Az IT igazgatóknak két csoport nyomásának kell megfelelniük: a tulajdonosok és a felső vezetés karcsúsított büdzséből kialakítható megoldásokat szeretnének, a felhasználók pedig a korábbiakban megszokott színvonalat várják az informatikai osztálytól. Az érdekellentét látszólag összeegyeztethetetlen. Erre kínál megoldási lehetőséget a virtualizációs technológia.
A virtualizáció egy olyan absztrakt réteg létrehozását jelenti, amely elválasztja a fizikai hardvert az operációs rendszertől annak érdekében, hogy az IT erőforrásokat jobban és rugalmasabbaqn ki tudják használni. A virtualizációs technológiák piacán több gyártó is aktív, ám eredeti megoldásaival és kimagasló ár-érték arányával is kiemelkednek közülük a piacvezető VMware termékei.
A VMware virtualizációval egyszerre több virtuális gépet lehet létrehozni, különböző operációs rendszerek futtathatók egymástól elszigetelten, bár egymással párhuzamosan, ugyanazon a fizikai gépen/hardveren. Minden virtuális gép saját virtuális hardver készlettel rendelkezik (például RAM, CPU, NIC stb.), amelyre az operációs rendszer és az alkalmazások betöltődnek. Az operációs rendszer egy egységesen összefüggő, konzisztens, normalizált hardverkészletet lát, a tényleges fizikai hardverkomponensektől függetlenül.
A virtuális gépek jellemzői fájlokba ágyazódnak, lehetővé téve a gyors mentést, másolást, erőforrás hozzárendelést a virtuális géphez. A teljes rendszerek (a bekonfigurált alkalmazások, operációs rendszerek, BIOS és a teljes virtuális hardver) másodpercek alatt mozgathatókká válnak az egyik fizikai szervertől egy másikra a kikapcsolások, a karbantartási időráfordítások megtakarításával és a folyamatos munkaterhelés konszolidálásával.
Manapság a virtualizáció fontos tényezővé vált – segíti az üzleti folyamatok és az üzemeltetés stabilitását, biztonságát és menedzselhetőségét a globális IT infrastruktúrákban.
A virtualizáció jelentősen hozzájárul az informatikai rendszer hatékonyságának növeléséhez. Ennek kiváltói a következő elemek:
~ IT erőforrások jobb kihasználása, nagyobb rugalmassága, skálázhatósága
~ A fizikai szerver kiszolgálók kihasználtsága 10-20%-ról 85-90%-ra növekszik: csökken a hardver költség ~ Igény szerinti kapacitás hozzáadása
~ Migrációk, upgrade-ek kockázat nélkül elvégezhetők
~ Gyors mentés
~ Több különböző operációs rendszerre írt alkalmazások futtathatók egyazon fizikai számítógépen
~ A virtuális gépek teljesen elszigetelten futnak a gazdarendszertől, így ha a virtuális gép összeomlik, vagy meghibásodik, a többi virtuális gép működését nem befolyásolja, és a gazdarendszer sem omlik össze, ezáltal megnövelt rendelkezésre állás biztosítható
~ Az adatok csak konfigurált hálózati kapcsolatokon keresztül áramolhatnak a virtuális gépek között
~ A teljes virtuális környezet egy fájlban tárolható, így könnyen mozgatható, másolható
~ Sztenderd virtuális hardverek használatával biztosítható a kompatibilitás
~ Könnyebb kezelhetőség (menedzsment) ("egy kattintással új szerver hozható létre"),
~ Dinamikus erőforrás (memória, tároló, hálózati sávszélesség, cpu idő) hozzárendelést tesz lehetővé különféle funkciót ellátó kiszolgálókhoz, és alkalmazásokhoz
Fentiek alapján kijelenthető, hogy a virtualizációval jelentősen csökkenthető a rendszer fenntartási és üzemeltetési költsége, így összességében alacsonyabb teljes birtoklási költség (TCO) érhető el, mint a hagyományos rendszereknél.
A Synergon Rendszerintegrátor Magyarországon az elsők között bővítette portfólióját „virtualizációs” technológiákkal. Szakképzett, vizsgázott kereskedelmi, illetve mérnöki szakembergárdájával a vállalat VMware VIP Enterprise partnerminősítést szerzett. Számos, nagy volumenű referencia projektben szerzett tapasztalatot a virtualizációs technológiák bevezetésében, támogatásában és üzemeltetésében. (x)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak