A bevételszerzés egy újabb, meglehetősen egyszerű módjával kísérletezik a világ legbefolyásosabb közösségi oldala. A hirdetők a Sponsored Stories használatával a felhasználók által írt bejegyzések, tevékenységek mellé biggyeszthetik logójukat.

Úgy tűnik, a hagyományos célzott hirdetésekből tavaly közel kétmilliárd dollárt kasszírozó Facebook új lehetőséget lát saját oldala fokozott értékesítésére. A Sponsored Stories (kábé: támogatott történetek) elnevezésű megoldás a rendszert használó hozzávetőleg 600 millió ember napi tevékenységét fogja marketingcélokra.

Ördögien egyszerű Az elképzelés rendkívül egyszerű: a hirdető nem saját, gondosan megfogalmazott üzenetével kampányol, hanem rátelepszik egy mezei felhasználó, hozzá kötődő tevékenységére. A Mashable-nek nyilatkozó facebookos vezető mindezt úgy foglalta össze, hogy ez a forma nem az üzenet kontrollálásáról, hanem az akciókról szól.



Így néz ki egy hagyományos becsekkolás... (forrás: Mashable)


Vagyis arról, hogy ha egy felhasználó például bejelentkezik egy étteremben a Facebook Places szolgáltatás segítségével, akkor ezt az eseményt az étterem fel tudja használni saját brandjének további erősítésére. Maga a becsekkolás (és a hozzá kapcsolt hirdetés) pedig szponzorált történetként jelenik meg a hírfolyam jobb oldalán lévő sávban, ahol a hagyományos hirdetések is megjelentek eddig. Magyarázni sem kell, mennyivel figyelemfelkeltőbb, hitelesebb lehet egy ilyen megjelenés, ahol barátunk, ismerősünk arcképe virít a vállalati logó felett.



..ami ilyenné változhat Sponsored Stories hirdetésként (forrás: Mashable)


A mai nappal induló új hirdetési forma jelenleg négyféle interakcióhoz kapcsolódhat. Ha valaki kedvel (Like) egy márkát, oldalt, terméket; ha valaki bejelentkezik a Facebook Places segítségével; ha egyedi, vállalathoz kötődő alkalmazást használ; illetve ha megjegyzést írnak a céges oldalakra.

Első körben olyan világcégek, mint a Levi’s és a Coca-Cola próbálják ki az új rendszert, de a Facebook több nonprofit szervezetnek (UNICEF, Amnesty International stb.) is felajánlotta a szereplés lehetőségét. Ugyanakkor ezzel egy időben már bármelyik cég megteheti ajánlatát az ilyen típusú megjelenésre. (Gyaníthatóan mindez most csak az USA-ban indul, mert egyelőre nekünk nem sikerült a Facebookban előcsalogatni ezt a lehetőséget – a szerk.)

A siker nem garantált A reklámozási forma meglehetősen újszerű abban az értelemben, hogy kifejezetten felhasználói tartalom mellé csatolnak releváns hirdetéseket. Azonban ez első olvasatunkban is legalább két problémát vethet fel. Egyfelől a nem kontrollált tartalom azt is jelenti, hogy egy esetleges negatív tartalmú hozzászólás mellett jelenik meg a reklám, ami valószínűleg nemhogy hasznot nem hoz a cégnek, de még saját pénzén rá is irányítja a figyelmet a számára káros információra.

A másik, nem kevésbé fontos sebezhetősége abban rejlik az elképzelésnek, hogy azt miként fogadják a reklámhordozók, azaz a felhasználók. Pénzt nyilván sosem fognak kapni ezért (ellenben ingyen használhatják a Facebookot), viszont ettől függetlenül is sokakat ellenérzéssel tölthet el, ha a képükkel és nevükkel ellátva jelennek meg reklámok, azaz az ember kéretlenül válik egy (egyébként általa kedvelt) brand reklámarcává. Nem túl életszerűtlen dolog azt feltételezni, hogy sokak erre a márkával, céggel kapcsolatos megnyilvánulásaik visszafogásával, vagy teljes beszűntetésével fognak reagálni. Ez pedig magát az üzleti modellt áshatja alá.

Brutálisan megnőtt a Facebook hirdetési bevétele
Az online reklámpiac világszinten előzi a nyomtatott médiát
A vállalkozások továbbra is az online marketingben hisznek

Hiába értékelik 50 milliárd dollárra a Facebookot, ha a felhasználók nagy tömegben kritizálnak valamit, akkor még az óriásnak is meg kell hajolnia. Mint azt tette már több ízben a biztonsági kérdésekkel kapcsolatban. Itt is hamarosan elválik, hogy az egyszerű, de nagyszerű ötlet elhasal-e a felhasználók képzeletbeli ítélőszéke előtt.

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.