Kína a világ legnagyobb mobilpiaca. A távol-keleti ország legnagyobb szolgáltatói nagy amerikai és európai riválisok rovására erősítették pozícióikat a GSMA toplistáján.
A China Mobile maradt idén is a világ legnagyobb mobilszolgáltatója a barcelónai Mobile World Congresst is szervező GSMA (GSM Association) húszas listáján, amely az elmúlt 12 hónap ügyfélszáma és bevételei alapján rangsorolja az operátorokat. A kínai társaság ráadásul a tavalyihoz képest megerősítette vezető pozícióját a második helyen álló Vodafone-hoz képest. Eközben a másik két meghatározó kínai szolgáltató a China Unicom és a China Telecom több pozícióval is előrelépett. A China Unicom két helyezést javítva jelenleg az ötödik, lekörözve a nagy amerikai versenytársait, a Verizon Wireless-t és a VimpelCom csoportot. A China Telecom is két helyet lépett előre, 11. legnagyobbként megelőzte a Magyar Telekom többségi tulajdonosát, a Deutsche Telekomot, amely a legnagyobb európai operátor.
Válságjelek ■ A bevételek alakulása még mindig válságjeleket tükröz – főleg a fejlett piacokon. A húszas listán szereplő cégek együttes éves bevétele 0,1 százalékkal csökkent. A szolgáltatók teljesítménye között azonban igen nagy a szórás. A China Unicom és a China Telecom például újabb két számjegyű bevételnövekedést tudott produkálni – a lista szereplői közül másnak ez nem sikerült –, ugyanakkor a 13. helyen álló MTN, a Telecom Italia és a japán NTT Docomo bevételei jelentősen visszaestek. A listavezető ötösfogatban viszont egyedül a Vodafone bevételei csökkentek az egy évvel korábbiakhoz képest.
(A táblázat nagyítható)
Ami az ügyfélbázist illeti, itt egyértelműen pozitív a trend: az összesítésben 6,4 százalékkal nőtt, és csupán három cégnél a Telenornál, a Sprintnél és a Sistemánál látható csökkenés az előző évhez képest. A legnagyobbat a francia Orange csoport bővült: az egy évvel korábbihoz képest nlgy helyet lépett előre. Ez persze nem organikus növekedéssel érte el: az ügyfélszám növekedése mögötti fő ok, hogy a társaság többségi részesedést szerzett Egyiptom legnagyobb mobilszolgáltatójában, a Mobinilben. (Az Orange tavaly tavasszal felvásárolta a Mobinil fölötti ellenőrzést gyakorló ECMS céget, így saját részesedése az egyiptomi szolgáltató cégben a korábbi 36,36 százalékról 93,92 százalékra nőtt.)
Újabb fúziók előtt ■ A jövő évi rangsort újabb kilátásba helyezett fúziók rendezhetik át. Ilyen lehet a harmadik legnagyobb amerikai szolgáltató, a Sprint, valamint a japán SoftBank Mobile összeolvadásának lezárása. (Épp a napokban jelentették be, hogy a 21,6 milliárd dolláros akvizíció már csak a Federal Communications Commission jóváhagyására vár.) Pro-forma alapon az egyesített SoftBank Csoport a következő listán a 15.helyre juthat fel – a Sprint a jelenlegi listán a 17., a SoftBank pedig 28. helye után.