Bár a sok bizonytalansági tényező továbbra is megnehezíti az IT-s eszközök és szolgáltatások céges vásárlásait, a Gartner az idei jóslatán is javított, jövőre pedig lendületesebb növekedés vizionál.
Talán az idei év lesz a gazdasági válság második hullámának mélypontja az informatikai szektor számára - legalábbis erre engednek következtetni a Gartner friss jelentésének számai. A piackutató szerint 2012-ben a vállalati IT világpiac összbevételének növekedése közelében sem lesz a tavalyi 7,9 százalékos eredménynek. A friss jóslat 3628 milliárd dolláros szintje azt jelenti, hogy 3 százalékkal bővülhet idén a szektor. Ez egyébként fél százalékkal jobb, mint az előző negyedévben kiadott éves előrejelzés.

Fény az alagút végén  A kilátások alapvetően ugyan nem változtak a Gartner szerint, de azért van egy-két olyan terület, ami bizakodásra adhat okot. Miközben a kínai gazdaság lassul, az USA sem lábal ki olyan gyorsan a válságból, mint remélték, és természetesen Európában is javában próbálják menteni a menthetőt. Mindezek ellenére a piackutató többek között a cloud megoldások iránt megmutatkozó fokozott keresletben véli felfedezni a növekedési potenciált.

A vállalati IT költések alakulása (milliárd USD és éves növekedés)


Miközen idén csak a tavalyi növekedés felét sem látja elérhetőnek az elemzés, jövőre már inkább az óvatos optimizmus olvasható ki a számokból. A költések legnagyobb részét kitevő telekommunikációs szolgáltatásoknál ugyan az összpiaci átlagnál kisebb bővülés várható, ám a mobil eszközök, a vállalati hardverek és szoftverek beszerzéseiből elérhető az összesen 4,4 százalékosra taksált növekedést. Legalábbis világszinten, hiszen a növekedés üteme nagyon nagy eltéréseket mutathat az egyes régiókban.

Beteg kontinens  Ebből a szempontból talán Európa áll a legrosszabbul: a Forrester nemrég kiadott becslése szerint idén a legjobb esetben is csak nullához közelítő növekedést lehet majd látni a kontinens IT szektorában. A cég elemzői szerint a legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy a politikusok megteszik azokat a minimálisan szükséges lépéseket, ami elégséges lesz az eurózóna fennmaradásához. Ebben az esetben kontinensátlagban 0,3 százalékkal nőhetnek az informatikai költések.

Azonban az elhúzódó és egyre terjedő adósságvállság rossz esetben az euró összeomlásához is vezethet. Erre a forgatókönyvre pedig minden vállalatnak fel kell készülnie. A vészforgatókönyvek gyártása pedig nem tesz jót a kontinensről érkező IT-s megrendeléseknek az elkövetkező egy-másfél évben. 

Nem hatotta meg az elemzőket az IT cégek növekedése
A sokszínű Európa hátráltatja a cloudot
Az x86 sem mentette meg szerverpiacot

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.