Kínában a félmilliárdot is elhagyta az internethasználók száma, a vastagabb pénztárcával rendelkezők pedig tízből hat esetben külföldön vásárolnak. Nem csoda, hogy egyre több online startup vállalkozás épít a hatalmas piacra.
Jelenleg még Japán adja a luxuscikkek legnagyobb piacát, de Kína nemsokára ebben a minőségében is megelőzi. A dolog a tengerentúli online vállalkozások szempontjából is érdekes, mivel a kínaiak a vám- és behozatali szabályok miatt az ilyen áruk 56 százalékát külföldön szerzik be. 2011 végén hivatalosan 513 millió internethasználó volt az ázsiai országban, ami így is csak 40 százalék alatti penetrációt jelent, közülük pedig a Hurun üzleti lap szerint 2,7 millióan a fejlett világ vásárlóerejét alapul véve is a milliomosok közé tartoznak.



A hatalmas számok mellett további különlegesség, hogy a kínai milliomosok nem sokban hasonlítanak nyugati társaikhoz: átlagos életkoruk az Economist adatati alapján mindössze 39 év, 45 százalékuk pedig 34 év alatti. A növekedési potenciált jól illusztrálja a Business Insider által megszólaltatott helyi elemző véleménye, aki szerint a Kínában landoló fogyasztási cikkek 2 százalékát adják a felső kategóriás márkák, miközben az Európából behozott luxuscikkek értéke már két éve is elérte az 50 milliárd dollárt.

Online aranybánya?  A lehetőségre a közvetlen értékesítésen túl is egyre több internetes vállalkozás veti rá magát. Ennek jellemző területe a ruházati cikkek reklámozása, ami a kínai hirdetési piac leggyorsabb ütemben növekvő csatornái közé tartozik, különösen, hogy a magasan jegyzett brandek fogyasztóinak kétharmada még 2010 végén is első alkalommal vásárolta meg az adott márkához kapcsolódó terméket. (Sanghaj globálisan is a divatfővárosok közé tartozik, de a középosztály anyagi gyarapodásával több nagyváros halad ugyanebbe az irányba.) 

Szórakozni járnak a magyarok a netre
Másfél millió processzormaggal hasít a leggyorsabb szuperszámítógép

A New York-i központú, Bomoda nevű startup cég például 1,4 millió dollárt kalapozott össze a befektetőktől egy nőknek szóló hírlevél-oldal működtetésére. Ez az amerikai DailyCandy vagy a Thrillist mintájára abban segít tagjainak, hogy mit, hol, mennyiért érdemes megvásárolni a menő dizájntermékek, éttermek vagy akár események kínálatából, elkerülve a hamisított, túlárazott vagy egyszerűen "uncool" dolgokat. A célcsoport meghatározásánál figyelembe vették, hogy Kínában a luxuscikkek vásárlóinak legnagyobb, egyértelműen meghatározható csoportját a 45 év alatti nők adják.

Kimeríthetetlen tartalékok  Bár a kínai gazdaság az előrejelzéseknek megfelelően lelassult 2012 első felében, Peking abban a tekintetben is eleget tett a várakozásoknak, hogy a nyár folyamán határozottan rálépett a gázpedálra. A kamatlábak csökkentése és a gazdaságélénkítő állami beruházások mellett a külföldi befektetőknek is új adókedvezményeket biztosított.

Nem csoda, hogy a kínai piac a vezető technológiai vállalatok, mondjuk az Apple számára is az ígéret földje: az iPhone gyártója a legutóbbi negyedévben 7,9 milliárd dolláros forgalmat jegyzett Kínában, ami háromszor több az előző év megfelelő időszakának eredményénél.

Menő az online vásárlás a fejlődő országokban
Hajmeresztő számok a félmilliárd internetező országából

A Microsoft piacra dobta hordozható vékonykliensét

A fekete doboz összeköti a felhasználót a vállalati Windows 365-tel. A laptopot azonban nem váltja ki.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.