Mi jellemzi az „okos” városokat? Mitől nevezhetünk egy várost okosnak? Ezt a témát vitatták meg a svéd kereskedelmi kirendeltség, a Nemzetgazdasági Minisztérium és vezető svéd vállalatok által szervezett budapesti konferencián.
Az energiahatékonyság és a korszerű infokommunikációs megoldások egyaránt fontos szerepet játszanak abban, hogy a városi lét fenntarthatóvá váljon. Egyebek mellett ez volt az üzenete a SymbioCity/Smart City néven ma megrendezett svéd-magyar konferenciának, ahol a két ország szakértői konkrét példákon keresztül vitatták meg az „okos” technológiai megoldásokat.



A svéd példa Ewa Björling, Svédország kereskedelmi minisztere a Stockholm Royal Seaport projektet emelte ki követendő példaként az állami és a magánszféra együttműködésére. A kikötő korábban egy elavult 236 hektáros ipari terület volt, amelyet világszínvonalú, környezetbarát lakónegyeddé formálnak át, ahol 12 ezer új lakás és 35 ezer új iroda épül 2030-ig.  A tervezők és a kivitelezők egyesítik a modern építészetet a környezetbarát gondolkodással a fenntartható életmód, az üzleti élet, valamint a pihenés feltételeinek a megteremtéséhez – emelte ki a miniszter.

Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságstratégiáért felelős államtitkára, a hazai lehetőségek kapcsán megjegyezte: „a 2014 és 2020 közötti időszakra rendelkezésre álló uniós források programozásában kitüntetett szerepet szán a kormány a városok okosítására is”.
 
Az ICT öko-lábnyomai Az infokommunikációs iparág felel a világ széndioxid-kibocsátásának a 2 százalékáért, ugyanakkor a fennmaradó 98 százalék csökkentéséhez is elkerülhetetlen a korszerű technológia használata – hangsúlyozta Jakab Roland, az Ericsson Magyarország vezérigazgatóhelyettese. Hozzátette egy város sikerességét az határozza meg, hogy az ott élők, a vállalkozások és a civil szféra szereplői közötti kapcsolatok létrejöttét hogyan tudja elősegíteni a szélessávú technológia. A svéd elektronikai nagyvállalat olyan fenntartható, hálózatba kapcsolt társadalmat vizionál, amelyben minden eszköz bekapcsolódik, amely a hálózati kapcsolata révén kényelmesebbé, hatékonyabbá teszi életünket.

A másik svéd elektronikai nagyvállalat, az Electrolux képviseletében Takács János magyarországi vezérigazgató és regionális vezető hozott példát okos megoldásokra, főként a környezetvédelem és az energiahatékonyság területén. A cég jászberényi porszívógyárában előállított készülékek 50-70 százaléka újrahasznosított műanyagból készül. A társaságnál már több mint öt éve vezették be az ökológiai lábnyom csökkentésére irányuló programot, ami négy év után 25 százalékos energiamegtakarítást eredményezett.

20 milliárdért lehet netet vinni a tanyákra
Az adatelemzés segíthet az energiaéhségen is

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.