra lesz ideális, amelyek még nem érik el a mai értelemben vett okostelefonok szintjét, de olcsóságuk ellenére az alapfunkciók mellett egyszerű levelezésre, internetezésre is szeretnék használni tulajdonosaik. Bár hivatalos megerősítés még nem érkezett az értesülés valóságalapját tekintve, a hír hallatán az elemzők és szakértők mindegyike logikus lépésnek nevezte a tervet.
Még szorosabb nadrágszíj ■ Időközben a Nokia további belső átszervezéseket jelentett be, amelyekkel szintén a lejtmenet megfékezését szeretnék elérni. Idén már bejelentettek erre szolgáló változásokat, amelyek főként a Smart Devices és a Mobile Phones üzletágak kutatás-fejlesztési folyamatait vonják össze. A vállalat ma bejelentette átcsoportosításainak következő fázisát, melyek többek között a gyártás, a Location and Commerce üzletág, valamint a támogató funkciók csökkentésének terveit foglalják magukban.
Ez gyakorlatban többek között a kolozsvári gyárának 2011 végi teljes bezárását jelenti, az itteni gyártást a méretéből és olcsó munkaerejéből kifolyólag gazdaságosabb ázsiai üzemekbe csoportosítja át. Hazai vonatkozásban még fontosabb hír, hogy bár a komáromi üzem a hivatalos közlemény szerint valószínűleg megmarad, ám funkciója teljesen átalakul a finn és mexikói egységekkel együtt.
"Ezeknek a gyáraknak várhatóan kulcsszerepük lesz az európai és az észak-amerikai okostelefon vásárlók kiszolgálásában, de a tervek szerint a tevékenységük fő fókusza fokozatosan a vásárló- és piacspecifikus szoftver és értékesítési csomag testre szabása lesz" - fogalmaz a hivatalos közlemény, mely szerint 2011-ben ez még nem jelent leépítéseket. 2012-ben azonban várhatóan lesznek elbocsátások, amellyel kapcsolatban megkezdődnek a tárgyalások a dolgozók képviselőivel.
"Fájdalmas, ugyanakkor szükséges lépések ezek, amelyeket meg kell tennünk azért, hogy összehangoljuk a munkaerőt és a tevékenységünket azzal az úttal, amelyet a jövőnkhöz kijelöltünk magunknak" - idézi a közlemény a Nokia vezérét.
Stephen Elop nem győzi hangsúlyozni emellett, hogy Európában a kiszervezések ellenére is nagy lehetőségeket lát: "A Nokia továbbra is jelen lesz ebben a régióban az értékesítési irodáknak, valamint a salói és a komáromi termelésnek köszönhetően" - összegezte.
A kolozsvári gyár bezárása körülbelül 2200 dolgozó állásába kerül, míg a Location and Commerce üzletág átalakítása 1300 munkavállalót érint majd. A közlemény szerint minden dolgozó számára átfogó támogatási programot kínál.