A Microsoft Magyarország több mint száz nagyvállalati felhasználó és az üzleti élet meghatározó képviselői előtt jelentette be hivatalosan a 2010-es irodai termékcsomag piaci megjelenését. A Novotelben megrendezett konferencián Drajkó László, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatójának megnyitója után a cég szakemberei mutatták be részletesen az újdonságokat. Chris Barnard és Jack Chidley "evangelisták" előadásai mellett Nagy Levente, az Office üzletág vezetője a gyakorlatban is demonstrálta az újdonságok egy részét.
Már rég nem csak jegyzettömb | A bemutató első részében a részt vevők betekintést kaphattak az Office komponensek új funkcióiba, melyekből "szúrópróbaszerűen", élőben nézhettek meg párat. Az Outlookban is megjelenik a többi komponensben már megismert szalagos megjelenítés, és a Social Connector jóvoltából levelezőpartnereink Facebookos vagy egyéb megosztott tevékenységeit, adatait is láthatjuk a levelezőprogram fő ablakában. A leveleket (a Hotmail "gémélesítéséhez" hasonlóan) témakövető módba is rendezhetjük, beszélgetésenként, nem pedig egyedi levelekként megjelenítve őket.
A fejlesztések egy részét egyébként az automatikusan beállítható "felhasználói élmény növelése" funkcióval gyűjtötték be, amely anonim használati információkat juttat el a Microsoft elemzőinek, és ezáltal az újabb verziók fejlesztőinek. A havonta beérkező, terabájtnyi információ alapján olyan funkciók is átalakultak, amelyeket nem igazán kedveltek meg a felhasználók. A Wordbe például visszatért az elmúlt évek "színes bogyója" helyett a sokak által hiányolt fájl menü, ám a funkciója teljesen átalakult - megnyitásával egy egységes felületen vezérelhetünk szinte mindent az aktuális dokumentumunkkal kapcsolatban.
Szintén a visszajelzések mutatták meg, hogy az Office komponensek felhasználása közben a leggyakoribb művelet a másolás és beillesztés folyamata, ezt szorosan követi a művelet visszavonása. Épp ezért került be a programcsomagba a beillesztési előnézet, amely előre megmutatja, hogy néz majd ki a dokumentumunk a különböző beillesztési módszerek használatával - így a visszavonásokkal is spórolhatunk...
Megújult a nyomtatást előkészítő képernyő, eltűnik a több ablakot és kattintást igénylő előnézeti procedúra, ezt az Office 2010-ben már egyetlen ablakban oldhatjuk meg. Az Excelben pedig szinte elemzői szintig juthatunk el a pivot táblák és a főablakba építhető mini-statisztikák használatával.
Iroda bárhonnan, bárhogyan | Az előadók hangsúlyozták a multiplatform szemlélet fontosságát - az Office Web Apps segítségével már böngészőben is szinte teljes funkcionalitással használhatjuk a Word, Excel, OneNote és PowerPoint komponenseket, de a mobilosok is megkapják a maguk mini-irodáját az Office Mobile 2010 képében.
A PowerPoint prezentációt ráadásul már távvezérelt üzemmódban is lejátszhatjuk - az interneten keresztül bárkihez eljuttathatjuk az "adást", amelyet a gépünk elől irányítunk. A PowerPointban egyébként a multimédia megjelenését valóban komolyan vették, hiszen nem csupán videók speciálisan tömörített beillesztésére van lehetőség, de helyben, a dia előnézeti képén belül effektezhetjük, vagy akár meg is vághatjuk a mozgóképet.
Csoportmunka = közösségi munka | A SharePoint 2010 az üzleti folyamatok hatékonyságának növeléséhez biztosít platformot, azaz olyan dinamikus és könnyen telepíthető megoldásokat kínál, amelyekkel egyszerűen, mégis jól menedzselhetően megoszthatók a vállalati információk. A SharePoint 2010 számos újdonságot hoz a korábban is népszerű szoftvercsalád palettájára pl. a vállalaton belüli kapcsolati háló építésének lehetőségét, a multimédia kezelését, vagy akár az offline SharePoint munkát is.
A SharePoint MySite gyűjtőoldalát demonstrálva a résztvevők azt is megtudhatták, hogy milyen sokrétűen kezelhető a vállalati információ. Akár kereséseket, szűréseket is alkalmazhatunk, ahol a "csatlakozott" kollégáink aktivitásából azonnal előbukkannak a minket érdeklő új dokumentumok vagy tevékenységek. Követhetjük egy dokumentum teljes életciklusát, szabályozhatjuk a hozzáféréseket, figyelhetjük a változásokat.
Április 16-án adták le gyártásra az Office 2010 hivatalos RTM (ready to manufacture, gyártásra kész) verzióját, amely vállalati mennyiségi licenc konstrukcióban nyáron lesz elérhető. A dobozos változatra - és ezzel együtt a lokalizált Office csomagokra - szeptemberig kell várnunk.
Érvek és jövőképek | Chris Barnardot, a rendezvényen is előadó technológiai stratégát pár kérdés erejéig sikerült a Bitport mikrofonja elé ültetni. Mivel a munkája többek között a nagyvállalatok számára nyújtott tanácsadásból és lobbizásból áll, először arról kérdeztük, most is nehéz lesz-e meggyőzni a felhasználókat, hogy egy újabb Office verzióra váltsanak.
A Microsoft és a Google nemrégiben lezajlott közlemény-csatája kapcsán azt is megkérdeztük, pontosan hogy látja a webes Office helyzetét a Google internetes irodai csomagjához képest. A szakember szerint például a célközönség más:
"A nagyvállalatok számára szerintem mindenképpen fontos az amúgy is használt irodai csomag webes kiegészítője, hogy a munkatársaik mobil módon is dolgozhassanak. Az Office Web Apps-t ilyen módon nem is feltétlenül önálló szoftverként nézném, hanem a vállalatnál használt Office kiegészítőjeként, amely képes a céges dokumentumokat távolról, egy böngészőből is elérni és szerkeszteni. Ráadásul a webes változatban esetleg elrejtett funkciók és formázások ismét megjelennek, ahogy az irodában újra megnyitjuk az adott dokumentumot." - érvelt Barnard, visszautalva a vita egyik kérdésére, amelyre a Google nem igazán tudott válaszolni.
Legvégül a távolabbi jövővel kapcsolatban faggattuk a Microsoft szakemberét - az érdekelt minket, hogyan látja az elkövetkezendő évek Office családjait. "Nos, azt hiszem, az eddigi, körülbelül 36 hónapos időközök mindenképpen megmaradnak, legalábbis a következő változat minden bizonnyal ennyi idő múlva érkezik majd. A változások pedig mindenképp érintik majd a felhasználói felületet, mint ahogy azt az előadáson is előrevetítettük" - vázolta Barnard egy korábban látott, fikciós elemekkel tarkított jövőkép-videóra utalva. "A dokumentumok létrehozásának és kezelésének módja mindenképpen egyre inkább elrugaszkodik az asztaltól és a képernyőtől. Ezen kívül már most is látható a közösségi szellemiség előretörése, szerintem ez a későbbi verziókban még erősebb jelenléttel bír majd - minden és mindenki online lesz, a dokumentumok és adatok pedig átjárhatóak és kötöttségektől mentesek."
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak