A jövőre debütáló operációs rendszer elvileg a tabletek és az asztali számítógépek világának előnyeit ötvözi, a Windows 7-et mégsem cseréli le senki a kedvéért – jósolja az IDC kutatása.
Maga a Windows 7 nyilvánvaló sikertörténet: a Microsoft szeptember végéig már 450 millió licencet értékesített, a Net Applications pedig arról számolt be, hogy novemberben a PC-k 38 százalékán a szoftvercég jelenlegi legfrissebb asztali operációs rendszere futott. Ez számszerűleg és az adaptáció ütemét tekintve is óriási növekedés a tavaly őszi, 240 milliós és 22 százalékos eredményhez képest, amit a jövőre bemutatkozó Windows 8 megközelíteni sem lesz képes – legalábbis az IDC szerint.

Alacsony motiváció  A piackutató egyik friss tanulmánya több szempontot is felsorol, amelyek együttesen kudarcra ítélhetik a Windows 8-at a hagyományos PC-s környezetben. Ezek közül az egyik éppen a vállalatok előrehaladottnak tekinthető Windows 7-es átállása (a kimerülő forrásokat és lelkesedést a Gartner "migrációs fáradtságnak" nevezi), egy másik pedig az alkalmazások kompatibilitásának kérdése. Ez korábban már a Windows 2000 és a Windows Vista kapcsán is komoly fejfájást okozott a Microsoftnak, míg az XP vagy a Windows 7 – a legelterjedtebb Windows verziók – esetében jól megoldotta a problémát.



Az IDC rámutat, hogy az új rendszer a Windows alkalmazásáruházon kívül semmilyen nyilvánvaló előnnyel nem kecsegteti a PC-felhasználókat. Sőt a tabletek sokkal ígéretesebbnek tűnő piacán sincs borítékolva a siker, hiszen a gyártónak meg kell győznie a fejlesztőket, hogy a már létező alkalmazásokat megéri a Metro interfészre szabni, és megéri belevágni az új, mobilcentrikus Windows-appok tervezésébe. Az IDC persze sietve megjegyzi, hogy a Windows 8-at, és nem magát a Microsoftot nevezi "nagyrészt irrelevánsnak", hiszen a cég operációs rendszereit telepítik a frissen gyártott PC-k 90 százalékára.

Trójai tábla  A képet tovább árnyalja, hogy a Microsoft állítólag az Office iPad-es változatán dolgozik. A téma tulajdonképpen a táblagép megjelenése óta napirenden van, ám a The Daily értesülései alapján most valóban elkészül az irodai csomag Office 365 integrációt is magában foglaló variánsa az Apple eszközére. A lap forrásai szerint a Microsoft kényszerűen elfogadta az iPad dominanciáját, és a legjobb lehetőséget választva pénzt akar keresni a rivális termék sikeréből. Ez valószínűleg sikerülni is fog neki, hiszen az iOS App Store-ban nagyon is elfér egy nehézsúlyú iWork-versenytárs.

A Mac OS X Lion
operációs rendszer alá is készül már az Office csomag – derül ki a The Daily cikkéből –, és idővel akár a Mac App Store-ben is felbukkanhat. Ezen a terepen a Microsoft eddig csak a Windows Messengerhez vagy a Bing for iPad-hez hasonló hasznos, de kis fajsúlyú alkalmazásokkal képviseltette magát.
Ha viszont mindez beigazolódik, akkor a némileg túlhordott döntés érdekes következményekkel járhat a Windows 8 szempontjából. Bár az iPad az üzleti felhasználók körében sem sikertelen, ezen a piacon komoly nehézséget jelent az Office csomaghoz hasonló, népszerű üzleti programok hiánya. Bár a Microsoft jól kereshet az Apple gépein is használható Office-szal, nem világos, hogy ezek után miért vásárolna bárki is Windows 8 alapú tableteket, ha a legdivatosabb platformon ugyanúgy megtalálja a megszokott, munkájához szükséges alkalmazásokat.

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.