Laufer Tamás július 1-jén az IVSZ és az NHH közös szervezésű konferenciáján összegezte az iparág helyzetét és 6 pontban fogalmazta meg az iparág fejlesztéséhez szükséges kezdőlépéseket.
Az Informatikai Vállalkozások Szövetségének elnöke hangsúlyozta, hogy az IVSZ az informatikai, telekommunikációs és elektronikai gyártással foglalkozó vállalatok érdekképviseleti szervezeteként egy olyan konvergens iparágat képvisel, melynek vállalkozásai 4000 milliárd forintot meghaladó az éves árbevételükkel a GDP több mint 15%-át teszik ki.

Az informatika elengedhetetlen a gazdaság talpra állításához, de hatással van a társadalom erkölcsi rendszerének fejlődésére, a családok és idős emberek biztonságára, a képzés színvonalára, foglalkoztatottság növekedésére, bürokrácia csökkentésére. Az IVSZ ezeken a területeken is segítséget nyújt a civil társadalom részéről, annak egy meghatározó szegmensét képviselve.

Az IVSZ és az új kormánypárt egy nyilatkozatot is kiadott, melynek első része az előző kormányt bírálta, amiért kevésbé ösztönözte az infokommunkációs iparág fejlődését, kis mértékben és alapvetően sikertelenül támogatta a KKV-k fejlődését.

Az nyilatkozat szerint az infokommunkációs iparág mérlege 2010-ben:
· Nincs annyi mérnökünk, mint amennyire szükség lenne!
· A K+F a fél százalékot nem éri el a nemzeti össztermék viszonylatában!
· A stratégiai források nem a hazai ipar, az innováció irányába mentek!
· Az informatikai jellegű kiadások az infrastruktúráról szólnak és nem a tartalomról.
· Digitálisan kettészakadtunk.
· A sikertelen programok között az infokommunikáció is komoly szerepet kapott.

A nyilatkozat második része természetesen ígéreteket tartalmaz, mely szerint az új kormány mindezt megváltoztatja: "így létrejöhet egy igazi együtt gondolkodás és együtt cselekvés a kormány és a civil szféra között".

"Sikeres programokra és sikeres hazai vállalkozásokra van szükségünk" - folytatja az IVSZ közleménye. "Fontosak a példák és példaképek. Az iparágnak szüksége van a kormánya támogatására, az eredményes kormányzásnak pedig építenie kell iparágunk lehetőségeire."

Az iparág fejlesztésének kezdőlépéseit Laufer Tamás az alábbiakban foglalta össze:
· Az iparági kockázati tőke elbírálásánál illetve az iparágat érintő támogatások kihelyezésénél az IVSZ legyen a szakmai partner: a szakma által hitesített testület döntsön a szakmát érintő kérdésekben, szakmai alapon.
· Ne legyen egy 5 millió forint alatti pályázat 30-40 oldalas, ne kelljen hozzá külön pályázat író; fontosabb a személyes prezentáció a döntés előtt.
· Legyen külön K+F+I program a kezdőknek, középhaladóknak és a haladóknak: inkubációs modell felállítását javaslom, de a támogatás ne a házépítés, inkább a szolgáltatás biztosítása legyen (mint ügyvitel, marketing, stratégia, jogi tanácsadás).
· Hozzunk létre 50%-os támogatási intenzitással KKV informatikai hitel programot, ahol legalább 5000 cégnek 5 millió forint körüli informatikai csomag beszerzését tesszük lehetővé. Itt is az IVSZ lehet a szakmai partner.
· Csak a készségek fejlesztésén keresztül növelhetjük hosszú távon a foglalkoztatottságot. A nemzeti e-oktatási és nevelési program beindítása ehhez alapvető fontosságú.
· Olyan iparágak felfuttatásával kell versenyeznünk a globális piacon, amelyek speciálisan képzett munkaerőt és nem mindenhol egyforma mennyiségben és minőségben megtalálható speciális kompetenciát igényelnek. Ha ez sikerül, akkor nem kell félnünk az üzembezárásokkal illetve áthelyezésekkel kapcsolatos rossz hírektől.

Ezen programok helyett kaphatnak az iparág stratégiájában, ami szerves része a konszolidált infokommunikációs társadalmi stratégiának. Ennek előkészítésében, kidolgozásában és végrehajtásában az IVSZ civil oldalról a jövőben is részt vesz.

AZ IVSZ a jövőben a minőség és megbízhatóság garanciájaként bevezeti Védjegyét, ezáltal kíván iparági minősítést adni, mely támpontként segítséget nyújt a fenti programok megvalósításához, de egyben további lehetőséget is kínál a vállalkozói és a fogyasztói szegmens számára.

Laufer Tamás beszédében hangsúlyozta az Európai Bizottság néhány hete bemutatott Európai Digitális Menetrendjének fontosságát. A program az EU gazdaságának fellendülését hivatott előmozdítani és a digitális korszak vívmányait terjesztené el a társadalom minden szintjén. Az európai termelékenység növekedésének fele az elmúlt 15 évben az információs és kommunikációs technológiáknak volt köszönhető és ez a trend valószínűleg erősödni fog.

A menetrend hét kiemelt tevékenységi területet vázol fel: egységes digitális piac létrehozása, rendszerek szabványosítása, az internetbe vetett bizalom és az online biztonság előmozdítása, sokkal gyorsabb internet-hozzáférés, a kutatási és fejlesztési beruházások növelése, a digitális ismeretek elterjesztése, valamint információs és kommunikációs technológiák alkalmazása olyan társadalmi kihívások megoldására, mint a klímaváltozás vagy az idős emberek életminősége, az egészség megőrzése, a hivatali rendszerek hatékony kezelése.

Beszédének zárásaként hangsúlyozta, hogy rendkívül pozitív üzenet értékű az a tény, hogy a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium miniszteri és államtitkári szinten képviseltette magát a konferencián és az iparág felsővezetői fórumán a közel 260 résztvevővel aktív párbeszédet folytatva ismertették terveiket. A legfontosabb területek - mint maga az infokommunkációs államtitkárság, a közösségi források, a központi beszerzés- vezetői előadásukban ismertették gondolataikat a gazdaság és az iparág fejlesztésről. 

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.