Kard által vész, ki kardot ragad... Ugyan halálról most nincs szó, mindenesetre ellencsapások sorát kell átvészelnie az Apple-nek azt követően, hogy teljes erővel nekiugrott a Samsungnak.
Számos terepen folyik az Apple Samsung (valamint rajta keresztül az Android) ellen indított jogi hadjárata. Németországban egyelőre sikerült is elérni a dél-koreai gyártó táblagépének forgalmazási tilalmát, míg más európai országokban javában dúlnak a csaták.

A Samsung szövetsége Természetesen az Egyesült Államok bíróságai sem maradhatnak ki a két cég szabadalmi perpatvarából. Ezen a fronton azonban komoly segítséget kapott a Samsung, ugyanis a legnagyobb amerikai mobilinternetes szolgáltató, a Verizon Wireless jogi úton is megpróbálja elejét venni annak, hogy az USA-ban is tiltó határozat szülessen.

Az ügyben október 13-án lesz meghallgatás. Nyilván ennek kimenetelét szeretné befolyásolni azzal az amerikai szolgáltató, hogy állásfoglalást nyújtott be az eljáró bíróságon, miszerint az Apple tiltási kérelme mind a Verizon Wirelesst, mind az amerikai fogyasztókat károsan érintené. A cég szerint az új generációs mobilhálózatok elterjedését is komolyan kockáztatná az, ha az ilyen technológiákat használni képes eszközök kínálatát korlátozná a bíróság. A hálózai lefedettség elterjedése és fejlesztése egyébként az amerikai kormány céljai között is szerepel, amit a Samsung támogatására benyújtott dokumentumban nem is felejtenek el megemlíteni.

Bár a Verizon Wireless lépését egyik érintett fél és a konkurencia képviselői sem kommentálták eddig, könnyen előfordulhat, hogy más távközlési szolgáltatók is csatlakoznak a védekező félhez a két hét múlva esedékes meghallgatásig.

Jogi esetek Mindeközben Európában sem csendes a helyzet: a Samsung Hollandiában indított ellentámadást. A hágai bírósághoz benyújtott hétfői kereséteben arra kéri a hatóságot a dél-koreai gyártó, hogy rendelje el az iPhone okostelefonok és az iPad táblagépek forgalmazásának tiltását, mert a cupertinói vállalat nem fizetett licencdíjat bizonyos, Samsung által birtokolt, szabadalmaztatott technológiák használata után.

Ezzel egy időben négy további, külön per is indult szabadalomsértés jogcímén az Apple ellen. A holland bíróság tájékoztatása szerint a forgalmazás tiltásáról még októberben születhet határozat, míg a másik négy ügyben novemberre várható az első érdemi lépés.

Németországban tabu marad a Samsung Galaxy Tab
Az Apple bíróság elé citálja a Samsungot
Százmilliárdok folynak el a szabadalmi ügyekre

Amerika ostrom alatt Ázsiából sem érkeznek jó hírek az Apple számára, hiszen néhány napon belül két tajvani vállalat, a VIA és az S3 Graphics is jogi útra terelte nézeteltéréseit. Az Egyesült Államokban indított perekben nem kevesebbet követelnek a felperesek, mint gyakorlatilag a teljes almás termékportfólió forgalmazásának betiltását az USA-ban. Plusz némi kártérítést a szabadalomsértés miatt.

Jól látszik tehát, micsoda lavinát indított el az iOS és az Android között kirobbant jogvita. Tény, hogy minden vállalatnak joga és kötelessége megvédeni szellemi (és más jellegű) tulajdonát, de a mostani helyzet már kezd az abszurditás irányába hajlani. Egy csoport azonban már most borítékolhatóan jól jár a kialakult háborús viszonyokkal: ők az ügyvédek, akik minden perben készséggel állnak a gyártók szolgálatára. A számlát pedig végső soron mindig ugyanaz állja majd: a fogyasztó.

A napokban igazi meglepetésként érte a sajtót, hogy a VIA támadást indított az Apple ellen. Most úgy néz ki, hogy a tajvani cég újabb szabadalmak megsértésével is megvádolja az Apple-t: a friss peranyagot mind az amerikai székhelyű Nemzetközi Kereskedelmi Bizottsághoz, mind pedig a Delaware-i Kerületi Bírósághoz beadta az S3 Graphics – a VIA illetékesei a korábban indított per esetében hasonlóképpen jártak el.

Az S3 Graphics – amely jelenleg a VIA leányvállalatának tekinthető, de hamarosan a HTC tulajdonába kerül – tehát a VIA után két újabb szabadalom megsértése miatt fordult bírósághoz. A friss peranyaggal az S3 Graphics-nek ugyanaz a célja, mint jelenlegi anyavállalatának: az ITC-nél azt szeretnék elérni, hogy az iPhone, iPad, iPod Touch és Mac konfigurációk árusítását tiltsák be az Amerikai Egyesült Államok területén, míg a Delaware-i Kerületi Bíróságánál a szabadalomsértés által okozott anyagi károk megtérítéséért szállnak harcba.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.