Miközben a szaksajtó éppen az Oracle és a Sun egybekelésének részleteit taglalja, a PricewaterhouseCoopers (PwC) tanácsadócég úgy látja, idén lényegesen komolyabb teret kapnak a felvásárlások és összeolvadások. Jóllehet az említett, 7,4 milliárd amerikai dolláros óriásfrigy 2009-ben köttetett, de a technológiai szektor egészét nézve, az ilyen üzletek volumene megközelítőleg a felére esett vissza az előző évhez viszonyítva.
18 hónap diéta után | A körülbelül másfél éves dagályperiódusnak az emelkedő részvényárfolyamok és az alacsony szinten lévő betéti kamatok vetnek véget. A technológiai vállalatoknak így újra megvan az akvizícióhoz szükséges mozgástere. A PwC szakértői a BusinessWeeknek adott nyilatkozatukban 15 milliárd eurós (21,2 milliárd USD és durván 4000 milliárd forint) nagyságrendre becsülték az elkövetkező egy év összeolvadási és felvásárlási ügyleteit. Ezek egy jó része már előkészítve várja a rövid időn belül esedékes bejelentést.
Hozzátették azt is, hogy minden nagyobb szereplő megpróbál majd széles termékportfoliót nyújtani, ezért minden lehetőséget megragadnak, hogy új részpiacokra léphessenek. Különösen igaz ez a hardvergyártókra, aki nagyon agresszíven próbálnak betörni a szolgáltatások piacára. Mi csak annyival egészítenénk ezt ki, hogy ezek a folyamatok nem új keletűek, a teljes portfolió kiépítése és a szolgáltatások erősítése évek óta napirenden van az IT szektorban.
Jönnek sorozatban | Az akvizíciós kedv feltámadására nem kizárólag a neves tanácsadócég nyilatkozatából következtethetünk. Az utóbbi hetekben érezhetően megszaporodtak az ilyen jellegű bejelentések. A teljesség igénye nélkül álljon itt pár példa:
Szintén a PwC hozta nyilvánosságra még január elején, hogy 2009 harmadik negyedévében miként alakultak a magyarországi felvásárlások. Eszerint az előző évhez képest darabszámban jó 20 százalékos esést tapasztaltak, ráadásul a kiszemelt vállalatok nagy részénél az éves forgalom nem érte el a 10 milliárd forintot.
Erős hazai aktivitás | Ugyanakkor a megvalósult egyesülések mögött minden harmadik esetben magyar tőke állt. A külföldi befektetők visszaszorulását azzal magyarázza a tanácsadócég, hogy a multinacionális cégek a globális átszervezés hatására részben vagy egészében megszabadultak itteni érdekeltségeiktől, így azok hazai vállalkozókhoz kerülhettek. Nem ritka, hogy az új tulajdonosok az eladó cég egykori menedzsmentjéhez tartoztak.
2010-re vonatkozóan itthon nem vár fellendülést a PwC, sőt történelmi akvizíciós mélypontot jósol a teljes piac tekintetében. Azt azért megemlíti a jelentésében, hogy a nemzetközi vállalatok átszervezései folytatódni fognak, így Magyarországon sem maradunk felvásárlások nélkül.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak