Az Európa Tanács parlamenti közgyűlése Strasbourgban határozatban szólította fel a tagállamokat, hogy biztosítsák a véleménynyilvánítás és a tájékoztatás szabadságát az interneten és az online média világában, a közszolgálati és a kereskedelmi szférában egyaránt.
Kódexbe vetve ■ A dokumentum szerint a tagállamoknak bátorítaniuk kell az internetszolgáltatókat és a mobiltelefon-szolgáltatókat arra, hogy önszabályozó kódexet alkossanak a véleménynyilvánítás és a tájékoztatás szabadságának biztosítása, az ehhez fűződő jogok érvényesítése érdekében.
Másfelől a határozat arra az álláspontra helyezkedik, hogy a jogellenes tartalomért ezeket a közvetítő szolgáltatókat is felelőssé kell tenni. Külön nevesíti a jogellenes tartalom vonatkozásában a gyermekpornográfiát, valamint az idegengyűlölő és rasszista diszkriminációt, a gyűlölet szítását, az erőszak és a terrorizmus hirdetését.
Az internettel csak a baj van ■ Az Európai Unió különböző szervei nem először próbálnak tervezetek, állásfoglalások vagy éppen jogszabályok formájában úrrá lenni az internet fejlődéséhez köthető újabb és újabb problémákon. Várhatóan 2014-ben vagy 2015-ben tehetnek pontot a már idén is 17 éves régi adatvédelmi törvény frissítésére, hogy az alkalmas legyen a határok nélkül működő közösségi hálózatok, hirdetési rendszerek és felhőszolgáltatások által megváltoztatott játékszabályok kezelésére. Tavaly fontos ítéletet hozott az Európai Bíróság is, amikor kimondta, hogy nem kényszeríthetők kémkedésre az uniós internetszolgáltatók. Legutóbb pedig az verte ki a biztosítékot Európa-szerte, hogy az uniós államok többsége csatlakozott a kalózellenes törvényként elhíresült ACTA egyezményhez.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak