Hogy itthon sem a távoli jövőben fog mobilizálódni az informatika, arra szemléletes adatokkal szolgál a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss jelentése [PDF]. A hivatal felmérése szerint 2011 végén több mint 4,3 millió internet-előfizetés volt itthon, és ennek durván fele már mobilinternet. Ez utóbbi valamikor a tavalyi utolsó negyedévben lépte át a 2 milliós nagyságrendet, december végére pedig már megvolt az első szolgáltató is, amelynek sikerült hétszámjegyű előfizetői kört gyűjteni.
Szárnyal a mobil ■ Miközben a DSL-vonalak száma két év óta gyakorlatilag változatlan (800 ezer körül ingadozik), a kábelszolgáltatóknál pedig csak relatíve enyhe emelkedés tapasztalható (782-ről 964 ezerre nőtt ez a szegmens 2009 vége óta), így az elmúlt évek internet-előfizetői növekedése mögött szinte kizárólag a mobilnet felfutása áll. 2008 és 2011 közöt évente 40-60 százalékos bővülést mutat az előfizetői szám ezen a területen.
Kétségtelenül fontos mérföldkőhöz érkezett azzal a hazai internetes fejlődés, hogy az előfizetések felét már a mobilnet adja, ám ez még nem jelenti azt, hogy adatforgalomban vagy árbevételben is ekkora súllyal lenne jelen. A mobil adatforgalom például két év alatt "csak" bő 70 százalékkal hízott, miközben az előfizeti szám ennek majdnem duplájával.
Pénz beszél ■ A bevételekből a darabszámhoz képest szintén kisebb mértékben veszi ki a részét a mobil. Mindez annak ellenére így van, hogy a hagyományos DSL-vonalak és a kábeltévés szolgáltatók árai meredeken zuhantak az utóbbi időszakban, a mobilinternet pedig fajlagosan jóval többe kerül az előbbieknél. A tavalyi bő 140 milliárd forintos összforgalom mindössze 27 százalékot (38 milliárdot) tesz ki a mobilinternetes szolgáltatások bevétele. Azonban a trend itt is markánsan látszik: két éve még csak a teljes forgalom 18 százalékát adta a vezeték nélküli szegmens.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak