Az Oracle kihasználja szoftveres erőfölényét, és tudatosan a cég szervereladásainak megnyirbálására törekszik a HP szerint. Az Oracle képviselői ugyanakkor azt gondolják, hogy éppen a HP az, aki kétes praktikákkal tartja a piacon bizonyos termékeit.
Az adatbázis-piac legjelentősebb szereplője, az Oracle még tavasszal jelentette be, hogy nem fejleszt több szoftvert az Intel Itanium szerverprocesszorára, vagyis megszünteti az erre alapuló termékek támogatását. A vállalat indoklása szerint az Intel világossá tette, hogy az architektúra ideje lejárt, és a jövőben az x86-os modellekre koncentrál. A HP viszont egyes szervereit – például az Integrity családban – ma is Itanium chipekre építi, így az Oracle döntése igen fájdalmasan érintette ezen a területen. A cég saját adatai szerint az október 31-én végetért negyedévben 23 százalékos piacvesztést, ezzel pedig több mint félmilliárd dolláros bevételkiesést szenvedett el.

7,4 milliárd
dollárba került a Sun Microsystems 2009-ben bejelentett felvásárlása, amelyet az Oracle tavaly januárban zárt le, és ezzel a HP vagy az IBM mellett maga is a szerverpiac jelentős szereplőjévé vált.
A HP már június közepén bíróságra vitte az ügyet az Egyesült Államokban, mivel álláspontja szerint az Oracle szerződésszegő módon visszaélt szoftveres erőfölényével: szándékosan kényszeríti rá versenytársának ügyfeleit, hogy annak termékei helyett Sun szervereket vásároljanak.

Kezdődik a meccs  A HP, amely Mark Hurd vezérigazgató átigazolását követően már összerúgta a port hagyományos szövetségesével, időközben az Európai Unió versenyhatóságánál is megpróbálja kijárni az üggyel kapcsolatos vizsgálat megindítását. A vállalat szerint erre azért van szükség, mert a kétféle szabályozás más-más kérdéseket vet fel az Oracle gyakorlatával szemben. A HP szóvivője kijelentette: cége minden lehetséges módon arra törekszik, hogy rákényszerítse az Oracle-t a vele és közös ügyfeleikkel szemben való kötelezettségeinek betartására.

Természetesen mindezt az Oracle sem hagyta szó nélkül: a szoftvercég megfogalmazásában a HP most végigturnézza a világ jogi fórumait, mindegyiknél elpanaszolva, hogy pont az Oracle miatt veszít piacot. A vállalat ezen felül tisztességtelen üzleti magatartással vádolta meg a HP-t, amit a bíróság előtt is kész bizonyítani. Állításuk szerint ugyanis az Intel csak azért invesztál még mindig az Itanium chipekbe, mert a kulisszák mögött erre vonatkozó megállapodást kötött a HP-val. A vádra hivatalosan még egyik fél sem reagált.

Indul a költöztetés  Ezalatt a HP annak érdekében is megtette az első lépéseket, hogy átmentse üzleti kritikus Itanium szervereit az x86-os infrastruktúrába. A vállalat frissen bejelentett menetrendje olyan rendszerekkel egészült ki, amelyek lehetővé teszik az Itanium és a Xeon alapú szerverek együttes felhasználását: az akár 32 foglalatos új Superdome például lehetővé teszi mindkét processzorcsaládra épülő blade-ek egymás mellé helyezését. Annak ellenére, hogy folytatódik az Integrity vonal, illetve a HP-UX, az OpenVMS vagy a Nonstop rendszerek Itaniumra való fejlesztése, a Xeon szervereken futó Windows és Linux változatok esetében is megkísérlik biztosítani az Itanium/HP-UX magas rendelkezésre állását.

Ároffenzívát indít az AMD a szerverpiacon
Az Oracle az IBM után ered a szerverpiacon

A HP az új termékek kapcsán kiemelte az ügyfelek befektetéseinek védelmét, ami az Integrity körüli bizonytalanság legfőbb forrása. A pénzügyi szektorban, az egészségügyben vagy mondjuk a telekommunikáció területén alkalmazott, felsőkategóriás szerverek vásárlói ugyanis azért fizetik ki borsos összegeket, mert biztosítani akarják, hogy alkalmazásaik hosszú távra tervezhetően, kiesés nélkül működjenek.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.