A szoftverszolgáltatásoktól és az okostelefonos alkalmazásoktól várják a fellendülést a vállalatirányítási szoftverpiac szereplői.
Szép nemzetközi sikereket ért el a prémiumkategóriás kozmetikai termékeket gyártó Omorovicza Kozmetikai Kft. a 2006-os alapítása óta eltelt négy év alatt. A cég budapesti gyógyvizeket tartalmazó készítményeit ma már a világ félszáz luxusszállodája és elit üzlete kínálja, a bőrápoló krémeket a vezető külföldi divatlapok és női magazinok is rendszeresen méltatják.

A vállalkozás vezetői a gyors bővülés ellenére is folyamatosan tudni szeretnék, hogyan megy éppen az üzlet, milyen ütemben fogynak a készítményeik, ezért pár hónapja vállalatirányítási rendszer bevezetése mellett döntöttek.

Konnektorból Mivel a két magyarországi telephely mellett Angliából és Észak-Amerikából is szállítanak, az egyik kiemelt szempont a távoli elérhetőség volt. Ez is közrejátszott abban, hogy a vállalatirányítási rendszerek (enterprise resource planning – ERP) esetében még újszerűnek számító szoftverszolgáltatási (software as a service – SAAS) konstrukciót választották. Így a megoldást külön beruházás nélkül, mindössze másfél hónapos előkészítés után, havidíjért vehetik igénybe. Méghozzá a világ bármely pontjáról, egy számítógép és egy netkapcsolat segítségével.

A megoldás előnye az is, hogy nem kell a céget saját vagy külsős rendszergazdával bővíteni. „Egy évi 100 milliós bevételű magyar termelő vállalat már nagyjából 100 ezer forint havi szolgáltatási díj megfizetésével olyan infrastruktúrához jut, amelyen futtathatók a vállalatirányítási rendszerek vagy más meglévő alkalmazások” – magyarázza Strausz János, az Omorovicza számára is szolgáltató BCSS Kft. ügyvezető-helyettese. A hazai érdeklődést jelzi, hogy a mindössze áprilisban indult ERP-szoftverszolgáltatást a kis kozmetikai cég mellett ma már a Photo Hall–Főfotó Kft., vagy a szintén kozmetikumokat forgalmazó Etni-Trade Kft. is használja. A szolgáltató reményei szerint a kis- és középvállalati (kkv) ügyfeleik száma az év végére eléri a tízet.

Fellendülésre várva Bár a számítási felhőn (cloud computing) alapuló informatikai szolgáltatások világszerte csak a felfutás elején vannak, iparági szakértők és elemzők szerint a következő évtized egyértelműen ezekről szól majd, teljesen átalakítva az IT iparág térképét. Az ígéretek szerint ugyanis a mainál egyszerűbben és kiszámíthatóbb költségekkel, a „konnektorból” vehetik majd igénybe a cégek az üzleti alkalmazásokat. Ez azonban még odébb van. Az idei év elején a hazai kkv-knak még csak kis töredéke tervezte, hogy bármilyen vállalatirányítási rendszert bevezetne. A nagyvállalatok, amelyeknél lényegében elengedhetetlen az ERP-rendszer, szintén rendre elhalasztották, vagy lefújták a meglévő szoftverek frissítését, verzióváltását, bővítését.

„Aligha várható, hogy az idén bővülne a 2009-ben közel 14 milliárd forintos hazai ERP-szoftverpiac” – véli Marosvári Gábor, az IDC piackutató cég hazai leányvállalatának vezető elemzője. Tavaly félezernyi bevezetés történt, ennek 98 százaléka a kkv-szférában valósult meg, döntően uniós forrásból. Egy-két nagyobb projektnek köszönhetően a vezető nemzetközi szállítók – az SAP és a Microsoft – mellett több hazai cég is stabilizálta pozícióit. A Libra Szoftver mellé az R&R Szoftver és a Griffsoft is felkapaszkodott a legnagyobb honi szállítók sorába. Marosvári szerint jövőre a kkv-k kereslete – az e körnek szóló pályázatok egyszerűbbé tételével, és az EU-s pénzek átcsoportosításával fellendülhet valamelyest, s számos nagyvállalat sem várhat tovább a rendszerek több éve halogatott frissítésével.

Az ERP-piac szállítói a következő években egyöntetűen a mobilalkalmazásokban, valamint az igény szerint nyújtott szoftverszolgáltatásokban látják a kiutat. Nincs ezzel másként a piacvezető SAP sem. Ablonczy Balázs, a hazai leányvállalat ügyvezető igazgatója a tavalyi két százalékos piaci részemelkedés után idén egy-két százalékos bővülésre számít.
.
Fujitsu: a következő évtized a felhőszolgáltatásokról szól
Egymilliárd felhasználót tűzött ki magának az SAP
Vállalatirányítás okostelefonról

Ezt az optimizmust jórészt a vállalatirányítási rendszerekhez illeszkedő üzleti intelligencia (business intelligence – BI), valamint az ügyfélkapcsolat-kezelés (customer relationship management – CRM) területén tapasztalható érdeklődés indokolhatja. Az SAP, hasonlóan a többi gyártóhoz, erősíteni szeretne az igény szerint kínált szoftverszolgáltatások terén is. Abban bíznak, hogy jövőre Magyarországon is megjelenhetnek az első ügyfelek, amelyek ilyen módon veszik igénybe a társaság CRM, illetve BI szoftvereit.

Az SAP 2015-ig kitűzött, rendkívül ambiciózus globális stratégiája alapján a jelenlegi körülbelül 20 milliós felhasználói kört a következő öt évben 1 milliárd tagúra bővítenék, az üzleti mobilalkalmazások minél szélesebb körben való elterjesztésével. A napokban jelentették be, hogy a kkv-s ERP-rendszer immár mobileszközökről – iPhone-ról, illetve iPadről – is elérhető. Az Apple iTunesról letölthető megoldás a menedzserek munkáját megkönnyítő funkciókat öleli fel. Így mobil eszközről is elérhetők egyebek közt az ERP rendszer jóváhagyási, engedélyezési, készlet-és árlista-funkciói, az üzleti partneradatok, valamint egyes üzleti intelligencia elemek. Prognózisuk szerint 2011 végére – mint azt kérdésünkre Balázs Csaba, a cég szakértője elmondta – a jelenleg csaknem félezer aktív hazai SAP Business One felhasználó vállalat 15–20 százaléka fogja majd használni a mobil megoldást.

(A cikk a Figyelő 2010/47. számában jelent meg.)

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.