A Google World Wonders Project olyan épített és természeti kincseket tesz a világon bárki számára megtekinthetővé és bejárhatóvá, mint a Stonehenge, Pompei, a Cápa-öböl Ausztráliában, vagy éppen a kaliforniai Yosemite Nemzeti Park.
A napokban bemutatott
World Wonders Project site-on jelenleg összesen 18 ország 132 nevezetessége tekinthető meg; köztük egyelőre nincsenek ott a magyar világörökségi helyszínek. A Google a projektben olyan partnerekkel dolgozott együtt, mint az UNESCO, a World Monuments Fund, a Getty Images és az Ourplace.
Az oldalt elsősorban oktatási célokra szánják, ezen a módon ugyanis lehetővé válik, hogy a tanulók, illetve hallgatók virtuálisan körbejárják a világ leghíresebb helyszíneit. A site-on a Street View nézet mellett a nevezetességekről szóló angol nyelvű információkat, képeket, YouTube videókat és 3D modelleket is megtekinthetnek; emellett pedig külön oktatási anyagok is letölthetők tantermi használatra.
Az ókori Pompei is bejárható a World Wonders Project oldalán
Street View itthon is? ■ A szolgáltatás a Google Street View technológiáján alapul
. A Google Térkép
Street View (magyarul Utcakép) szolgáltatása lehetővé teszi, hogy a világ különböző helyeit utcaszintű, 360 fokos panorámaképek formájában tekintsék meg. Bár a szolgáltatásban már a világ 39 országának, köztük az USA vagy Nyugat-Európa nagy részének útjait, de akár az Antarktisz jeges lankáit is végigjárhatjuk, az akkori adatvédelmi biztos fellépése miatt 2009-ben leállították Magyarországon a Street View fényképfelvételek készítését.
A vizsgálatot követően tavaly júliusban
Jóri András közleményt adott ki, amely szerint az adatvédelmi rendelkezések betartása mellett fényképezhetnek Magyarorszégon is a Google speciális autói. Bár egyes sajtóhírek szerint már 2012 márciusában elindult volna a magyarországi szolgáltatás is, továbbra sem lehet pontos dátumot tudni, mikor lesz elérhető a hazai Utcakép.
Hozzáférhető örökség ■ A World Wonders Project kezdeményezés mögött álló Google Cultural Institute célja, hogy a világ kulturális örökségeit mindenki számára hozzáférhetővé tegye, így olyan további projektek tartoznak hozzá, mint a holt-tengeri tekercsek vagy épp a Nelson Mandela életművét bemutató archívum digitalizálása, és az Art Project, a Google globális virtuális múzeuma, amelyhez nemrégiben két magyar intézmény, a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria is csatlakozott.