A múlt héten megszellőztetett vádakra reagálva javaslatot nyújtott be a Google és a Verizon az internet semlegességének megőrzésére. A tervezet szerint 2 millió dollár is lehetne büntetni az egyezség megsértőit.

A The New York Times belső forrásokra hivatkozva múlt héten azt közölte, hogy a keresőcég az egyik legnagyobb amerikai internetszolgáltatóval, a Verizonnal készül megállapodni saját oldalainak felgyorsított eléréséről. Az esetleges megállapodás híre nagy port kavart, hiszen ez a modell teljesen aláássa a net eddigi alappillérét az adatforgalom semlegességét.

Tárgyalások eredmény nélkül | Az Egyesült Államokban hosszú hónapok óta zajlik az egyeztetés a Szövetségi Kommunikációs Hivatal (FCC) és a legnagyobb internetszolgáltatók, valamint a világháló meghatározó piaci szereplői között egy mindenki által elfogadható szabályrendszer megalkotásáról az internet elérésével és használatával kapcsolatban. Egy tavaszi bírósági ítélet azonban, törvényi felhatalmazás hiányában, megkérdőjelezte az FCC illetékességét adatforgalmazási kérdésekben. A tárgyalások megfenekleni látszottak, amikor a lap értesülései újra működésbe hoztak minden érintettet. A jogvédők támadásba lendültek, az érintett cégek pedig nem győzték hangsúlyozni, hogy szó sincs ilyen tervezetről. A The New York Times viszont makacsul kitartott a sztori hitelessége mellett.

Előre menekülnek | Most újabb váratlan fordulathoz érkezett az ügy, hiszen furcsa hirtelenséggel előkerült a kalapból a Google és a Verizon közös tervezete, amely szabályozni igyekszik a vezetékes internetelérés kérdéskörét, ugyanakkor nem adna teljes felhatalmazást az FCC-nek a szabályok változtatásában.

A közös javaslat szerint az internetszolgáltatók nem blokkolhatnának vagy lassíthatnának bizonyos webes tartalmakat mások rovására, ugyanakkor nyitva hagyja a kiskaput „megkülönböztetett online szolgáltatások” nyújtására.

A két cég tervezete megtiltaná, hogy a szolgáltatók „bármely törvényes internetes tartalommal, alkalmazással, szolgáltatással szemben alkalmazott diszkriminatív, a piaci versenyt vagy a felhasználók érdekeit sértő tevékenységét".

Bírságolhatna, ha minden kötél szakad | Az FCC-nek a Google és a Verizon játékszabályai alapján az internet-semlegesség betartatása lenne a feladata, ám arra nem kapna jogosítványt, hogy saját hatáskörben új szabályokat alkothasson. Az FCC akár 2 millió dolláros büntetést is kiszabhatna eseti jelleggel azokra a cégekre, akik előzetesen nem tudtak a panaszossal megállapodni egy szabálysértési ügyben.

Az előterjesztéssel egy időben mindkét óriáscég vezetője leszögezte, hogy a múlt heti értesüléseknek semmi alapja sincs, amire – szerintük – beszédes cáfolat a mostani javaslat is.

Rosszabb, mint a pletyka | Jogvédő szervezetek azonban teljesen máshogy látják. Gigi Sohn, a Public Knowledge elnöke szerint ez a javaslat nem más, mint két mamutcég egymás közti megállapodása az internetforgalom kezeléséről, és semmiképpen nem képezheti alapját az FCC működésének vagy bármilyen kongresszusi tervezetnek. "(A tervezett szabályozás) nem kikényszeríthető és szinte semmit nem tesz az internet nyitottságának megőrzésért" - nyilatkozta.

Mind Sohn, mind a Free Press politikai tanácsadója, Joel Kelsey a már említett kiskaput kifogásolják, amely szerintük arra is lehetőséget biztosítana a szolgáltatóknak, hogy teljes kapacitásuk akár 90 százalékát is ilyen speciális szolgáltatások nyújtására fordítsák. Kelsey egyenes odáig ment, hogy ez az előterjesztés sokkal rosszabb még a mút héten előkerült pletykáknál is.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.