Az Európai Bizottság tegnap igent mondott az európai távközlési piac eddigi legambíciózusabb jogszabálytervezetére, amelyet Jose Manuel Barroso "Behálózott kontinens” néven jelentett a hét közepén elmondott évértékelőjében. Ebben így fogalmazott: "Európa gazdasági fejlődése szempontjából lényeges, hogy jelentős előrelépés történjen az egységes európai távközlési piac irányába. Ez érdeke mind a távközlési ágazatnak, mind a polgároknak, akik szenvednek az internethez és a mobilszolgáltatásokhoz való teljes körű és méltányos hozzáférés hiányától."
Nem a roamingra, igen a hálózatsemlegességre ■ "A jogszabálycsomag nagyszerű hír az európai mobil- és internetszolgáltatás jövője szempontjából. Az Európai Bizottság nemet mondott a roamingdíjakra, és igent a hálózatsemlegességre, a beruházásokra és az új munkahelyekre" – értékelte a döntést Neelie Kroes alelnök, digitális politikáért felelős biztos A távközlési ágazat Európa digitális gazdaságának ugyan alig 9 százalékát teszi ki, de a hálózati kapcsolatoktól egyre nagyobb mértékben függ az összes ágazat versenyképessége.
A digitális biztos szerint noha az unió eddigi reformlépései valamelyest előrelendítették a távközlési szolgáltatás piacának az átalakulását, az ágazat működése még mindig nagymértékben 28 helyi piacra épül. Jelenleg sincs az Unió egész területén működő távközlési társaság, és mind a szolgáltatók, mind a fogyasztók eltérő árakkal és szabályokkal kénytelenek számolni.
Egyszerűbb a szolgáltatóknak, olcsóbb a felhasználóknak ■ A most elfogadott tervezet több intézkedéssel is próbál megoldást találni a problémákra. Bevezetnék az egységes, mind a 28 tagállamra érvényes működési engedélyt a jelenlegi 28 egyedi engedély helyett. Emellett harmonizálnák a más társaságok birtokában lévő hálózatok bérlésére vonatkozó feltételeket, a versenyképes szolgáltatások támogatása érdekében.
A tervezet szerint megszűnhetnek a barangolási és nemzetközi hívásdíjak is. Ha elfogadják a jogszabálytervezetet már jövő év július 1-jétől tilos lesz az EU-n belül utazók bejövő hívásaiért díjat felszámítani. A távközlési társaságok két lehetőség között választhatnak, vagy az Unió egész területére érvényes díjszabást kínálnak, amelynek árszintjét a belföldi verseny diktálja, vagy lehetővé teszik az előfizetőiknek, hogy külföldi utazásaik során külön barangolási szolgáltatót válasszanak, mindezt új SIM kártya vásárlása nélkül.
Ez utóbbi lehetőség a roamingdíjakról szóló 2012-es rendeletre épül, amely jövő júliusig az adatátviteli díjak több mint kétharmados csökkentésére kötelezte a szolgáltatókat.
Szintén a felhasználóknak kedvez, hogy megszűnnének a nemzetközi hívásdíjak, vagyis az otthonról más uniós országba telefonálás különdíja, legyen az vezetékes vagy mobilhívás. Ez azt jelentené, hogy a távközlési szolgáltatók többé nem szabhatnának magasabb tarifát az EU-n belüli vezetékes hívásra, mint a belföldi távolsági beszélgetésre. Az EU-n belüli mobilhívások díja nem haladhatná meg percenként a nettó19 eurócentet – derül ki a tervezetből.
Korlátozásmentes internet, több ügyféljog ■ A tervezet szerint a jövőben tilos lenne az internetes tartalmak letiltása és korlátozása, a felhasználóknak teljes internet-hozzáférést kell biztosítani, internetes előfizetésük árától és sebességétől függetlenül. A szolgáltatók emellett továbbra is nyújthatnak garantált minőségű speciális szolgáltatásokat, mint az IPTV- és a VoD (Video on Demand), valamaint egyéb, nagy felbontású gyógyászati képalkotó vagy nagy mennyiségű adattal dolgozó felhőalapú üzleti alkalmazásokat, de csak addig, amíg azok nem érintik a többi fogyasztónak ígért internetes elérési sebességet.
A fogyasztóknak a jövőben joguk lenne ellenőrizni, valóban megkapják-e azt az internetelérési sebességet, amiért fizettek, és elállhatnak a szerződésüktől, ha a szolgáltató nem teljesíti vállalásait.
A csomagtervezet az előfizetőknek számos új jogot is biztosít, egyebek mellett a közérthetően megszövegezett, több összehasonlítható információt is tartalmazó szerződéshez való jogot, a szolgáltató- vagy a szerződésváltás jogának bővítését és a 12 hónapos szerződéshez való jogot is.
Összehangolt frekvenciakiosztás ■ Ez az intézkedés szélesebb 4G mobilhálózat- és Wi-Fi-hozzáférést nyújtana az EU polgárainak. A mobilszolgáltatók a frekvenciakiosztási határidők, időtartamok és egyéb feltételek összehangolása révén hatékonyabb és határokon átnyúló fejlesztéseket hajthatnának végre. A kiosztás továbbra is a tagországok hatásköre lenne, és a frekvenciáért kapott díjak is hozzájuk folynának be, de tevékenységüket egységesebb keretben végeznék.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak