A BSA hazai képviseleténél közel kétszeresére emelkedett a bejelentett illegális szoftverek mennyisége. Javul Magyarország "kalózügyi" helyzete.
Még véget sem ért az év, de már az év első 11 hónapjában közel kétszer annyi bejelentés érkezett a BSA-hoz, mint 2009-ben. A növekedés mértéke azért is meglepő, mert az idén publikált, 2009-et vizsgáló IDC-felmérésben, ha kismértékben is, de hosszú évek után először csökkent az illegális szoftverek aránya: 42-ről 41 százalékra. Ezzel az értékkel Magyarország már a globális átlagnál jobban teljesít, hiszen az pont a legutóbbi felmérésben nőtt 43 százalékra, részben az olyan illegális szoftverhasználat terén élen járó piacok előretörése miatt, mint amilyen Kína, India vagy Brazília.

Sok rabló, sok pandúr A szoftverekkel kapcsolatos visszaélések széles körben terjedtek el hazánkban. A Legfőbb Ügyészség adatai szerint Magyarországon 2009-ben 31 021 olyan bűncselekményt regisztráltak, amelyek tárgya szerzői, vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése volt, és ezek közül 9 684-szer, azaz az esetek 31,2 százaléka érintett szoftvereket.


A hazai bejelentések növekedésének tendenciájával kapcsolatban pontos információi a BSA-nak sincsenek, de a szervezet szakértői feltételezik, hogy ebben szerepet játszhat a világgazdasági válság elhúzódása, ugyanakkor sok esetben a munkahelyi és céges konfliktusok is. Okként merülhet fel az üzleti verseny tisztaságát romboló jogtalan versenyelőny, melyre egy vállalkozás a meg nem fizetett kalózszoftverek felhasználásából fakadó megtakarítások révén tesz szert. Egy cég könnyen ilyen előnyhöz juthat, ha szoftvereiért nem fizeti meg a licencdíjat, hanem azokat a versenytársaival ellentétben illegálisan használja. Egy ilyen kalózfelhasználó vállalat alacsonyabb kiadásai és költségei folytán könnyen aláaknázhatja a piaci versenyt.

Bejelentések mindenhonnan A BSA-hoz érkező bejelentések különböző forrásokból származnak, de jó pár esetben a cégek saját jelenlegi vagy korábbi alkalmazottai, akár beszállítói számolnak be az illegális szoftverhasználatról. Dr. Szamosi Katalin, a szervezetet képviselő ügyvédi iroda vezetője elmondta: "A BSA-t képviselő ügyvédi irodához beérkező bejelentéseket kötelességszerűen megvizsgáljuk, hiszen a szervezet elkötelezett a tagok szellemi tulajdonvédelme és a szoftverkalózkodás csökkentése mellett."

Részletes bejelentések esetén a szervezet megteszi a szükséges lépéseket, amely az ügyvédi felszólítástól egészen a bírósági eljárások kezdeményezésig, avagy a bűnüldöző szervek tájékoztatásáig terjed. Tapasztalataik szerint a cégek illegális szoftverfelhasználása miatt a hatóságok maguk is rendszeresen kezdeményeznek büntetőeljárásokat, vagy akár tartanak házkutatásokat is. Dr. Szamosi Katalin szerint a kalóz, avagy nem kellően licencelt szoftvereket felhasználó vállalkozások nem csupán a jogi felelősségre vonást, vagy a kártérítést kockázatják, hanem az üzleti életben ma már nélkülözhetetlen elvárásokat, azaz a megbízhatóságot és a "cégér tisztaságát" is.

Nem szűnt meg, csak profilt váltott a hírhedt hekkerbanda

A zsarolóvírusos támadásokban utazó Hunters International tavaly novemberben jelentette be megszűnését, de mint kiderült, az online rablók csak profilt váltottak.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.