A tavalyi év végén Magyarországon összese 4,3 millió internet-előfizetést regisztráltak, miközben ezek fele már mobilnetes kapcsolat - derül ki a KSH adataiból.

Hogy itthon sem a távoli jövőben fog mobilizálódni az informatika, arra szemléletes adatokkal szolgál a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss jelentése [PDF]. A hivatal felmérése szerint 2011 végén több mint 4,3 millió internet-előfizetés volt itthon, és ennek durván fele már mobilinternet. Ez utóbbi valamikor a tavalyi utolsó negyedévben lépte át a 2 milliós nagyságrendet, december végére pedig már megvolt az első szolgáltató is, amelynek sikerült hétszámjegyű előfizetői kört gyűjteni.

Szárnyal a mobil  Miközben a DSL-vonalak száma két év óta gyakorlatilag változatlan (800 ezer körül ingadozik), a kábelszolgáltatóknál pedig csak relatíve enyhe emelkedés tapasztalható (782-ről 964 ezerre nőtt ez a szegmens 2009 vége óta), így az elmúlt évek internet-előfizetői növekedése mögött szinte kizárólag a mobilnet felfutása áll. 2008 és 2011 közöt évente 40-60 százalékos bővülést mutat az előfizetői szám ezen a területen. 

Kétségtelenül fontos mérföldkőhöz érkezett azzal a hazai internetes fejlődés, hogy az előfizetések felét már a mobilnet adja, ám ez még nem jelenti azt, hogy adatforgalomban vagy árbevételben is ekkora súllyal lenne jelen. A mobil adatforgalom például két év alatt "csak" bő 70 százalékkal hízott, miközben az előfizeti szám ennek majdnem duplájával.

Pénz beszél A bevételekből a darabszámhoz képest szintén kisebb mértékben veszi ki a részét a mobil. Mindez annak ellenére így van, hogy a hagyományos DSL-vonalak és a kábeltévés szolgáltatók árai meredeken zuhantak az utóbbi időszakban, a mobilinternet pedig fajlagosan jóval többe kerül az előbbieknél. A tavalyi bő 140 milliárd forintos összforgalom mindössze 27 százalékot (38 milliárdot) tesz ki a mobilinternetes szolgáltatások bevétele. Azonban a trend itt is markánsan látszik: két éve még csak a teljes forgalom 18 százalékát adta a vezeték nélküli szegmens.

A mobil lesz itthon is a legfontosabb digitális csatorna
A Telenor beindította a hazai mobilnetezést
Egyre olcsóbb az internet

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.