Az IDC adatai szerint a hagyományosan gyengébb év elejei időszak is erős volt, folyamatos nő a táblagépek piaca.
Noha a leszállított táblagépek száma még jócskán elmarad az okostelefonéktól (216 millió, 2013 Q1), a növekedés irama, dinamikája meglehetősen hasonlít a kisebb kijelzőjű készülékekéhez. 2012-höz képest az idei év első negyedévére 124,4 százalékos növekedést produkált ez a termékkategória, derül ki az IDC aktuális, a táblagépek piacát vizsgáló felméréséből

Nincs év elejei pangás  Csak ebben a negyedévben (2013 Q1) 49,2 millió készüléket szállítottak le a gyártók, amivel sikerült meghaladni 2012 első felének összesített eredményeit, túlszárnyalva ezzel az IDC várakozásait. Míg a mobiloknál a Samsung vette át az uralmat, addig a táblagépeknél az Apple vezeti a ranglistát a 19,5 millió leszállított táblagéppel, ami így meg is haladta a 18,7 millióról szóló jóslatokat. Az IDC elemzői szerint ez ellentmond a korábbi gyakorlatnak, hiszen az Apple az év elején mindig gyengébb eredményeket produkált a rendkívül erős ünnepi szezon utóhatásaként. Ezen kívül az első negyedévben már csak azért is visszafogták magukat a vásárlók, mert kivárták a tavaszi termékbejelentést.
 




2013 első negyedévének TOP 5 tabletgyártója, illetve azok piaci részesedése


Az iPad széria legutóbbi tagját azonban októberben dobta piacra a gyártó, ami annak ellenére lett hatalmas siker, hogy a bejelentést követően mindenki csak fanyalgott. Az azóta eltelt pár hónapban nem fulladt ki a 8 colosra zsugorított, és a Retina kijelző felbontásától bőven elmaradó iPad mini, így ez alaposan feljavította az év első negyedévének eredményeit. Összességében tehát az Apple 2012 első negyedévéhez képest 11,8-ról 19,5 millióra emelte a leszállított táblagépek számát, ami 65 százalékos növekedést jelent.

A Samsung még pedálozhat  A Samsung éppen a napokban jelentette be legújabb, olcsó táblagépét, amire szüksége is van, hiszen a koreai gyártó egyelőre csak a piac 17,9 százalékát fedi le tabletjeivel. Persze ez is kiváló eredmény, de messze van az okostelefonos számoktól. Emlékeztetőül: ott a Samsung 70,7 millió mobilnál tart, ami 32,7 százalékos részesedést biztosít. Nem véletlen, hogy a gyártó folytatja a tabletek uniformizálását, az utolsó pár példány egy az egyben a Galaxy S3, illetve S4 formáját másolja, így törekedve arra, hogy a táblagépre nézve rögtön azonosítható legyen a gyártó és a termékvonal. A Samsungnál még durvább az ugrás, mivel a 2012-es eredményekhez képest 282 százalékos növekedésről beszélhetünk, hiszen a 2 millió darabos tablet állományt feltornázták 8,8 millió darabra.



Tabletek: halmozzák a sikert (fotó: prlog.org)

Az ötös toplista további szereplőit nézve az állítható meg, hogy óriási a leszakadás az Apple-höz és a Samsunghoz képest. A harmadik helyet az Asus szerezte meg 2,7 millió táblagéppel, ami így is erős, 350 százalékos növekedés 2012-höz képest. Persze a 0,6 millióról nem volt nehéz ekkora ugrást végrehajtani, aminek elsődleges eszközei a Google számára gyártott Nexus 7, illetve Nexus 10 tabletek voltak. A karácsonyi időszakban sziporkázó Amazon ebben a negyedévben visszaesett a negyedik helyre, mivel a vásárlási láz lecsengése után már nem volt akkora érdeklődés a Kindle termékvonal iránt. 

Fetűnt a Microsoft  Elsőként jelent meg a listán a Microsoft a Surface RT és Surface Pro táblagépek összesített adataival, ami 900 ezer darabot jelent az IDC szerint. Már ezzel a szerény eredménnyel is sikerült a piacból 1,8 százalékos részesedést kihasítani, ami főleg annak fényében tisztességes eredmény, hogy a Surface Pro-t csak februárban kezdték meg értékesíteni Kanadában és az Egyesült Államokban, amit hamarosan egy sor további ország követ.

A többi gyártóhoz tartozó, Windows 8 és Windows RT alapú tabletek továbbra is küzdenek a piaci részesedésért, amit jól tükröz, hogy ezekből a gépekből összesen 1,8 millió darabot tudtak leszállítani a gyártók.

Először kelendőbb az okostelefon, mint a buta 
iPad mini: kis tablet, kis siker
Olcsó tabletet dob piacra a Samsung 
 

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.