Az eNET és a Budapesti Corvinus Egyetem Infokommunikációs Tanszéke megvizsgálta a hazai online apróhirdetési piacot. Kiderült, hogy ez a piac egyáltalán nem apró. De ki a piacvezető?
Az online apróhirdetések piacának kialakulása 1995-ben a Craigslisttel indult el az Egyesült Államokban. A Craigslist kimagasló sikerét annak köszönhette, hogy három kiemelt kategória kivételével (ingatlan, állás-, valamint társkeresés) minden hirdetést ingyen kínált. Az oldal népszerűségét még az eBaynek sem sikerült megtörnie. Bár a nyomtatott újságok a dotcom lufi kipukkadása után az ezredfordulón kaptak még egy esélyt ezen a piacon, 2005. körül az online apóhirdetési piac újra magára talált: növekedése 2006 óta globális szinten töretlen.
A versengés több fronton zajlik: egyrészt az általános oldalak egymással versenyeznek, másrészt a tematikus apróhirdetések részpiacait
eddig biztosan uraló oldalaktól is egyre több hirdetőt és vevőt
csábítanak át magukhoz.
Magyarok késésben ■ Ugyanez a trend figyelhető meg a magyar online apróhirdetési piacon is, bár némi késéssel. A piaci szereplők többsége Magyarországon sokáig nem kezelte ezt a piaci szegmenst kiemelten. Ezzel szemben a Vatera időben felismerte az aukciós modellben rejlő lehetőségeket, így erős piaci pozícióra tett szert. Az online apróhirdetési piac kétharmadát pedig vertikális piacokat lefedő oldalak sajátították ki: többek között az ingatlan.com, a használtauto.hu vagy a profession.hu. Az általános kínálatú apróhirdetési oldalak csupán az elmúlt három évben nyertek nagyobb teret. Különösen a Jófogás.hu és az Apród.hu elindulása hatott jótékonyan a piacra, pedig az Expressz.hu már korábban is létezett.
Népszerűbbek, mint az aukció ■ Az eNET és a Corvinus Egyetem kutatásai azt mutatják, hogy a vegyes kínálatú apróhirdetési oldalak háttérbe szorították az aukciót: a felhasználók tömegesen váltottak a számukra ingyenes és lényegesen egyszerűbb használatot biztosító apróhirdetésre.
A felmérés érdekes megállapítása, hogy az általános apróhirdetési oldalak az Expressz-t kivéve jelenleg üzleti modell nélkül működnek, és jelenleg főleg a piaci térnyeréssel, a felhasználói tömeg kiépítésével vannak elfoglalva. A versengés több fronton zajlik: egyrészt az általános oldalak versenyeznek egymással, másrészt a tematikus apróhirdetések részpiacait eddig biztosan uraló oldalaktól is egyre több hirdetőt és vevőt csábítanak át magukhoz.
Ugyanakkor ennek a piacnak a vizsgálata problémákat is felvet. A tulajdonosok számára egy cég üzleti teljesítményét leginkább az adózás utáni eredmény mutatja. Az apróhirdetéssel foglalkozó online szereplők azonban még nem rendelkeznek komoly bevételtermelésére alkalmas üzleti modellel. Éppen ezért a kutatás a bevételektől független értékelésre is alkalmas mutatókkal dolgozott: a mindenkori hirdetésszámot, a hirdetések összetételét, azok frissességét és az oldalak látogatottsági mutatóit vizsgálta.
Hirdetések száma és összetétele ■ A méret legjobb és talán külső szemlélő számára legmeggyőzőbb ismérve a hirdetések száma. Kezdetben mind az Apród, mind a Jófogás szeretett volna a lehető legnagyobbra nőni, ügyelve arra, hogy a bővülés ne menjen az ajánlatok minőségének rovására. Fontos ugyanis, hogy a hirdetések relevánsak legyenek, megfelelő helyre és szövegezéssel kategorizálják őket, valamint csak élő hirdetések kerüljenek fel a találati listára.
A hirdetések frissességét azok megjelenési idejével és az azóta eltelt idővel lehet kifejezni. A kutatás mindkét oldalnál vizsgálatot végzett 2013 augusztusában, és a kapott eredményeket kategorizálta megjelenési időszak szerint:
Bár hirdetésszámban szinte fej-fej mellett áll a két oldal, azok eloszlása az Apród esetében jobb, ugyanis ott több mint 1 millió egy hétnél nem régibb hirdetést találtunk, míg a Jófogás.hu-n csupán 81 ezret. A többi kategóriát is áttekintve kijelenthető, hogy a felhasználók az Apród találnak frissebb és ezáltal aktuálisabb hirdetéseket.
Hirdetések száma néhány hirdetési kategóriában
(2013. augusztus 21.)
(forrás: eNET-BCE)* Alkatrészekkel együtt.
**
Az otthon kategória a két oldalon eltérő termékkört ölel fel, így
hozzávettük az Apród esetében azokat a kategóriákat, amik a Jófogáson az
otthonban vannak, de az Apródon más főkategóriában.A hirdetések összetétele ■ A hirdetések frissessége mellett azok összetétele is magyarázó erővel bír a piacvezető szerep kérdését illetően. E tekintetben a hirdetési piacon hagyományosan legfontosabb szegmenseknek számító ingatlan, jármű, állás kategóriák eltérő képet mutatnak. Az ingatlan mind a két oldalon prioritást jelent, azonban az Apród közel 200 ezerrel több az ingatlanhirdetés. A járművek kapcsán viszont a Jófogás áll jobban közel 100 ezer hirdetéssel. Az álláspiac keresleti és kínálati oldalát egyaránt megcélzó online apróhirdetési piacon főként az úgynevezett kékgalléros pozíciók várnak betöltésre, így a vizsgált két oldal profilban és célcsoportban sem versenyzik a nagy állásportálok ajánlataival.
Látogatottság ■ Fontos, kívülről is vizsgálható tényező a látogatottság. Mivel egyik oldal sem található meg a hazai egyenértékes internetes látogatottság-mérés, a Gemius/Ipsos Audience elérhető adatai között, ezért választásunk a Similar Web mutatóira esett.
A mérések szerint a Jófogás és az Apród látogatottsága tavaly augusztusig szorosan együtt mozgott, majd ősztől kezdve növekedésnek indult a köztük lévő különbség az Apród javára. A grafikon kiugró időszaka a karácsonyi szezonnak köszönhető, ami hagyományosan a legintenzívebb időszak a kereskedelemben.
Az Apród és a Jófogás látogatottsági adatai 2013.augusztus 21-én (www.similarweb.com, a grafikon nagyítható)
Kutatók szerint az eredményekből az látszik, hogy a verseny a két nagy szereplő között zajlik. A Jófogás norvég háttérű, ám itthon nulláról építkezett. Az Apród tulajdonosa, a Vaterát is birtokló dél-afrikai Allegroup viszont tapasztalt játékosnak számít a magyar piacon, ráadásul a fogyasztók közötti (C2C) forgalmát tudatosan tereli is a Vateráról az Apród irányába. A 2013 nyarán mért eredmények alapján az eNET és a Covinus kutatói úgy vélték, hogy jelenleg az Apród piacvezető apróhirdetési oldal.