A RISC-alapú szerverpiac két fontos szereplője osztotta meg a közönséggel következő fejlesztéseinek részleteit. Az IBM a Power7+, az Oracle pedig a T5 processzorokról lebbentette fel a fátylat.
A kaliforniai Cupertinóban megrendezett Hot Chips konferenciákon gyakran fordul elő, hogy egyes gyártók elsőként szolgálnak részletekkel fejlesztés alatt álló processzoraikról. Az idei rendezvényen az IBM és az Oracle is beszélt új RISC-chipjeiről: igaz, hogy az x86 alapú szerverek lassan kannibalizálják ezt a szegmenst, ám az IDC szerint a Unix kategória azért csak kitermelt 2,3 milliárd dollárnyi forgalmat az elmúlt negyedévben. Ez a teljes szerverpiac kb. ötödét jelenti, tehát ugyan kisebb tortaszelet, de egy ideig még biztosan érkeznek rá fontos fejlesztések.

Nagy kék, hét és feledszerre Az IBM még ez év végére ígéri a nyolcmagos Power7+ processzorokat, amelyeket 32 nanométeres technológiával készít a Power7 45 nanométere után. A kisebb méretű tranzisztorok lehetővé teszik, hogy az IBM több új funkciót is belepasszírozzon a processzorokba a méret megnövelése nélkül.



Megnő például a harmadszintű gyorsítótár, a korábbi 32MB helyett 80MB dolgozik majd az új egységekben, ráadásul itt már úgynevezett "beágyazott DRAM" modulokkal oldották meg mindezt a korábbi SRAM helyett. Ezáltal 2,1 milliárdra csökkent az egységenkénti tranzisztorok száma, ami SRAM-ok használatával csak 5,4 milliárdnál állhatott volna meg. Az új chipek extrái között szerepelnek még speciális gyorsító egységek az adattitkosítási és egyéb biztonsági folyamatok számára, valamint ez utóbbit segítő valós véletlenszám-generátor.

A Power7+ támogatja az úgynevezett dupla-chip módot, tehát két processzort egyetlen foglalatba is behelyezhetünk: ez leginkább akkor jön jól, ha operációs rendszereket illetve egyéb szoftvereket foglalatonként licencelünk, ebben az esetben akár felezheti is a kapcsolódó költségeket (legalábbis addig, míg a szoftvercégek az új módihoz alkalmazkodva foglalatok helyett processzoronként nem kezdenek licencelni). A Power7+ egyébként teljesen kompatibilis a Power7 foglalatokkal is.

Mindent duplán Az Oracle SPARC T4 chipje épp egy éve mutatkozott be a tavalyi Hot Chipsen, az idei konferencián már az utód T5-ről értekezett a vállalat. Az új processzor az előd 40 nanométere helyett 28 nanométeres alapokon készül, alap órajele pedig 3,6 gigahertz, a T4-hez képest 20 százalékkal magasabb. A legfontosabb fejlődést mégis a processzormagok számának duplázása jelenti: a T4 nyolc magjával ellentétben a T5 már 16 S3 processzormagot tartalmaz.



Az Oracle új processzorában is nőtt a harmadszintű gyorsítótár: a megosztott 4 megabájt helyett nyolcat használ, a magok saját gyorsítótára viszont maradt 16 kilobájtos. A titkosítást segítő hardveres gyorsító viszont nem változott, mivel a T5-ben is a T4-ben megismert S3 magok dolgoznak. Ami viszont újdonság, hogy a processzorban a skálázhatóságot javító, úgynevezett "uncore", tehát processzormagokon kívüli áramkörök is működnek.

Az energiatakarékosságot szem előtt tartva több olyan fejlesztés is rendelkezésre áll, amellyel szabályozható a processzor áramfelvétele. Csökkenthetjük a feszültséget és ezzel együtt az órajelet a terhelés függvényében, de a chip arra is képes, hogy egyes alkotóelemeit időszakosan lekapcsolja, amennyiben a rendszer nem használja azokat. A processzorcsaláűd megjelenéséről egyelőre nem nyilatkozott az Oracle, mindössze a korábbi útitervből következtethető, hogy 2013 második feléig várni kell rájuk.

Gyengébb eladások az átalakuló szerverpiacon
A HP-nek igaza, az Oracle-nek viszont pókerarca van
IBM: kétmilliárd dollár automata szervert terem

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.