A magyarországi cégek 30 százaléka áll készen a felhő alapú szolgáltatások bevezetésére a Cisco nem reprezentatív felmérése alapján. Az IDC szerint jelenleg a hazai szerverek tizedén fut virtualizációs szoftver.

A virtualizáció egy adott számítástechnikai erőforrás elkülönítése a többi erőforrástól, amelyet az informatikai rendszer különböző rétegeiben alkalmazhatnak a közvetlen függőség lazítására – így például az operációs rendszer és a hardver, az alkalmazás és az operációs rendszer, valamint a felhasználói felület és a helyi számítógép  között. A virtualizáció ez alapján kiterjedhet eszközökre, platformra, alkalmazásokra vagy akár számítógépekre is.

A virtualizációs megoldások a hardverek alacsony mértékű kihasználtsága, az adatközpontokban jelentkező helyhiány, a növekvő adminisztrációs, illetve energiaköltségek következtében itthon is egyre szélesebb körben terjednek. A Cisco Magyarország a közelmúltban mintegy 500 hazai vállalat körében végzett nem reprezentatív felmérést a virtualizációs megoldások hazai vállalatok körében való felhasználásáról.

A cégek többségét érdekli  |  A kutatás szerint az informatikai döntéshozók nagy százaléka már dolgozik valamilyen virtualizációs projekten: a válaszadók 62 százalékánál folyamatban van virtualizációs projekt és további 7 százalékuknál pár hónapon belül indítanak erre irányuló beruházásokat.

A felmérés abból a szempontból nem hozott meglepetést, hogy a vállalatok az egyik legnagyobb hatékonyságnövekedést nyújtó területen, a szervervirtualizációban járnak az élen, a projektek több mint fele erre irányul. A hálózati infrastruktúra virtualizációjával a megkérdezett cégek 11 százaléka foglalkozik, a desktop virtualizáció (azaz a munkaállomások virtualizált működtetése) viszont csak a projektek közel 5 százalékát teszi ki.

Hatékonyabb erőforrás-kihasználás  |  A virtualizáció előnyei közül a válaszadók legtöbben (60 százalék) az erőforrások hatékonyabb kihasználását emelték ki, emellett kisebb súllyal jelenik meg a teljes bekerülési érték (TCO) csökkenése (17,5 százalék) valamint az egyszerűbb, átláthatóbb kezelhetőség (13,4 százalék). A legfontosabb motiváció leggyakrabban „csupán” annyi, hogy a technológiai fejlődéssel lépést akarnak tartani; a felmérésben részt vevők negyede válaszolta ezt. Csaknem ugyanennyien voltak, akinek a skálázhatóság, vagy az alkalmazások bevezetéshez szükséges rövidebb idő volt a legfontosabb indok a virtualizáció használata mellett.

A megkérdezett hazai vállalatok  közel 30 százaléka vélekedik úgy, hogy már készen áll a számítási felhő alapú (cloud) szolgáltatások, illetve alkalmazások használatára vagy tervezi azok bevezetését. E szolgáltatások közül a webes együttműködési, illetve konferencia megoldások (27,7 százalék), az email (24,8 százalék) és az irodai alkalmazások (22,9 százalék) érdekli leginkább a cégeket.
 

Magyarországon egyelőre a virtualizáció terjedésének korai szakaszában tartunk: az IDC becslése szerint jelenleg a hazai szerverek mintegy 10 százalékán fut virtualizációs szoftver. A piackutató cég előrejelzése szerint ugyanakkor Magyarországon inkább csak 2012 után terjedhet el igazán széles körben a szervervirtualizáció, mivel ekkorra cserélhetik le a régi szerverek nagyobb részét a cégeknél. A virtualizációs technológia terén itthon is a bankok és a távközlési szolgáltatók járnak legelőrébb, emellett a nagy gyártóipari vállalatok is túl vannak az első virtualizációs hullámon. A virtualizáció iránti igényt erősíti a hoszting és a szoftverszolgáltatások térnyerése, ami következtében a kis- és közepes vállalkozások piacán is egyre nagyobb versenyt várnak az elkövetkező időszakban.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.