A hagyományos, fővállalkozói és projektvezetői szerepet ellátó rendszerintegrátorok a jövőben egyre nagyobb gondban lehetnek. A cégeknek nem kedvezett az sem, hogy a gazdasági válság következtében leállították vagy elhalasztották az informatikai beruházásokat is, emiatt pedig a piaci szereplők között is élesebb árverseny indult meg a kevés megmaradt ügyfélért.
A rendszerintegrátoroknak komoly versenytársuk akadt az eddig velük szoros partnerségben dolgozó szállítókkal is, akik a termékeken lévő egyre kisebb árrés miatt globális szinten is egyre inkább betörnek a szolgáltatások területére, és egy kézből próbálják meg kiszolgálni az ügyfeleket. Másik oldalról a nagy távközlési cégek nyomulnak, amelyek a hagyományos telekommunikációs szolgáltatásokból származó csökkentő vagy éppen stagnáló bevételeiket akarják az integrált informatikai és távközlési szolgáltatásokból származó bevételekből, amely az előrejelzések szerint jelentős felfutás előtt áll.
Új stratégia | Nem csoda, hogy a legnagyobb hazai rendszerintegrátorként a Synergon is váltani kényszerül. – A cég már az előző években is abba az irányba mozdult, hogy a hosszú távú szerződések arányát növelje, ezek ma már a teljes árbevételünk 40-45 százalékát teszik ki - hangsúlyozta Lazarovits Márk, a Synergon Informatika Nyrt. vezérigazgatója, aki a tavaly kötött szerződések közül kiemelte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság eszközszállítási tenderét, a Magyar Államkincstárral megkötött Microsoft Enterprise Agreement szoftverlicenc-szerződést. illetve az Invitel IP hálózat rendszertámogatási szerződését.
- Az elmúlt három esztendőben a cégcsoport az új tulajdonosi kör döntése alapján a költséghatékonyságra törekedett, ennek köszönhetően tavaly jelentős változások történtek a cég szervezetében is. Emiatt azonban kevesebb figyelmet fordított a Synergon az innovációra, pedig áldozni kell erre is, hogy meg tudjuk magunkat különböztetni a versenytársainktól – hangsúlyozta Vida Szabolcs, a jelenleg már a Synergon Csoport árbevételének mintegy 90 százalékát adó Synergon Rendszerintegrátor Kft. ügyvezetője.
Ennek érdekében feltérképezték, hogy melyek azok a területek, amelyeken a technológiai tudás mellett az adott terület üzleti működésével kapcsolatban is üzleti megoldásokkal tudnak előállni, és ezeken a területeken dedikált kutatás-fejlesztési keretet biztosítanak a további iparági ismeretek megszerzésére. A cég a jövőben közvetlen szolgáltatási modell alapján szeretne működni, azaz bár a jövőben is alkalmanként dolgozhatnak alvállalkozókkal, nagy hangsúlyt helyeznek arra, hogy az adott projekthez, illetve rendszerüzemeltetéshez szükséges tanácsadói, iparági tudás házon belül álljon rendelkezésre – fogalmazott Vida Szabolcs.
Uniós forrásokból | Lazarovits Márk felsorolta, hogy a cég új hároméves stratégiája alapján melyek lesznek a kiemelt területek, ahol tovább szeretnének erősíteni. Hozzátette, mivel várhatóan ezután sem lesz sokkal több finanszírozási lehetősége a szervezeteknek, olyan területeket szemeltek ki, amelyeken jelentős Európai Uniós források állnak rendelkezésre.
Ezek között vannak a különböző környezetvédelmi megoldások, a közlekedési informatika – elsősorban az utastájékoztatás és a forgalomirányítás, de akár az elektronikus jegyrendszerek is, a katonai rendszerek (minősített NATO-szállítóként a Synergonnak már jelenleg is erős pozíciói vannak ezen a téren), az elektronikus igazságszolgáltatási rendszerek, továbbá az adatszivárgás elleni rendszerek.
A szolgáltatások területén növekedési pontot jelenthetnek a menedzselt szolgáltatások és az alkalmazásüzemeltetés – tette hozzá a vezérigazgató.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak