Nem sikerült túl jól az amerikai cég legutóbbi negyedéve sem. Házon kívül a PC-k iránti lanyha kereslet, házon belül pedig a vállalat birtoklásáért vívott harc is közrejátszott az eredmények visszaesésében.
A céget vezető Michael Dell már jó ideje azon dolgozik, hogy átlakítsa a Dellt. Ennek lényege, hogy hardvergyártóból egy alapvetően üzleti szoftvereket és megoldásokat kínáló szállítóvá váljon a vállalat, amely például az IBM-mel képes konkurálni ezen a területen. Való igaz, a személyi számítógépek eladásaira egyre kevésbé alapozhatnak, amit a most közölt firss negyedéves pénzügyi eredmények is visszaigazoltak.

Michael Dell: több oldalról szorongatják
Utóbbiak közül a legaggasztóbb a nettó profit mélyrepülése. A Dell május elejével zárt legutóbbi negyedévében ugyanis mindössze 130 millió dollár adózás utáni nyereséget tudott felmutatni. Ez az egy évvel korábbi 635 milliós profit töredéke csak, de még akkor sem sokkal kedvezőbb az összehasonlítás, ha az egyszeri tételeket kivesszük a képletből. A megtisztított nyereség összege 372 millió lett szemben a tavalyi 761 millióval, azaz eben az összehasonlításban is elveszett a profit több mint fele. Egy részvényre vetítve a 21 centes eredmény messze elmarad az elemzői várakozásoktól (35 cent). Apró szépségtapaszként fogható fel a bevételek vártnál kisebb, mindössze 2 százalékot jelentő visszaesése: a szakértői konszenzus 13,5 milliárdja helyett 14,1 milliárd dollár forgalmat könyvelhetett el a cég.
Kipécézve ■ A szektorok tekintetében jól látszik, hogy a legnagyobb gondot valóban a végfelhasználóknak szánt eszközök értékesítése okozza a Dellnek. Az árbevételi struktúrából a korábban bejelentett irányváltás ellenére még mindig a legnagyobb szeletet a PC-s üzletág adja, amelynek negyedéves eladásai 9 százalékot estek az egy évvel korábbi szinthez viszonyítva. A divízió üzemi szintű eredmémye a tavalyi harmadára zuhant, melynek egyik oka a laptopok különösen gyenge teljesítménye volt. A számokat kommentálva a Dell pénzügyi igazgatója utalt rá, hogy a vártnál kevesebbet tudott hozzátenni a növekedési potenciálhoz a Microsoft új operációs rendszere, a Windows 8.
Ami az üzleti oldalnak kínált megoldásokat illeti, vegyes képet mutat a cég eredménye. A szerverek és hálózati eszközök tekintetében 14 százalékos növekedést, míg a tárolók szegmensében 10 százalékos visszaesést produkált a forgalom éves összehasonlításban. A Dell szolgáltatásokért felelős üzletága 2 százalékkal tudta növelni bevételeit, ugyanakkor az üzleti szoftverekben rejlő magasabb profitabilitás egyelőre nem látszik a számokban. A vállalati szoftverek divíziója üzemi szinten is veszteséget termelt, amit azonban a felfutást segítő pluszberuházásokkal, magasabb fejlesztési költségekkel, több kereskedő felvételével magyaráznak.
Forró nyár ■ Hogy merre vezet a Dell útja, az egyelőre kétséges. Michael Dell ugyan február elején
megkezdte terve végrehajtását, ami a cég tőzsdei kivezetését és a társaság tulajdonosi szerkezetének átalakítását célozza, ám az ajánlott 24,4 milliárdos összeget a részvényesek egy nagyobb csoportja kevesli. Az ügy odáig eszkalálódott, hogy gyakorlatilag nyílt háború folyik Michael Dell és az ellenérdekelt csoport között. Utóbbihoz tartozik a dúsgazdag befektető
Carl Icahn, illetve a vállalat részvényeinek egy tekintélyés hányadát birtokában tudó Southeastern Asset Management cég is. (A negyedéves eredményeken is meglátszik az éppen folyó harc, hiszen a költségekből 90 millió dollár ehhez az ügyhöz köthető.)
A végső döntést minden bizonnyal a részvényeseknek kell majd meghozniuk valamikor a nyár folyamán, azonban a Southeastern Asset Management már most jelezte, hogy ha a tulajdonosok zöld utat adnak Michael Dell tervének, a bírósághoz fordul a véleményük szerint túl alacsony vételár miatt.