A virtualizáció egy adott számítástechnikai erőforrás elkülönítése a többi erőforrástól, amelyet az informatikai rendszer különböző rétegeiben alkalmazhatnak a közvetlen függőség lazítására – így például az operációs rendszer és a hardver, az alkalmazás és az operációs rendszer, valamint a felhasználói felület és a helyi számítógép között. A virtualizáció ez alapján kiterjedhet eszközökre, platformra, alkalmazásokra vagy akár számítógépekre is.
A virtualizációs megoldások a hardverek alacsony mértékű kihasználtsága, az adatközpontokban jelentkező helyhiány, a növekvő adminisztrációs, illetve energiaköltségek következtében itthon is egyre szélesebb körben terjednek. A Cisco Magyarország a közelmúltban mintegy 500 hazai vállalat körében végzett nem reprezentatív felmérést a virtualizációs megoldások hazai vállalatok körében való felhasználásáról.
A cégek többségét érdekli | A kutatás szerint az informatikai döntéshozók nagy százaléka már dolgozik valamilyen virtualizációs projekten: a válaszadók 62 százalékánál folyamatban van virtualizációs projekt és további 7 százalékuknál pár hónapon belül indítanak erre irányuló beruházásokat.
A felmérés abból a szempontból nem hozott meglepetést, hogy a vállalatok az egyik legnagyobb hatékonyságnövekedést nyújtó területen, a szervervirtualizációban járnak az élen, a projektek több mint fele erre irányul. A hálózati infrastruktúra virtualizációjával a megkérdezett cégek 11 százaléka foglalkozik, a desktop virtualizáció (azaz a munkaállomások virtualizált működtetése) viszont csak a projektek közel 5 százalékát teszi ki.
Hatékonyabb erőforrás-kihasználás | A virtualizáció előnyei közül a válaszadók legtöbben (60 százalék) az erőforrások hatékonyabb kihasználását emelték ki, emellett kisebb súllyal jelenik meg a teljes bekerülési érték (TCO) csökkenése (17,5 százalék) valamint az egyszerűbb, átláthatóbb kezelhetőség (13,4 százalék). A legfontosabb motiváció leggyakrabban „csupán” annyi, hogy a technológiai fejlődéssel lépést akarnak tartani; a felmérésben részt vevők negyede válaszolta ezt. Csaknem ugyanennyien voltak, akinek a skálázhatóság, vagy az alkalmazások bevezetéshez szükséges rövidebb idő volt a legfontosabb indok a virtualizáció használata mellett.
A megkérdezett hazai vállalatok közel 30 százaléka vélekedik úgy, hogy már készen áll a számítási felhő alapú (cloud) szolgáltatások, illetve alkalmazások használatára vagy tervezi azok bevezetését. E szolgáltatások közül a webes együttműködési, illetve konferencia megoldások (27,7 százalék), az email (24,8 százalék) és az irodai alkalmazások (22,9 százalék) érdekli leginkább a cégeket.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak